Neler yeni

Aggressors: Ancient Rome Oyun İncelemesi

Aggressors: Ancient Rome Oyun İncelemesini gelin beraber yapalım.

Oyun Slitherine ekibi tarafından yayınlandı. Yazılarımı takip edenlerin de bileceği üzere, bu firma oyunları ilk olarak bana dağıtıyor -ya da bana öyle geliyor. Lan her yerim Slitherine oyunu oldu aga; bu nedir! Yok yok, şaka yapıyorum, heheh şimdi sıkıntı çıkmasın.

EM8ckAIW4AAtSc9

Efendim, bu arkadaşlar genelde 4X taktik dediğimiz tür ile alakadar pek çok iddialılar. hem de Paradox ile yarış halindeler dahi diyebilirim. Konu 4X taktik olduğu vakit, pek tabii çizge kalitesinden ziyade, oyunun içindeki ayrıntılar ve bütün bu detayların ne şekilde etkileşime geçtiği ön tasarıya çıkıyor.

Aggressors: Ancient Rome’da Akdeniz bölgesi üzerinde egemenlik kurmaya çalışan bir imparatorluğu yönetiyoruz. dolaysız belirteyim ki oyunun isminde “Roma” geçiyor olsa da arzunuza göre Diğer ırklardan birini de seçebiliyorsunuz. Her neyse, oyunumuz Cenk, ticaret, siyaset, diplomasi ve kültürel gelişim konularında pek çok iddialı. Her cemiyet ve başlarından geçen olaylar ile alakadar muazzam bir çalışma yapılmış ve oynadıkça kendisine henüz çok bağlamayı muvaffak oluyor.

Ayrı olarak oyunun tümüne tesir eden tarih dokusu da muazzam diyebilirim.

Oyunda toplamda 20 ayrımlı fraksiyon yer alıyor. Her fraksiyonun da kendisine Hususi bir yapısı var. Benim Tecrübelerime göre bu oyunda diplomasi fazlasıyla Mühim ve nihayet vakitlerde çıkan kimi taktik oyunlarında geri tasarıya atıldığı için burada Ayrıntılı bir şekilde işlenmiş olması beni çok Mesut etti.

EM8ckAKWsAEa9pQ

Tabii diplomasi de bir yere kadar. Diplomasinin işe yaramadığı zamanlarda ise sıra savaşa geliyor. Savaş esnasında kullanabileceğimiz, birbirinden farklı özelliklere sahip birçok birim söz konusu. Birimlerin sahip oldukları özelliklerinin haricinde moral ve tedarik edilen yiyecekler girdiğiniz savaşların sonucunu önemli ölçüde belirliyor.

Eh, tüm bu sistemi ayakta tutabilmek için sağlam bir ekonomi gerekmekte. Bu noktada Ancient Rome’un benden tam puan aldığını belirtmek isterim. Ekonomi konusunda iddialı bir iş çıkarmayı başaran yapımcı ekip, özellikle 4X türündeki oyunlarda ekonomik arka planı takip eden oyuncuları kesinlikle mutlu etmeyi başaracaktır.

Son olarak, hali hazırda olan haritaları kullanmak yerine tamamen kendimize ait rastgele haritalar tasarlamak ya da Map Editor ile daha spesifik alanlar yaratmak da mümkün. Her ne kadar 4X olarak kaliteli bir yapım olsa da günün sonunda bu türe uzak olan insanları çekecek özel bir yanı da olmadığının altını çizeyim.

EM8ckACWoAEVZNk

4X oyunlara alışık olmayan insanların en büyük sorunu, “Abi bunu nasıl şaapıyoruz şimdi?” şeklindedir. Fakat Ancient Rome’un son kullanıcıya sunduğu detaylı tutorial sayesinde kendisini kısa sürede öğrenmeniz işten bile değil.