Neler Yeni

Alienware Command Center Nedir, Nasıl Kullanılır? 

NurşenAy

Çaylak
Kullanıcı
Alienware Command Center, Dell tarafından geliştirilmiş hayli geniş kapsamlı bir bilgisayar kontrol uygulamasıdır.

Alienware dizüstü bilgisayarınızın bütün özelliklerinden yararlanmak ve her şeyini kontrol etmek için Alienware Command Center’ı kullanabilirsiniz. Öncelikle yazılımın cihazınızla yüklü geldiğini belirtelim. Yazılımı ilk çalıştırdığınızda kendi kendine güncelleme yapacaktır. Eğer internet bağlantınız yoksa dell.com/support/ adresini ziyaret ederek cihazınıza uygun güncel sürümü indirebilirsiniz.

Alienware Command Center’ı çalıştırdığınızda karşınıza Kitaplık sekmesi gelecek. Burada bilgisayarınızda yüklü oyunları bulabilirsiniz. Command Center, yüklü oyunları otomatik olarak tarayıp buraya ekleyecektir. Sadece Steam oyunları değil, uPlay ve Origin oyunlarının da listeye otomatik olarak eklendiğini göreceksiniz.

Öte yandan yeni çıkan Rockstar Games Launcher oyunları henüz otomatik olarak eklenmiyor. Ancak bunun için de bir çözüm mevcut. Command Center’ın hemen sağ kısmında Manuel seçeneği mevcut. Buraya tıkladıktan sonra aşağıdaki Gözat butonuna tıklayın. Sonrasında dilerseniz Rockstar Games Luancher’ı, dilerseniz de RDR 2’yi kütüphaneye ekleyebilirsiniz.

Peki bu size ne avantaj sağlıyor? Normalde bir oyunu çalıştırmak istediğinizde, söz konusu oyunu barındıran istemciyi açmanız gerekiyor. Alienware Command Center ise bütün bu oyunları tek bir çatı altında toplayabiliyor.

Bunun dışında arabirimdeki Karma sekmesi de dikkatinizi çekecektir. Buradaki termometre simgesine tıkladığınızda Termal Profillere ulaşacaksınız. Burada Dengeli, Performans, Soğutma ve Sessiz gibi farklı seçenekleri görebilirsiniz. Her profilin yanında zincir şeklinde bağlantı simgesi de mevcut. Buraya tıklayarak istediğiniz profili, istediğiniz oyun veya uygulama ile eşleştirebilirsiniz.Gelişmiş Fan Kontrolü

Günlük ofis çalışması gibi kullanımlarda bilgisayarınızın mümkün olduğunca sessiz çalışmasını istersiniz. Bu durumda mesela Word uygulamasını Sessiz profiline atayabilirsiniz. Öte yandan oyun oynarken tam performansa ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda dilediğiniz oyunu Performans profiline atayabilirsiniz. Mevcut profiller yerine kendi dilediğiniz profili oluşturma seçeneğiniz de var.

Alienware’in burada sunduğu en güzel özelliklerden biri de her oyun bilgisayarında olması gereken fan kontrolü. Cihazda iki adet fan var; CPU fanı ve sistem fanı. Alienware Command Center bu iki fanı doğrudan kontrol etmenize imkan tanıyor. Bunların çalışma seviyelerini yüzdelik dilimlerle ayarlayabilir ve farklı profillere atayabilirsiniz.

Sistem İzleme

Dizüstü bilgisayarınızdaki bileşenlerin çalışma durumu bilmek isterseniz, Alienware Command Center bunu da sağlıyor. Karma sekmesini açınca karşınıza çıkan ekranda işlemcinin çalışma frekansı, voltajı ve sıcaklığını görebiliyorsunuz. Yine bilgisayarınızdaki ekran kartının GPU çalışma frekansı, sıcaklığı, kullanım oranı ve bellek frekansını da öğrenebilirsiniz. Son olarak en sağda bilgisayarınızın RAM bellek frekansını, voltajını ve gecikme sürelerini görebilirsiniz.Güç Yönetimi

Karma sekmesindeki üçüncü seçenek fiş simgesi altında yer alan Güç Yönetimi kısmı. Buradan Dengeli veya Yüksek performans profilleri seçildiğinde, güç düğmesine basıldığında, kapak kapatıldığında veya cihaz uzun süre kullanılmadığında yapılacakları belirleyebilirsiniz. Yine cihaz pilde iken güç tüketimini azaltmak için AlienFX efektlerini de buradan kapatacak şekilde ayar yapabilirsiniz.Gelişmiş Ses Ayarları

Alienware’in ses ayarlarını da Command Center altında toplamış olması güzel düşünülmüş bir ayrıntı. Karma sekmesindeki dördüncü simge olan hoparlöre tıklayarak cihazın gelişmiş ses ayarlarına ulaşabilirsiniz. Burada iletişim, film, müzik veya strateji gibi hazır ayar profillerinden birini seçebilirsiniz. Ya da sağdaki Ses Efektleri ve Ekolayzer altından kendi zevkinize özel ayar yapabilirsiniz. Ses ayarları sadece oynatma için değil, kaydetme için de geçerli. Burada Ses Kaydı sekmesine girip mikrofonunuza ince ayar çekebilirsiniz.Audio Recon

Command Center içinde yer alan özelliklerden biri de Audio Recon. Bu özellik, FPS oyunlarında seslerin hangi noktadan geldiğini anlamanıza yardımcı olan bir teknoloji. Örneğin bir ayak sesi varsa bunun arkadan mı yoksa sağdan mı geldiğini Recon ile öğrenebiliyorsunuz. Bunun için oyun içine şeffaf bir gösterge yerleştiriyor sistem ve sesin yönüne göre bu göstergede hareketlilik oluyor. Göstergenin boyutunu tercihinize göre ayarlayabiliyor ya da tamamen kapatabiliyorsunuz.
 

Üst Alt