Neler yeni

Alkolü bırakmada kullanılan ilaçlar hakkında bilgiler

ELFDaily 

#code
Yönetici
Alışveriş
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,925
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Krediler
0
Disülfiram

Bu ilaç alkolün karaciğerde işlenmesi sırasında bazı enzimleri engelleyerek ortaya bazı maddelerin çıkmasına neden olmaktadır. Bu maddeler ise çarpıntı, yüzde kırmızılık, fenalık hissi yaratmaktadır. Bu etkileri nedeniyle alkol alımı konusunda kendisini engelleyemeyen hastalara verilmektedir.

Alkol kullanan kişi bu ilacı kullandığı zaman süresi içinde alkol kullanırsa, kendisinde bu etkilerin ortaya çıkacağını bilmektedir. Bu nedenle alkolle karşılaştığı zaman alkol kullanmamak durumunda kalmaktadır.

Bu tedavi hastadan habersiz yapılmamalıdır. Çünkü bu ilacın yanlış yerde kullanılması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Naltrexone

Naltrexone bir opiyat antagonistidir. Alkol kullanan kişilerde alkole karşı bir doygunluk hissi yarattığı, kişinin alkol isteğini azalttığı gösterilmiştir.

Alkol kullanan kişiler bu ilacı kullandıklarında, alkol istekleri azalmaktadır. Alkol içseler bile, kullandıkları alkol miktarı daha düşük olmaktadır. Alkolü azaltmakta ve kesmekte yararlı olmaktadır.

Akamprosat

Kişide alkol isteğini azaltan bir ilaçtır. Uzun süre kullanılmalıdır.

Antidepresan ilaçlar

Alkolün azaltıldığı veya kesildiği dönemde depresyon görülme oranı sıktır. Öte yandan alkolün kendisi de depresyona yol açmaktadır. Bu nedenle yoğun alkol kullananların antidepresan kullanmaları önerilmektedir.

Antidepresan ilaçların aynı zamanda kişide kontrolü artırdığı ve bu nedenle kişinin alkolü daha az kullandığı da araştırmalarda gösterilmiştir.

Yatıştırıcı ve sakinleştirici ilaçlar

Bu ilaçların sadece arınma döneminde kullanılması önerilmektedir. Diğer dönemlerde yararı yoktur.
 

Üst