Neler Yeni

Arama Motorunun Mantığı Nedir ?

ELFDaily 

#code
Yönetici
Arama Motorunun Mantığı Nedir ?

Bu sitedeki ilk makaleme başlamak istiyorum.Kısaca kendimden bahsedeyim : 17 yaşında bilgisayar lisesine felan gitmediğim halde PHP(GD,POP3),CSS,HTML5 bilen ve kendini bu yönde geliştirmeye çalışan birisiyim.(Ne kadar PHP bildiğim halde sap gibi ortada dursam da
)

Arama motoru yapmak basittir aslına bakarsanız.Fakat arama motorunun tam bir "ARAMA MOTORU" olması için içinde ekstradan hizmetler bulunması gerekir.
Arama motorunun masaüstü yerleri profösyönel kısımları olabilir ama lafı fazla uzatmadan kısaca bu mantığı vermek istiyorum.

Google sayfanızın domain otorite değerini, yani domaininizin genelinin değerini, sayfanızın değerini ve Pagerank belirledikten sonra sayfanızı indexine alıyor. Yani sayfanızı kaydedip kendi databaseine indiriyor. Daha sonra kullanıcı arama yaptığında biraz önce bahsettiğim bu değerler özelinde bir sıralama gerçekleşiyor. Yani rakiplerinizin domain otorite değeri, sayfanızın değerini ve Pagerank değerine göre sizin sayfanız Google sıralamalarında ya rakiplerinizin gerisinde kalıyor ya da önüne geçiyor. Daha sonra da kullanıcı geçmişi devreye giriyor. Yani benim yaptığım arama ile sizin yaptığınız aynı arama aynı sonuçları gösterecek diye bir garanti yok. Çünkü Google kullandığı çerezler sayesinde sizin geçmişinizi de inceliyor ve size en faydalı sonucu göstermeye çalışıyor. Daha sonrasında da bildiğimiz organik yani reklamsız sonuçlar oluşmuş oluyor. Bugünkü videomuz bu kadar. Yorumlar kısmına sorularınızı bekliyoruz. Buradaki maddelerimizin de daha detaylılarını zaten ilerleyen videolarımızda anlatacağız. Şimdilik teşekkür ediyoruz.

Arama motorunu bir sitenin kaynak kodlarıyla yapabiliriz.Evet Evet hani şu php'nin preg_match_all 'ları efeme söyleyim file_get_contentsleri 'nden href bağlantılarını aldığınız zaman bir sitenin kaynak kodlarının içindeki linkleri alırsınız.Bunu bir döngüye sürüklerseniz onun da linkleri o sitenin içindeki linkler vs... veritabanına kaydedersenzi böylece arama motorunun mantığını anlamış olursunuz.(hrefler yerine resimleri kaydettiğinizi düşünün resim arama motoru oluyor
)

HİZMETLER
GMAİL GİBİ BİR MAİL SERVİSİ

Öncelikle phpci olduğum için bu servisler POP3tür efeme IMAP'dır bunlarla yapılıyor diye düşünüyorum.

DOSYA / BULUT SERVİSİ

Upload sitelerinin gelişmiş hali işte basittir yani.

DEVELOPER DESTEĞİ

Bunun için bence en güzel yol Json hacım.Kendine ait Json API yazcaksın otur keyfine bak derim.Developer desteği her yönlü olur (bknz: powered by google yazılı arama siteleri sanırsam kardeş ülke azerbaycanda vardı)

MAP Sistemi

Onu yapacak kadar profösyönel düşünemem ama HTML5 Geolocation'dan yararlanabilirsiniz.

HABERLER / HAVADURUMU

Bildiğimiz PHP BOT işte

Bunlar işin biraz ön yüzü de olsa bir arama motoru hakkında bilginiz olsun istedim.

İşin ajax,css kısımları da var tabi.Ben burada böyle birşey anlatma ihtiyacı duydum (bilgi içimde durunca olmuyor paylaşayım istiyorum ) ve paylaştım.Güvenlikler hat safada da olsa arama motorlarında , kendi dilleri de olsa (bknz: phyton-google) arama motoru yapılamayacak iş de değil hani.

İlk yazımda yanlışlarım olduysa, sürç-i lisan ettiysek affola.

Hayırlı forumlar.

Son düzenleme:

Üst Alt