Neler yeni

Bebek Anne Karnında Nasıl Uyur?

ELFDaily 

#code
Yönetici
Alışveriş
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,925
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Krediler
0
Bebek Anne Karnında Nasıl Uyur?

Bebekler Rüya Görmektedir

Yapılan çalışmalar bebeklerin, anne karnında iken günlerinin neredeyse 20 saatlik kısmını uyuyarak geçirdiklerini ortaya koymaktadır. Bilhassa gebeliğin 7. ayından itibaren anne karnındaki bebeklerin uykusu, günün %80 – 90’lık kısmını kaplamaktadır. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmalar bebeklerin bu esnada rüya gördüklerini ortaya çıkarmıştır. Yani bebekler uykuları esnasında aynı yetişkinlerde olduğu gibi uykularında REM evresini yaşamaktadır. Bu durum, gelişmiş ultrason cihazlarında kolaylıkla gözlemlenebilmektedir. Buna karşın NON-REM evresi ismi verilen evrede, yani uykunun daha sakin olan sürecinde bebeklerin rüya görmedikleri tespit edilmiştir. İşte bu süreçlerde, bebeğin beyni gelişmekte ve bilgiler beyninde işlenmektedir.


8465_bebeke_uyku_-_3.jpgAnne Karnında Bebekler Gece ve Gündüzü Bilmemektedir

Anne karnında uyumakta olan bebekler incelendiği zaman, bebeklerde yetişkin bireylerde olduğu gibi gece veya gündüz kavramlarının olmadığı görülmüştür. Bu nedenle bazı anne adayları, geceleri hareketli olan bebeklerinin doğduktan sonrada gece uyku problemi yaşayabileceklerini düşünmektedir. Ancak bu tarz endişelere yer verilmemelidir. Çünkü bebekler dünyaya geldikten kısa bir süre sonra ebeveynlerinden uyku kavramını öğrenecek ve gece/gündüz kavramlarını ayırt edeceklerdir. Bu adaptasyon elbette zaman alacaktır.

Hamile bayanları en çok endişelendiren konulardan bir tanesi de; bebeklerinin az hareket ettiği veya hiç hareket etmediği yanılgısıdır. Bazı bebeklerde anne karnında hareketlenme daha azdır. Bu durum bebeğin uyuduğu anlamında algılanmalıdır. Bu yüzden bebeklerin hareket sayımlarının farklı saatlerde yapılması önerilmektedir.

Ayrıca günümüz teknolojisi ile ultrason cihazları, bebeklerin daha ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine imkan tanımaktadır. Bu sebeple anne adaylarının bu konuda endişeleri genellikle yersiz olmaktadır.
 
Son düzenleme:

Üst