Neler yeni

Blog Nasıl Kurulur Yapılacak işlemler Nelerdir

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,921
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
blogger-ile-blog-nasil-kurulur%2B%2528450%2Bx%2B300%2529.jpgBlogger ile Blog Nasıl Kurulur.Blogunuzu kurduktan sonra hangi eklentileri kurmanız gerekmektedir. Kategori, Paylaşım düğmeleri, blog sayacı, izleyiciler, Alexa widgeti, blog ayarları, Benzer yazılar, Blog Web mülkü, Adsense reklamları, Favico, Dil çevirisi, G+1, Google+ Badge rozet, popüler yayınlar, müzik kutusu, Twitter takip et kuşu, Bağlantı listeleri ve birçok eklentilerin nasıl yapılacağını bu yazımda bir araya toplayarak yapılacak işlemleri kolaylaştırmayı düşündüm. Blog ile ilk tanışan insanlara kolaylık sağlayacak bu yazıda tüm konuları, adım adım takip ederek sıfırdan bir blog kuracak ve ne yapmanız gerektiğini birçok sitede ordan oraya koşturmadan blogunuzu hazır hale getirebileceksiniz.[h=3]Uygulamayı nasıl kullanacaksınız :[/h]1.İzleyeceğiniz her adım için verilecek linkleri tıkladığınızda, size yol gösterecek sayfa tarayıcınızda ayrı sekmede açılacaktır.
2.Açılan sayfa da okuduklarınızı blogunuza uygulacaksınız.
3.Blogunuza henüz hiçbir yazı yazmadığınızı düşünerek, uygulayacağınız bu hazırlık safhası blogunuzun temelini oluşturacağından, yazılarınızı yazmaya başladığınızda artık bu sorunlarla uğraşmayacaksınız.
4.Kafanızın karışmaması için adım adım yapacağınız işlemlerle hem kendinizi geliştirecek hemde blogunuzu hazırlamanız kolaylaşacaktır.
5.Bir sonraki aşamada diğer konuları okuma fırsatınız olacaktır.Sayfalar arasında bağlantı verileceğinden zorluk çekmeden tüm işlemlerinizi bitirebilecek konuma geleceksiniz.
Uygulama aşamaları nelerdir :
Uygulama aşamasını basitleştirmek için, iki kategoride oluşturmayı hedefledim.
1.Blog temel yapılandırması (Tema, Tasarım,Gadgetlerin yerleşimi, blog ayarları)
2.Yazılarınızın yapılandırılması (Blog editör kullanımı, resim, video, embed kodları)
Şimdi uygulamalarımıza başlayalım.İlk olarak ;
1.Blog Temel Yapılandırması :
Blog başlığınızı yazdınız, blog URL’nizi tamamladınız ve blog’unuz açıldı.Henüz blog oluşturmadı iseniz, Blog sitesi kurulumu yazımızı inceleyiniz.
Boş blog sayfanızı yapılandıralım.Gadgetleri oluşturalım.
Tasarım ⇒ Yerleşim ⇒ Gadget Ekle tıklayarak sırası ile tüm gadgetlerden aşağıda listelediklerimi sağ yada sol kenar çubuğunuza rakamsal sıralama şeklime göre, farenizin sol butonunu basılı tutarak taşı mantığı ile kenar çubuğunuza (sidebar) götürün ve bırakarak sayfayı kaydedin. Gadget sıralamasını siz farklı uygulayabilirsiniz.
[h=4]Öneri sıralaması aşağıda belirtilmiştir ;[/h]1.Blog İstatistikleri, 2. Translate, 3.Bu blogda ara, 4.Kategoriler, 5.+1 Düğmesi, 6.Google+ Rozeti, 7.İzleyiciler, 8.Popüler yayınlar, 9.Twitter Follow 10. Bağlantı listesi isteğe bağlı, 11.Adsense reklamları, 12.Sayfa yukarı ok simgesini ekleyin
Çok fazla eklenti yaparak blogunuzu şişirmeyin.Zaman içinde eklentileri kurabilirsiniz.
Yukarıda sıraladığım maddelerde, kurulumların çoğunda yapmanız gereken bir işlem yoktur.Sizin yapmanız gereken konu numaralarını, aşağıda sıralıyorum.Verdiğim Linklerden nasıl yapıldığını inceleyerek uygulamaları yapılandırabilirsiniz.


[h=4]Sizin inceleyerek yapacağınız numaralar ;[/h]1. Blog istatiklerinde seçeneklerden hangisi hoşunuza giderse işaretleyerek kaydetmeniz yeterli
3.Bu blogda ara gadget seçenekleri üç adet hepsini işaretleyin ve kaydedin.
4.Kenar çubuğunuzda, Kategori oluşturma link’inden inceleyiniz. Klasik ve dinamik bloglar için uygulama aynı şekilde yapılmaktadır.
6.Google+ Badge (Rozet) : Google Plus profilinize giriş yapın, sağ üstte hesap ayarlarınıza girin, profil ve gizlilik yazan kısma tıklayın.Profil resminizin altında yazan kodu kopyalaraka açılan gadgetteki kutucuğa yapıştırın ve kaydedin.
Örnek :
Değerli ziyaretçimiz, içeriği görebilmeniz için lütfen Giriş yap veya ücretsiz Kayıt ol teşekkürler.
İD numaranız (rakamlar vardır)
8.Popüler yayınlar : Küçük resim ve snippet yazan yeri seçin, görülmesiniz istediğiniz bağlantı adedini belirleyin.Sayısal olarak 10 adetten fazla seçenek vermemektedir.
9.
Adsense reklamları : Web mülkü kodu, ile ilgili yazımızı okuyarak Adsense ile olan ilgili bağlantınızı yapılandırın.Adsense Gadgetiniz eklediğinizde, henüz yazılarınız olmadığından göstermeyebilir.Birkaç yazı yazdıktan sonra reklamlar gösterilmeye başlayacaktır.Aynı zamanda analistik hesaplarınızıda görebilmeniz mümkündür.
10.
İzleyicileriniz yazılarınızı okurken alt sayfalara geldiğinde “Sayfa Yukarı” olarak isimlendirilen ok simgesine tıkladığında Ana sayfanızın en başına götüren bir eklentidir.Linkten inceleyebilirsiniz.

Blogger+Blog+Kurulumu.png
 

Üst