Neler Yeni

CDN Nedir - CDN Ne Yapar

ELFDaily 

#code
Yönetici


CDN Nedir - CDN Ne Yapar

Bir CDN, statik içeriği önbelleğe alır. Statik içerik, her kullanıcı için aynı kalan HTML, CSS, JavaScript ve resim dosyalarıdır. Bu dosyaların bir dizi kural temelinde dinamik olarak oluşturulması gerekmez. Bu dinamikiçeriktir; Statik dosyalar sadece orada ve herkes bunları kullanıyor. Bu statik dosyaları dünyanın her yerinden birçok sunucuyla bir CDN'de hazırlayarak, ziyaretçilerinize çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Resim: Sitenizi San Francisco, California'da bir sunucuda barındırdınız. “Ama bir web bilgisayarım var, neden bir CDN'ye ihtiyacım var?” Diye sorduğunu duyuyorum. Peki, sitenizi Oakland yakınlarındaki evinizden yüklediğinizde, yıldırım hızında yükler. Sen fiziksel olarak yakınsın, değil mi? Ancak, Hindistan’dan birisinin sitenizi ziyaret ederse aynı deneyimi yaşayacağını düşünüyor musunuz? Muhtemelen değil. Neden? Diğer şeylerin yanı sıra, gecikme.

Bir sunucu ile istemci arasındaki mesafenin ne kadar uzun olduğu - tarayıcınız - gecikme süresi uzar. Gecikme, sunucunun bir isteğe yanıt vermesi için gereken süredir. En düşük şartlarda, gecikme süresi daha da kötüleşecektir. Sitenizi ziyaretçinize yakınlaştırmak için bir içerik dağıtım ağı veya CDN - kullanabilirsiniz. Sonuç? Az gecikme süresi ve hızlı yükleme alanı. Ama bir CDN çok daha fazlasını yapabilir ve bir dakika içinde buna ulaşacağız.
 

Üst Alt