Neler Yeni

Cep telefonlarından alınan ÖTV iki katına çıktı

ELFDaily

Bilgili
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,676
Kaynaklar
16
Beğeniler
179
Puanları
131
Yaş
22
Konum
Bursa
#1

Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde yeni bir yasayla cep telefonlarından alınan ÖTV iki katına çıktı. Yurt dışından getirilen akıllı telefonlardan yüzde 25oranında ÖTV vergisi alıyordu. Fakat, Plan ve Bütçe Komisyonu’na yeni yasa tasarısıyla beraber söz konusu bu telefonlar üçe ayrılmış durumda.

Kanun tasarısında söz konusu bu telefonlar, birinci grup fiyatı 1200 TL‘ye kadar olanlar, ikinci grup 1200-2400 TL arası fiyatta olanlar, üçüncü grup ise 2400 TL‘den fazla olanlar olarak bizleri karşılıyor.Yukarıdaki görselde söz konusu fiyat grubundaki telefonlarında ÖTV oranı yüzde 25 olarak belirlenmiş durumda. Ancak yeni düzenlemeyle beraber, akıllı telefonlardan alınan vergi oranı yüzde 50′ye kadar çıkartılabilmesi için de yetki verildi.

Bu da şu anlama geliyor ki, fiyatı 2500 TL‘den fazla olan cihazlardan yüzde 50 oranında Özel Tüketim Vergisi alınabilecek. Paylaşılan bilgilere ayrıca, söz konusu bu yüzde 25′lik vergi matrahının üst sınırı dört bir oranı kadar da indirilebilecek.
 
Genel Sohbet Odası
Yardım Kullanıcılar
Foruma kayıt olmadan sohbet etmek için /nick burayaisim yazın kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra sohbete başlayabilirsiniz.
    E ELF BOT: ersu1, "PK Database ariyorum.." dizesindeki bir yeni yanıt yayınladı.
    Üst