Neler Yeni

Doğum Sonrası Sağlıklı Kilo Vermek

kakara34

KullanıcıDoğum sonrası fazla kilolar bir hayli annenin en büyük derdi haline gelebilir. Doğumdan önce alınan kiloların verilmesi düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir.
Doğum sonrası vücuttan atılan sıvılar, bebeğin ağırlığı sayesinde vücut takriben 5 kilodan kurtulmuş olur. Oysaki bir çok anne, doğumdan sonra fazla kiloların acilen verileceğini zanneder. Fakat bu kiloları atmak zordur ve bir müddet için de bu kilolardan kurtulmak önerilmez. Zira doğumdan sonra annelerin umduklarından daha fazla işleri olabilir. Bu dönemde daha yorgun hissedilebilir fakat sıhhatli öğünler ve atıştırmalıklar yemeye dikkat etmek gerekir. Neyin ne kadar yeneceği ile ilgili şuurlu tercihler yapmak da ehemmiyetlidir. Anneler, çocuksuz kadınlara kıyasla daha fazla tatlandırılmış içecek, kalori ve doymuş yağ tüketirler.
İyi beslenme yalnızca anne sıhhati açısından değil, (şayet emziriyorsanız) bebeğin sıhhati için de ehemmiyetlidir. Yediklerin ehemmiyetli ölçüde azaltılması, öğün atlamak ve moda perhizlerden birini yapmak yerine, sıhhatli besinler tüketilmelidir. Akıllı tercihler yapmak, kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi annenin ve bebeğinizin sıhhatli olmasını da sağlar.
Bu dönemde dikkat edilebilecek birkaç beslenme ve kilo verme teklifi şöyle;
Sebze, meyve ve tam hububatlı besinlere odaklanın. Taze meyve ve sebze ve tam hububatlı ürünler gibi lif itibariyle zengin besinler hem anneleri uzun müddet tok meblağ, hem de besin değerleri yüksektir. Diğer besin değeri yüksek yiyecekler arasında az yağlı süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri de sayılabilir. Cildi alınmış kümes hayvanları, balıkların çoğu, fasulye, yağsız biftek ve domuz eti, ehemmiyetli protein kaynaklarıdır.
Aklınız çelinmesin. Elinizin altında sıhhatli yiyecekler bulunsun. Abur cubura meraklıysanız, o tür yiyecekleri hanenize sokmayın. Bu yiyeceklerde bulunan doymamış yağlar, tatlandırıcılar doğumdan yeni kalkmış annelerin vücutları için diğer kadınlardan daha fazla tehlike arz etmektedir.
Küçük porsiyonlar tüketin. Günde 3 büyük öğün yemek yerine, az az ve sık sık yemek daha doğrudur. Öğünlerin atlanmamasına ehemmiyet verilmelidir. Sebze ve meyve miktarına hudut koyulmamalıdır ki böylelikle hayatsal ehemmiyeti olan besinlerden yoksun kalmak engellenebilir.
Yalnızca aç olduğunuz vakit yiyin. Asabi ve kaygılı vaziyetlerde veya sadece yemek zamanı geldi diye yemek yemek yanlıştır. Annelerin kendilerini oyalayacak başka şeyler bulması gerekebilir. Bebekle yürüyüşe çıkmak, bir arkadaşı çağırmak veyahut sevilen bir mecmua ya da kitabı okumak işe yarayabilir. Yorgunluğun açlık kisvesine bürünebileceği unutulmamalıdır.
Yürüyüşe çıkın. Yürüyüş, forma girmenin en iyi yollarından biridir. İstenilen zamanda istenilen yerde yürümek olasıdır. İhtiyaç duyulan tek alet, bir çift rahat ayakkabıdır. Annenin kendi başına, bebeğiyle, eşiyle veya bir arkadaşıyla yürüyüşe çıkması yararlıdır.
İşin içine bebeği de katın. Eğer egzersiz yapmak için zaman bulmada zorlanılıyorsa, işin içine bebeği katmak bu meselesi çözebilir. Bebeği pusete veya portbebeye koyup günlük yürüyüşe çıkılabilir. Koşmak seçenek ediliyorsa, bebekler için tasarlanan koşucu pusetlerinden alınabilir. Yerde esneme hareketleri yaparken bebek de annenin yanında bulunabilir.
 

Üst