Neler Yeni

Dünyanın En Uzun Nehri

ELFDaily

Bilgili
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,676
Kaynaklar
16
Beğeniler
179
Puanları
131
Yaş
22
Konum
Bursa
#1Sizler için dünyanın en uzun nehrini araştırdık ve binlerce nehir arasından en fazla kilometresi bulunan nehiri sizlere tanıtmanın zamanı geldi hatta geçiyor sanki...

İşte dünyanın en uzun nehri 6650-6700 kilometrelik bir uzunluğa sahip nil nehri.
Nil nehri dünyanın en önemli nehirlerinden bir tanesidir. Nil nehri bazı özellikleri ile dünyanın en tanınmış nehirlerinden bir tanesidir. Bu nehir tarihte de önemli bir yere sahiptir. Bakalım Nil nehri hangi özellikleri nedeniyle ön plana çıkmış ve dünya üzerinde sayılı tanınan nehirlerinden bir tanesi olmuştur. Nil nehri antik zamandan bugüne değin Özellikle Mısır ülkesinin can damarı olmuştur. Bir çok sosyal faaliyet ve yaşam Nil nehrine göre düzenlenmiştir.

Nil Nehri havzasında en çok yetiştirilen ürünler Pamuk ve Pirinçtir. Nil nehri ayrıca balıkçılık yönünden de Nil deltasında yaşayan insanların geçimlerine kaynak sağlamıştır. Nil nehri ayrıca dünyanın en büyük ikinci timsah türü olan Nil Timsahına ev sahibi yapmaktadır. Nil deltası dünyadaki en büyük deltalardan bir tanesidir. Nil deltası ve çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan insanların sayısının 60-70 milyon civarında olduğu söylenmektedir. Nil nehri yukarda saymış olduğumuz özelliklerinden ziyade Mısırda taşımacılık içinde kullanılmakta ve büyük önem taşımaktadır. Nil deltası tarımsal faaliyetlerin ilk yapıldığı yerlerden bir tanesidir.
 
Genel Sohbet Odası
Yardım Kullanıcılar
Foruma kayıt olmadan sohbet etmek için /nick burayaisim yazın kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra sohbete başlayabilirsiniz.
  • Şu an sohbet eden bulunmuyor.
    J ELF BOT: joykane1, "[Paylaşım] Profesyonel KO Editör v3.0" dizesindeki bir yeni yanıt yayınladı.
    Üst