Neler yeni

Ebû Dâvûd ve Sünen'i

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

yazicivaiz

VIP Üye
Katılım
22 May 2016
Mesajlar
15
Puanları
1
Credits
0
Ebû Dâvûd: Adı; Süleyman b. el-Eş'as b. İshak el-Ezdî es-Sicistânî'dir. H. 202-275 tarihleri arasında yaşamıştır. Bütün hadis külliyatının dört hadisin içinde olduğunu söyler. Bu hadisler;

1. "Ameller, niyetlere göredir."

2. "Mâlâyâniyi (boş, gereksiz şeyler) terketmesi kişinin olgun mü'min olduğunu gösterir."

3. "Kendisi için istediğini mü'min kardeşi için de istemedikçe kişi kâmil mü'min olamaz."

4. "Helâl belli, haram bellidir. Aralarında şüpheli bazı işler de vardır..."


Sünen'i: Concordance'ta 40 kitab ve 1889 bâb olarak kayıtlıdır. Kendi yazdığı mektuba göre; 4800 adet hadisi kaydettiğini kendisi beyan etmiştir. Genel olarak kısa hadislerden oluşmakla beraber, bazen uzun hadislere de yer verilmiştir. Hıfzı kuvvetli râvilerin hadislerine yer vermiştir. Benzer hadisleri senet farklılığı ile kaydetmiştir. Uzun hadisleri de kısaltarak yazmıştır. Mürsel hadisleri de kitabına almıştır. Metruk hadis kesinlikle kullanmamıştır. Kitabında yer verdiği zayıf hadisleri zikretmiştir. Yazdığı hadisler meşhur olan hadislerdir. Hadislerin tamamı ahkam hadisleridir. Ayrıca, ara sıra şahıs ve mekan tanıtımı da yapmaktadır.

Şerhler: el-Hattâbî'nin (388) "Meâlimü's-sünen"i, el-Azîmâbâdî'nin "Avnu'l-ma'bûd şerhu Sünen-i Ebî Dâvûd"u, es-Sübkî'nin (1352) "el-Menhelü'l-azbi'l-mevrûd şerhu Sünen-i Ebî Dâvûd"u, es-Sehârenfûrî'nin (1346) "Bezlü'l-mechûd fî halli Ebî Dâvûd"u meşhur şerhleridir.

Sünen, Türkçe'ye de şerhleriyle beraber tercüme edilmiştir.
 

Üst