Neler yeni

Ebû İsâ et-Tirmizî ve Câmi'î

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

yazicivaiz

VIP Üye
Katılım
22 May 2016
Mesajlar
15
Puanları
1
Credits
0
et-Tirmizî: Muhammed b. İsâ b. Sevre et-Tirmizî, h.209-279 tarihleri arasında yaşamıştır. "Ebû İsâ" künyesiyle meşhurdur.

Câmi'î: el-Cami', Sünenü't-Tirmizî, Câmiu Ebî İsâ adlarıyla meşhur bir eserdir. Kütüb-ü Sitte İçerisinde yer alır. Concordance'a göre 46 kitab ve 2496 bâb içermektedir. Kitab başlığı yerine "ebvâb" başlığını kullanılmıştır. Bu başlılardan sonra "an Rasülillâh sallallâhu aleyhi ve sellem" kaydını koyarak, hadislerin merfu' olduğuna dikkat çeker. Bâb başlıkları kısadır, ancak Fıkhî görüşlerini içermez. Bâb başlıklarında daha çok hadislerden istifâde etmiştir. Görüş ayrılığı olan bâbların başında "hel" veya "keyfe" soru edatlarını kullanır. Hadisleri verdikten sonra; sıhhatlerini, râvîlerini, hadislerin diğer tarîklerini, konuyla ilgili Sahabe rivâyetlerini, konu hakkında ittifâkı/ihtilâfı zikreder. Kitapta "İlel" adlı bir bölüm vardır. Diğer kitaplarda bu bölüm yoktur. Hadis Usûlü ile ilgili konuları kitabına uygulamıştır.

Şerhler: Ebû Bekir Muhammed b. el-Arâbî'nin (543) "Âridatü'l-ahvezî alâ kitâbi't-Timizî"si ve Muhammed Abdurrahmân b. Abdirrahîm el-Mübârekfûrî'nin (1353) "Tuhfetü'l-ahvezî şerhu Câmii't-Tirmizî" adlı şerhler meşhur olanlardır. Zeki Mollamehmedoğlu tarafından senedler atlanarak "Sünen-i Tirmizî Tercümesi" adıyla Türkçe'ye tercüme edilmiştir.
 

Üst