Neler Yeni

En İyi Overclock Performansı İçin Neler Yapılmalı?

NurşenAy

Çaylak
Kullanıcı
Bilgisayarınıza overclock yapmak istiyorsanız, en iyi sonucu almak için bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

PC konusunda kendini biraz geliştiren her kullanıcının denemek istediği overclock, biraz risk barındıran bir işlem. Bu yüzden bilgisayarınızın ayarlarını değiştirmeye başlamadan önce, öncelikle sisteminizin buna uygun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

İşlemciniz overclock destekliyor mu?

Piyasadaki bütün işlemcilerin çarpan kilidi açık olarak gelmiyor. Özellikle Intel işlemciler söz konusu olduğunda “K” ibaresine sahip modelleri tercih etmeniz gerekiyor. Öte yandan AMD işlemcilerde durum biraz daha değişik. Firma, 50 dolarlık Athlon 3000G işlemcisini dahi çarpan kilidi açık olarak piyasaya sürüyor. Ayrıca Ryzen serisinin tamamı da çarpan kilidi açık olarak piyasaya sürülüyor.

Intel Core i9-9900KS

Yonga setiniz uygun mu?

İşlemcinizin overclock desteği olsa da, anakartınızın yonga setinin de bu işe uygun olması gerekiyor. Güncel yonga setlerine baktığımızda, Intel’de “Z” ile başlayan yonga setleri (Z97, Z170, Z270, Z370, Z390) overclock desteği sunuyor. AMD’de ise “B” ve “X” yonga setleri bu desteğe sahip. B350, B450, X370, X470 veya X570 serisinden bir anakartınız varsa, işlemcinizi kolaylıkla overclock edebilirsiniz.

Peki ya anakartınız?

Overclock için anakartınızın da bu işleme hazır olması gerekiyor. Overclock işlemi sonrasında işlemciniz, üreticinin belirlediği ısıların çok daha üstünü görecektir. Bu yüzden hem fazladan üretilecek ısının ortadan kaldırılması, hem de anakartın bu esnada oluşan güç tüketimini besleyebilmesi gerekiyor. Bu güç tüketimini karşılayabilmesi için anakartınızın yeterli faz sayısına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Anakart üreticileri genelde kullanılan faz sayısı ve anakartın işlemci besleme kapasitesini üzerine yazmıyorlar. Bunu öğrenmek için anakartın incelemelerine bakmanız gerek. Technopat.net ve Technopat Sosyal size bu konuda hayli yardımcı olacaktır.

AMD X570 anakart

İyi bir soğutma şart

Şunun altını çizmek gerekiyor ki, overclock için sıvı soğutma şart değil. Tabii stok soğutma ile OC yapmak pek tavsiye edilmiyor, zira çoğu stok soğutucu işlemcinin TDP değerine uygun tasarlanıyor. OC işlemi de TDP’yi artırdığından, iyi bir üçüncü parti hava ya da sıvı soğutma edinmekte fayda olacaktır.

Tabii ki sadece işlemciyi soğutmak yeterli olmayacaktır. OC işlemi anakarta ve RAM modüllerine de ek yük bindirebiliyor. Bu yüzden de kasa içerisinde genel olarak bir sıcaklık artışı söz konusu olabiliyor. Bu sıcak havanın da dışarı atılması gerek ve bunun için kasanın iyi bir soğutmaya sahip olması şart.

Güç kaynağınız ne kadar iyi?

Bilgisayarınız oyun esnasında aniden kapanma sorunu yaşıyorsa, güç kaynağınızda sorun olabilir. Böyle bir sistemde overclock gibi daha da fazla güç gerektiren işlemlere girmeden önce PSU değişimi gerekecektir. Sisteminizde böyle bir sorun olmasa bile, güç kaynağının sağladığı voltaj sisteme ucu ucuna yetiyorsa, yine OC işlemine kalkışmamakta fayda var. OC işlemi sistemin fazladan güç tüketmesine sebep olur. Bu yüzden güç kaynağınızın yeterli gücün fazlasını sağlayabileceğinden emin olmalısınız. Mümkünse güç kaynağının en azından 80 Plus sertifikası olduğundan emin olun.

Otomatik overclock

Overclock nispeten karmaşık bir işlemdir, ancak bunu daha da basitleştirmek mümkün. AMD, Intel ve NVIDIA yazılımlarında otomatik overclock özellikleri sunmaya başladılar. AMD bu konuda Ryzen Master ile, Intel ise Performance Maximizer ile otomatik overclock seçenekleri sunuyor. NVIDIA ise bu iş için bir API kullanıma sundu. MSI Afterburner veya EVGA Precision X ile bu API’den yararlanıp ekran kartınızı çok daha kolay overclock edebilirsiniz.Bütün bu yazılımlara ek olarak üreticilerin kendi yazılımlarını da kullanmak mümkün. Örneğin Dell’in Alienware bilgisayarlarında yüklü gelen Command Center aracı sayesinde hem donanımlarınız hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir, hem de destekleyen bileşenleri overclock edebilirsiniz. Command Center kullanıcılara işlemci (CPU), grafik işlemci (GPU) ve hafıza (RAM) saat hızlarını görme ve ayarlama imkanı sunacak şekilde tasarlanmış.

Ancak tabii ki OC işlemi için Alienware bilgisayarınızdaki bileşenlerin de yukarıda anlattığımız gibi uygun olması gerektiğini unutmayın. Çarpan kilidi kapalı bir Intel işlemciye hız aşırtma yapmanız söz konusu olmayacaktır. Bu yüzden de Command Center üzerinde bu ayar kapalı görünecektir.
 

Üst Alt