Neler Yeni

Evde İnternet Bağlantınız Yavaşsa Yapmanız Gerekenler

ELFDaily

Bilgili
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,671
Kaynaklar
16
Beğeniler
176
Puanları
131
Yaş
22
Konum
Bursa
#1

Evde İnternet Bağlantınız Yavaşsa Yapmanız Gerekenler Geniş bant yönlendirici yapılandırma hataları, kablosuz parazit veya diğer birkaç teknik sorundan herhangi biri internet bağlantınızın hızını ve dengesini olumsuz yönde etkileyecektir. Potansiyel olarak pahalı teknik desteğe ulaşmadan önce , yavaş internet bağlantınızın nedenlerini kendi başınıza teşhis edin ve düzeltin. Sizler için bu konuda yardım sağlayacağız.

Yönlendirici Ayarlarınızı Kontrol Edin


Wi-Fi ve diğer kablosuz bağlantı türleri, bilgisayarların sinyal kesişiminin üstesinden gelmek için mesajları sürekli olarak yeniden göndermelerini gerektiren sinyal paraziti nedeniyle genellikle düşük performans gösterir. Ev aletleri ve hatta komşularınızın kablosuz ağları bilgisayarlarınızı etkileyebilir. Yönlendiricinizi daha iyi performans için yeniden konumlandırın ve Wi-Fi kanal numaranızı değiştirin . Genel olarak, cihazınız yönlendiriciye ne kadar yakınsa, Wi-Fi bağlantısı o kadar iyidir.

Zararlı Yazılımlara Dikkat Edin

Bir internet virüsü bilgisayar ağları aracılığıyla bir cihazdan diğerine yayılır kötü amaçlı bir yazılım programıdır. Bilgisayarlarınızdan herhangi birine bir internet solucanı veya başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa , sizin bilginiz olmadan kendiliğinden ağ trafiği oluşturmaya başlayabilir ve internet bağlantınızın yavaş görünmesine neden olabilir. Solucanları ve kötü amaçlı yazılımları cihazlarınızdan yakalamak ve kaldırmak için güncel bir virüsten koruma yazılımı çalışır halde tutun. Yani virüs temizlemesi yapmalısınız.

Arka Plan Programlarını Durdurun

Bazı yazılım uygulamaları, diğer uygulamaların arkasına gizlenmiş veya ağ kaynaklarını sessizce kullandıkları sistem tepsisinde simge durumuna küçültülmüş arka plan işlemlerini çalıştırır. Solucanlardan farklı olarak, bu uygulamalar faydalı işler yapmak için tasarlanmıştır ve bir kişinin normal olarak cihazdan kaldırmak istediği türde değildir. Özellikle videolarla çalışan oyunlar ve programlar, kayda değer bir bant genişliği gerektirir ve bu nedenle diğer ön plan uygulamaları için bant genişliğini sınırlar. Bu uygulamaların çalıştığını unutmak kolaydır. Yavaş bir ağla ilgili sorunları giderirken bilgisayarlarınızı arka planda çalışan programlar için kontrol edin.Yönlendiricinizin ve Diğer Ağ Ekipmanınızın Çalıştığından Emin Olun


Yönlendiriciler, modemler veya kablolar arızalandığında, ağ trafiğini tam hızda düzgün şekilde desteklemezler. Ağ ekipmanındaki bazı teknik aksaklıklar, yine de kendileri bağlantı kurulabilse bile performansı olumsuz yönde etkiler. Potansiyel olarak arızalı ekipmanla ilgili sorunları gidermek için, farklı konfigürasyonlarda deney yaparken donanımınızı geçici olarak yeniden düzenleyin ve yeniden yapılandırın. Sistematik olarak yönlendiriciyi atlamayı, kabloları değiştirmeyi ve sistemin yavaş yavaş performansını yalıtmak için birden fazla cihazla test etmeyi deneyin. Ardından, iyileştirilebileceği, tamir edilebileceği veya değiştirilebileceğine karar verin.

Hız Testi Yapın

İnternet bağlantınızın kalitesini kontrol etmek için zaman zaman hız testleri yapın. Bu sınamalar, yerel bilgisayarınızın giden bağlantısının bozulup bozulmadığını gösterir. Hız testinde iyi bir performans elde edersiniz, ancak bilgisayarınızın bağlantısı hala çılgınca görünüyorsa, sorunun bilgisayarınızda olması muhtemeldir (örn. Aktif indirme oturumları veya cihazınızdaki belleği, diski veya CPU kullanımını maksimize ettiniz).
Bilgisayarınız sistem belleği, disk girişi / çıkışı veya CPU döngüsü için yüzde 80'in üzerinde bir şekilde çalışıyorsa, bilgisayarınız en iyi performansı korumak için zorlanabilir. Ağ yavaşlamaları bunu takip eder - ağın sorunlu olması nedeniyle değil, bilgisayarınızın aşırı yüklenmesinden dolayı.


Windows 10'da, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ni seçin . Performans sekmesini seçin . Başka bir bileşenin ağ performansını olumsuz yönde etkileyip etkilemediğini belirlemek için göreli kaynak kullanımını kontrol edebileceksiniz.

 
Genel Sohbet Odası
Yardım Kullanıcılar
Foruma kayıt olmadan sohbet etmek için /nick burayaisim yazın kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra sohbete başlayabilirsiniz.
    S ELF BOT: selcuk55760 en yeni üyemiz. Hoşgeldiniz!
    Üst