Neler Yeni

Finansal Fair Play'in altı temel amacı nedir?

Ersin

Çaylak
Kullanıcı
Katılım
18 Ocak 2016
Mesajlar
77
Kaynaklar
0
Beğeniler
2
Puanları
16
#1

Finansal Fair Play'in altı temel amacı nedir?

UEFA sadece futbolun finansal yönüyle değil, aynı zamanda sosyal yönüyle de ilgileniyor.


1. Futbolun finansmanında kulüpleri daha rasyonel olmaya ve mali disiplini sağlamaya yöneltmek,
2. Artan ücret ve maaşlar ile transfer harcamalarının kulüp bütçeleri üzerindeki baskısını ve enflasyonist etkisini hafifletmek,
3. Kulüpleri gelirleri ve bütçeleri oranında rekabet etmeye cesaretlendirmek,
4. Kulüpleri alt yapıya ve genç futbolcuların yetiştirilmesine yönelik uzun dönem yatırımlara özendirmek,
5. Avrupalı futbol kulüplerinin uzun dönem varlıklarını devam ettirebilmelerini sağlayabilmek ve bu amaçla onları finansal olumsuzluklardan korumak,
6. Kulüplerin kaynaklarını/pasiflerini, onların üçüncü kişi ya da kurumlara karşı olan yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine olanak sağlayacak şekilde düzenlemek.

Ülkemizde ve çoğu ülkede ne yazık ki, FFP uygulamalarının sadece finansal yönü ele alınıyor. Oysaki, FFP kuralları kulüpleri finansal anlamda bir düzene sokmaya çalışsa, "Onları ayaklarını, yorganlarına göre uzatmaya" yani "gelirlerine göre gider yapmalarını" teşvik etse de, tüm bu uygulamaların temel amacı, futbolun bir toplumsal oyun olarak sosyal yönünün para karşısında ihmal edilmesini önlemeye çalışmak olduğunu burada vurgulamakta yarar görüyorum.
Çünkü, FFP uygulaması kulüpleri mali disipline yöneltemezse, ticarileşen futbol zaman içinde sebep olduğu bazı olumsuzluklarla kulüplerin geleceğini karartacak. Onların futbol sahnesinden çekilmelerine neden olacak. Çünkü, bir yandan artan parasal ödüller, futbolun bir oyun olmaktan daha farklı bir mecraya yönlenmesine neden olurken, diğer taraftan bu pastadan pay almaya çalışan yasal ve yasal olmayan tüm paydaşlar büyük bir paylaşım savaşına giriyorlar. Bu süreçte özellikle, finansal yönden darboğaza girip zayıflayan kulüpler sportif rekabette geride kalırken, büyük kulüpler ile küçük kulüpler arasındaki uçurum giderek daha fazla açılıyor. Bu ise küçük kulüplerin rekabet güçlerinin yitmesine, büyük kulüpler lehine haksız ve dengesiz bir rekabetin gelişmesine yol açıyor. Bu durum ise, müdahale edilmezse uzun vadede futbolun ölümü anlamına geliyor.

UEFA bu asırlık güzel oyunun sağlıklı bir şekilde tüm dünyada oynanabilmesi ve futbol kulüplerinin yok olup gitmelerini önlemek için bu uygulamayı hayata geçirmek istiyor ve kesinlikle bu uygulamadan taviz vermemeye çalışıyor. Çünkü, bugün futbol dünyanın en sevilen ve en yaygın spor dallarından, oyunlarından birisi. Bu oyunun yitip gitmesi ya da oyun olmaktan çıkması sosyal yaşamda da önemli sıkıntılara yol açabilir nitelikte görünüyor.
 Benzer Konular;

Genel Sohbet Odası
Yardım Kullanıcılar
Foruma kayıt olmadan sohbet etmek için /nick burayaisim yazın kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra sohbete başlayabilirsiniz.
  • Şu an sohbet eden bulunmuyor.
    K ELF BOT: Kitana, "[ELFDaily ÖZEL ] 1453 MELANOR DATABASE FULL" dizesindeki bir yeni yanıt yayınladı. +1
    Üst