Neler yeni

Footer Backlink – SEO İlişkisi

ELFDaily 

#code
Yönetici
Alışveriş
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,925
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Krediler
0
footer-backlink-faydalari.jpg


Footer Backlink – SEO İlişkisi


Doğal olduğu sürece çok etkili bir yöntemdir. Nasıl doğal olur sorusuna öncelikle cevap verelim. Diyelim ki müşterileriniz adına siteler kuruyorsunuz ve toplamda da 100 adet site kurdunuz. Kurduğunuz her sitenin altına da kendi reklamınızı koydunuz. Mesela;‘web tasarım bilmemne.com’ diye yazdınız ve bilmemne.com‘dan kendinize ait siteye link verdiniz. Bu tamamen doğaldır. Hiç bir zarar vermediği gibi; müthiş de faydası olur. Peki zarar verme ihtimali yok mu? Var! Link aldığınız site Google tarafından ceza almış olabilir. Bu size sadece bir miktar sıra kaybettirebilir. Link aldığınız sitelerin geneli sağlıklı ise; çok büyük bir sorun olmaz.

Footer link yerinden kaldırılırsa da sıralama kaybı yaşarsınız. Bu 100 adet linki 2-3 hedef anahtar kelimeden almaya kalkarsanız, başınız derde girebilir. Google kendisini aldatılmış hissedebilir. Böyle hissedince biraz hırçınlaşır ve sizden intikam almak ister. Buna dikkat etmelisiniz. Değişik anahtar kelimelerden alabilirsiniz. Anahtar kelimelerden alacağınız linklerin oranı, toplamda %30’u geçmez ise çok şahane olur. Geri kalanlarını bilmemne.com gibi alan adından ve uzantısından almalısınız.


Footer linkin zararlı olduğu haller elbette var. Mesela adam bir paravan blog ağı kurmuş ve basıyor bunların alt bölümlerinden dışarıya linki. Aylık parasını alıp, keyfine bakıyor. Gel zaman git zaman Google bu adamın link satışı yaptığını fark ediyor. Vay sen nasıl link satarsın diyor ve siteyi Browser’a gönderiyor. Ama alan da satan da birdir Google için. Sonra sana dönüyor. Vay sen nasıl link satın alırsın diyor ve seni de Browser’a gönderiyor. Siz de birazdan paylaşacağım şarkıyı dinleyip, her gece efkar dağıtıyorsunuz. Browser’da havalar soğuk olduğu için sıkı da giyiniyorsunuz.

Yeni sitelere önerilmez derler genelde. Kocaman bir yalandır. SEO hizmetleri üreten bir firmasınız mesela. Müşterilerinizin Footer bölümüne reklamınızı koymayacak mısınız? Doğal ve alakalı olması çok güzel etkiler oluşturacaktır.
Bir site diğer bir siteye kolay-kolay referans olmaz denir. Bunu diyenler haklıdır. Referans olsa bile, Footer bölümünden anahtar kelime ile çıkış yapmaz; hele 10-15 siteye link çıkışı hiç yapmaz. Yapsa da nadir yapar. Siz de nadir yapın. Farklı türden farklı kelimeler ile linkler alın ki; mevzu doğal görünsün. Doğal olmak çok şahane bir şeydir.
 

Üst