Neler yeni

Frankenstein Kimdir?

Emir

Stajyer
VIP Üye
Katılım
25 Ara 2015
Mesajlar
269
Puanları
61
Credits
0
Asıl adı Henry Frankenstein olan Romanya'nın Transilvanya bölgesinde 19. yy'da yaşamış, yaşadığı bölgede derin bilimsel çalışmalar yapmış bir doktordur. Transilvanya'nın doğusunda Bildrick tepesinde pek gösterişsiz fakat esrarengiz şatosuyla bölgede hep merak konusu olmuştur.

Dr. Henry Frankenstein halk arasına pek çıkmaz, araştırmaları için gerekli olan malzemeleri yardımcısı Mary Clakson'a aldırırdı. (Bkz. Albert Thomas: Transilvanya Günlüğü 3 bölüm 132. sf.)

Dr.Fankenstein yarasalar üzerinde çeşitli deneyler ve araştırmalar yapan bir bilim adamıdır. Transilvanya bölgesinde apansız bulaşıcı bir hastalık boy gösterdiğinde, Frankenstein bütün araştırmalarını bu hastalık üzerinde yoğunlaştırdı.

Günümüzde "Vampirlik" olarak tabir edilen bu durum aslında "Porfirya" hastalığı olarak 20. yy ın başlarında adını alacaktı. Porfirya hastalığı, bulaşıcı bir hastalık olup bulaştığı kişilerde insan kanına susama, kana ihtiyaç gibi semptomlara yol açan bir hastalıktır.Bölgede hastalık yaygınlaştığında bölge halkı bir anda vampirlere ve kurbanlara dönüştü.Transilvanya nüfusu çok kısa bir sürede 3'te bir oranında azaldı. (Bkz. Old Transilvania 513. sf)

Dr.Frankenstein ve şatosunda yaşayan yardımcısı ancak kısa bir süre bu hastalıktan korunmayı başarmıştı. Yaptığı çalışmaların birinde yarasa ısırması sonucu hastalığa yakalandığını anlayan Dr. Henry Frankenstein çalışmalarına hız kattı.Gece gündüz uyumadan "Porfirya" hastalığına panzehir bulmaya çalışıyordu.Hastalığın kuluçka süresi bittiğinde Dr.Frankenstein' ın vücutu kana ihtiyaç duyuyordu.Doktorun ilk kurbanı yardımcısı Mary Clakson'un kendisi gibi yetim oğlu Robert Clakson oldu. Artık şatoda yaşayan herkes birer "Porfirya" hastasıydı ve kana ihtiyaçları vardı.

Bölge halkı neredeyse bütün umutlarını Frankenstein'a bağlamıştı.Ama Frankenstein'da kendileri gibi bir hastadır ve bastıramadığı duyguları ona kana ihtiyacı olduğunu söylemektedir. Artık doktor ve şatosundakiler bu ihtiyaçlarını giderebilmek için halk arasından kurbanlar seçmektedirler. Bildrick şatosu kısa zamanda insan mezbahasına dönmüştü.

Dr. Henry Frankenstein bütün bunlar yaşanırken çalışmalarında sona ulaşmıştı ve etkileyici bir gerçeği anlamıştı. Porfirya hastalığı, yarasalar üzerinde yaptığı deneyler sırasında yanlışlıkla yarattığı bir mikroptu. Böylece hastalığın yaratıcısı olarak tarihe geçen Dr. Henry Frankenstein günümüzde de vampirlerin babası olarak bilinmesinin temel sebebi budur...


frankenstein.jpg
 

Üst