Neler yeni

Göz Kuruluğuna Neler Sebep Olur?

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Değerli ziyaretçimiz, içeriği görebilmeniz için lütfen Giriş yap veya ücretsiz Kayıt ol teşekkürler.

Gözyaşının yetersiz miktarda salgılanması göz kuruluğu olarak isimlendirilir. Gözde bulunan göz bezlerinin salgıladığı gözyaşı göz kapaklarının kırpılma hareketi ile göz yüzeyine yayılır. Aynı şekilde göz kırpma hareketi ile işlemini tamamlayan gözyaşı sıvısı gözkapaklarındaki yollardan ilerleyerek burnun içerisine gider ve göz yüzeyinden ayrılır. Bu işlem gün içerisinde defalarca tekrarlanır.

Gözyaşı, göz yüzeyini nemlendirdiği gibi aynı zamanda içerisinde bulunan maddeler ile beslenmesini de sağlar. Sağlıklı bir göz için gözyaşı sıvısının önemi büyüktür. Gözyaşı üç tabakadan oluşur ve bu tabakalardaki yetersiz sıvı oluşumu şikayetlerin oluşmasına neden olur.. Bunlar göz üzerinde dağılan musin, orta bölümdeki sulu aköz ve en dışta yer alan yağlı lipid tabakalardır. Göz kuruluğu gözyaşının yetersiz salgılanmasına sonunda oluşabileceği gibi, gözün saydam tabakası olan korneada yeterince sıvı teması olmaması ya da yüzeyden hızlı buharlaşma sonucunda da ortaya çıkabilir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Batma hissi
Gözde yabancı bir cisim varmış gibi rahatsızlık hissi
Kızarıklık
Rüzgarlı havalarda gerginlik ve rahatsızlık
Göz çevresinde iplik görünümünde mukus tabakasının oluşması
Gözlerde yanma
Bulanık görme ve okuma zorluğu

Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Yaşla birlikte azalan göz sıvısı erkeklerde de görülmekle birlikte çoğunlukla kadınları etkiler. Menopozdan sonra kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Göz kuruluğunun nedenleri çeşitli faktöre bağlı olabilir.

Östrojen hormonu
Menopoz
Göz alerjileri
Romatizmal hastalıklar
Uzun süreler boyunca kontakt lens kullanılması•
Sigara dumanı ve kimyasal dumanlar
Nem açısından uygun olmayan klimalı ortamlar
Çeşitli uyku ve antidepresan ilaçları, tansiyon ilaçları doğum kontrol hapları

Göz kuruluğunu bazı durumlarda ağız kuruluğu da takip eder. Bu durumda Sjögren Sendromundan şüphelenilebilir. Hastalık süresince, vücudun tehditlere karşı çalışması gereken bağışıklık sistemi, vücudun kendisine karşı savunma işlemi yapar. Bağışıklık sisteminin bozulması sonucunda vücudun kendi kendine yaptığı bir hastalık olan Sjögren Sendromu çok büyük oranda orta yaştaki kadınlarda görülür.

Göz Kuruluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğundan şikayet eden hastalara çoğunlukla yapay gözyaşı damlaları ya da jelleri önerilir. Bunun dışında mevcut gözyaşını korumak için uyku esnasında hava nemlendirici cihazlarının kullanılması, göz yaşı kanallarının basit cerrahi bir cerrahi işlem ile kalıcı ya da geçici olarak kapatılması da yöntemlerden birkaçıdır.​
 

Üst