Neler yeni

Göz Yorgunluğu Tedavisi

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Göz Yorgunluğunun Belirtileri

Yorgunluk
Göz ağrısı
Göz çevresinde ağrıma
Bulanık görme
Çift görme
Baş ağrıları
Yanma hissi
Göz sulanması
Göz kuruması
Boyun ağrısı
Işığa karşı hassasiyet artışı
Kâğıda veya bilgisayar ekranına bakarken konsantrasyon bozukluğu
Görüntüler arası ardışık görüntülerin belirmesi

Göz yorgunluğuna ne iyi gelir

Salatalık dilimlerini 15-20 dakika gözlerinizde bekletin. Daha sonra gözlerinize soğuk kompres yapın ve tekrar 10 dakika salatalık dilimlerini bekletin.

2 adet çay poşetini demleyin ya da çay suyunu makyaj temizleme pamuğuna batırıp ılık sıcaklıkta gözlerinizde 20 dakika bekletin. Papatya çayı ve yeşil çayı da kullanabilirsiniz.

1 damla lavanta yağı ile yarım litre damıtılmış suyu karıştırıp makyaj temizleme pamuğuna batırıp gözlerinizde yarım saat bekletin.

Makyaj temizleme pamuğuna gül suyuna batırıp 20 dakika bekletin.

Göz Yorgunluğu Tedavisi

1. Göz Damlaları Kullanmak : Göz damlaları yorulan gözlerin nemlenmesini sağlar. Göz yorgunluğunuz varsa kitap okurken ve yoğun iş ortamlarında bu damlaları sık sık kullanabilirsiniz. Uzun süre odaklanmış bir şekilde kitap okunduğunda ya da bilgisayar ekranına bakıldığında gözler kurur bu nedenle göz damlalarının kullanımı önemlidir.

2. Hayat Tarzında Değişiklikler : Orta derecede göz yorgunlukları her iki gözü bir süreliğine kapatıp dinlendirilerek geçirilebilir. Fakat gözleriniz gün boyu yorgun kalmışsa genel alışkanlıklarda bir takım değişiklikler yapmak gerekir:

Odanın ışığı ve ekran kontrastı ayarlanmalı. Oda çok karanlık olursa kitap okurken ve ekrana bakarken gözler yorulur. Ekran kontrastı orta parlaklıkta bir oda ışığına göre ayarlanmalıdır.
Gözlerle kitap veya ekran arasındaki uzaklık bir kol uzunluğunda olmalıdır.
Ekrana uzun süre bakmak boyun ağrısına neden olur. Monitörün tam karşınızda olmasına özen gösterin.
Kitap okuduktan ve bilgisayar kullandıktan sonra bulut ya da bir dağ gibi uzaktaki bir şeye bakın. Eğer odanızda pencere yoksa en azından odadaki en uzak objeye bakın. Gün içinde işiniz çok yoğun ise en azından ara ara boynunuzu esnetin ve bulunduğunuz yerdeki en uzak noktaya bakın. Bu hareketler göz kaslarınızın yorulmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

3. Göz Egzersizleri : Göz egzersizleri yorgun gözlerin rahatlamasını ve göz kaslarına daha fazla oksijen toplanmasını sağlar. Gözlerinizi gün içinde çok fazla odaklanmış halde kullanıyorsanız bu egzersizleri günde 2-5 kez yapın.

Gözlerinizi geniş bir şekilde açarak sağa sola, aşağı yukarı oynatın ve bunu her defasında 10 kez tekrarlayın.
Başparmağınızı gözünüzün karşısına 30 cm mesafede tutun. Parmağa 5 sn boyunca bakın ve daha sonra uzak bir objeye bakın. Bunu her defasında 5 kez tekrarlayın.
Parmaklarınızı göz etrafında tutarak bu bölgeye yumuşak masaj yapın. Bu egzersizi de 5 kez tekrarlayın.
Avuç içlerinizi birbirine sürtüp ısıttıktan sonra kapattığınız gözlerinizin üzerine koyun. Bu işlem göz etrafında kan akışını hızlandırarak göz kaslarının rahatlamasını sağlar.


4. Bitkisel İlaçlar

Sibirya ginsengi: Bu bitki mental fonksiyonları artırır ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Sibirya ginsengi özellikle günlük alınarak uzun süreli kullanımlarda etkilidir. Kapsül formu kullanılmalıdır.

Yaban mersini: Günde 3 kez yaban mersini kapsülü alınarak göz yorgunluğunu tedavi etmek ve görüntüyü zenginleştirmek için etkilidir.

Meyan kökü: Anti-enflamatuar özelliğiyle göz yorgunluğuna iyi gelir. Çay olarak içilmeli ve 6 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Astragalus: Astragalusun bağışıklık güçlendirici, enerji verici ve yorulan kasları dinlendirici özelliği vardır.
 

Üst