Neler yeni

Hosting Paketleri Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Hosting Paketleri Özellikleri Nasıl Olmalı?

Hosting paket özelliklerine bakmadan önce ilk olarak kaç adet web sitesi barındırma yapmamız gerekmektedir. Eğer web tasarım işine yeni başladıysanız ve ilk web sitelerinizi yapacaksanız ise ilk olarak basit bir düzeyde hosting paketlerini tercih edebilirsiniz. Eğer bu web tasarım işini ise sürekli olarak yaparak gelir elde etmek istiyorsanız o zaman sizlere önerilerimiz iyi derecede hosting paketi satın almanızdır. Peki alacağımız hosting paketlerini nasıl seçmeliyiz? Özellikleri neler olmalı?

Hosting Özellikleri

Kaç Adet Alan Adı Barındırma Yapılmaktadır : Kiralama yapacağınız hostinglerde kaç adet web sitesi barındırma yapacaksınız. 1 adet ile sınırsız olarak değişen bu paketlerde tercihi size bırakıyoruz. Eğer birden fazla web siteniz var ise kesinlikle sınırsız olanı tercih etmelisiniz.

Hosting Lokasyonu : Hosting nerede barındırılma yapıldığına kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı hosting firmaları Kıbrıs gibi ülkelerde barında yapmaktadır. Yapılacak olan projelerimiz eğer Türkiye’ye yönelik ise kesinlikle Türkiye lokasyonlu olmasına dikkat etmeliyiz.

Disk Alanı : Yine kullanacağımız projelere göre disk alanını belirlememiz gerekmektedir. İlk başlangıç için 500 MB gibi bir disk alanın yeterli olacaktır. Projeleriniz büyüdükten sonra merak etmeyiniz. Hosting firmaların vermiş oldukları hizmetler kapsamında disk alanını büyütme işlemi yapabilirsiniz.

Aylık Trafik: Web sitenizin trafiği son derece önemlidir. Yeni başlanılan web sitelerinde trafik kaynakları düşük olmakla birlikte yapılacak reklam çalışmaları, seo çalışmaları gibi özellikler zaman içerisinde trafik kaynaklarının artmasına sebep olacaktır. Trafik kaynağının bitmesi web sitenizin geçici olarak kapanmasına neden olacaktır. Eğer aylık trafiğiniz yetmiyor ise kullanmış olduğunuz hosting firması ile iletişime geçerek trafik artırma işlemlerinde bulunabilirsiniz.

SSL Sertifikası : Bazı hosting firmaları SSL sertifikalarını ücretsiz olarak vermektedir. SSL sertifikaları ücretsiz vermeyen hosting firmaları için kendi imkanlarınız ile SSL sertifikası satın alarak kurulum yapma işlemi tamamlamanız gerekmektedir.

Litespeed Cache ( LSCACHE ) : Bu özellik kesinlikte kiralama yapacağınız hostinglerde olmazsa olmazları arasında olması gerekmektedir. Litespeed Cache eklentisi sitelerinizi hızlandırmada çok işinize yaramaktadır.

SSD Harddisk : Yine hosting özelliklerimizin olmazsa olmaz özelliklerinden biri olan SSD Hardiskleri kesinlikle kullanmanız gerekmektedir. SSD Harddisklerin okuma ve yazma özelliklerin daha hızlı olması web sitenizin tepki süresini güçlendirme yapacaktır.

İp Adresi : Yine dikkat etmeniz gereken önemli özelliklerden biri olan ip adresleri kendi sitesine ait olan ip adresi kullanmanız son derece önemli olacaktır.

E-Mail Hesabı : Müşterilerinizin ya da kendi web sitenizde kurumsal bir E-Mail adresi kullanmak isterseniz. Hosting firmasının sizlere 1 adet alan adı için kaç adet E-Mail adresi kullanılacağı konusunda dikkat ediniz.

Hangi Platform : Web sitelerinizin alt yapısına göre size uygun olan platformu seçmeniz gerekmektedir. Eğer WordPress ile geliştirme yapacaksanız kesinlikle Linux tabanlı bir hosting almanız gerekmektedir. Eğer sitenizin yazılımı Windows yazılımına sahip ise Windows tabanlı bir hosting kiralama yapmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en öncelik işlemlerden biri ise bazı firmalar hem Linux hemde Windows hostingleri bir arada kullanım yaptırmaktadır. Lütfen bu özelliklere dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu tarz platformları seçmeyiniz.

MySqle Veri Tabanı : Linux tabanlı bir veri tabanı olan Mysqle Php ile geliştirilen projeler için uygundur. Zaten siz Windows tabanlı bir hosting alacaksanız o zaman bunun veri tabanı Sql olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli ise; 10 adet web sitesi barındırma yapılacak bir hosting için 5 adet MySqle kullanımı var ise burada sorun var demektir. Lütfen bu konuya dikkat ediniz.

Son olarak ise php versiyonlarını destekleyen bir hosting paketi kullanmanız son derece önemlidir.

Kullanılacak Panel : Kullanılacak olan panelin Cpanel olmasına lütfen dikkat ediniz. Sizlerin daha iyi bir şekilde hostinglerinizi yönetmeniz için Cpanel gerekmektedir. Bazı firmalar Direct Admin, Pleks Panel kullanımı yapmaktadır. Tabi burada en önemli aşama sizlerin karar vermesidir?

7/24 Saat Destek Var Mı? : Hosting paketlerinizde herhangi bir sorun çıktığı zaman 7/24 saat hizmet veriyorlar mı? Kesinlikte bu alana dikkat etmeniz gerekmektedir.

Haftalık Yedekleme : Haftalık yedekleme çok önemli bir aşamadır ve kesinlikle bu özelliklerin olması gerekmektedir.

Ücretsiz Site Satışıma : Bazı hosting firmaları ücretsiz olarak site taşıma hizmetlerini vermektedir. Tabi bu işlemleri sizlerde yapabilirsiniz. Eğer Cpanel’den => Cpanele taşıma işlemlerini biliyorsanız o zaman sorun yoktur ama bilmiyorsanız bırakın bu hizmeti hosting firmaları sizlerin yerine yapsın.

Hosting Paketleri Diğer Özellikleri
Yukarıda belirttiğimiz özelliklerin yanında daha birçok özellikler yer almaktadır. Bu özellikler ise; subdomain, Türkçe kontrol paneli, Cloudlinux, Hazır Scripler, E-Mail filtreleme, Site istatistikleri gibi özelliklerde içerisinde barındıran bir sunucu almak her zaman daha idealdir.


Bu bilgiler neticesinde size uygun gelen bir hosting paketi alarak web sitenizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Hosting Paketleri Arasında Doğru Seçim
Fiyat konusunda belirlediğiniz hosting paketleri arasında seçiminizi doğru yapmanız önemlidir. Web siteniz basit çaplı bir tasarıma sahip ve ziyaretçi sayısı az ise bir hosting paketine yüzlerce lira ödemenize gerek yoktur. Bundan dolayı doğru seçim yapmanız önemli.


Hosting seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?
Yakın Lokasyon Tercih Edin!


Oluşturacağınız web sitesinin ziyaretçi kitlesine göre hosting paketi seçmeniz daha doğru olacaktır. Yabancı içerikli bir sitenin ziyaretçisi yurt dışından olacağı için, hosting lokasyonu da yurt dışı olması hız konusunda sizi memnun edecektir.

Kesintisiz Hizmet Sağlayan Firmayı Tercih Edin!

Web sitenizin devamlı kesinti uğrayıp kapalı kalması google ve ziyaretçileriniz tarafından olumlu karşılanacak bir uygulama değildir. Hosting kesintisi, sitenize giren ziyaretçinin kaçmasını veya google sıralamalarında ki derecelerin düşmesine neden olabilir. Bundan dolayı 7/24 kesintisiz hizmet sağlayabilen bir firma seçimi yapmayı unutmayın.

Fiyat ve Performansı Kaliteli Olan Hostingi Seçin!

Bütçenize uygun olarak hareket edeceğiniz için performansı üst düzey kalitede olması ve fiyat konusunda sizi üzmeyecek olması önemlidir. Kalitesiz alt yapılara sahip sunucularda binlerce lira ödeyerek web sitenizi barındırmanız cebinizi yoracaktır. Bunun için bütçenize uygun olarak en ucuz hosting paketini tercih ederken performansıda göz önünde bulundurun.

Destek Konusunda Çözüm Odaklı Destek Alın!

Erişiminizin olmadığı veya web sitenizde olan sorunları çözemediğiniz anlarda tecrübeli bir teknik ekip birimine başvurmanız gerekebilir. Web hosting hizmetini sağladığınız firmanın size sağladığı teknik desteğin, yanıt sürelerine ve çözüm odaklı çalışmalarına dikkat edin. Hızlı çözümler için çözüm odaklı çalışan bir firma ile çalışın.

Kaynak Kullanımlarım Çoğaldı Ne Yapmalıyım?
Web sitenizi açtıktan sonra ziyaretçi sayınız arttığında hosting paketinde barınmanız mümkün olmayabilir. Yüksek kaynak kullanımları paylaşımsız tekil sunucu hizmetlerinde barınması hız ve performans açısından daha sağlıklı olacaktır.


Hosting paketlerinin üst paketleri olan cloud server veya dedicated server hizmetlerini tercih etmenizi önerebilirim. Fiyat konusunda ucuz ve performans istiyorsanız cloud server hizmetlerini tercih edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Üst