Neler yeni

Html Site Yapmadan Önce Bunu Okuyun !

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
[h=1]Html Site Yapmadan Önce Bunu Okuyun ![/h]

Selamunaleykum

Her zaman baslangıcta html ile site yapar cogu site sahipleri. Daha sonra ise pişman olmaları pek uzun sürmez. Ama iş işten geçmiştir. Artık html ile yüzlerce sayfa hazırlamıslardır ve herhangi bir değişiklik için bu yüzlerce html sayfasını da elden gecirmek şart olmuştur. Bu pişmanlığın önüne geçmek için basit bi yöntem tavsiye etmek istedim.

Basit bir şekilde php ile statik 2, çoklu ise sitemizin içerigine baglı sayfalar oluşturarak kucuk bi site yapacağız.

Statik sayfalar : header.php , footer.php
Dinamik Sayfalar: middle-main.php , middle-main-about.php

Normalde html ise hazırladıgımız sayfalarda ust kısımda menumuz var diyelim ya da logo ve sık kullanılanlara ekle turu seyler. Yüz sayfa içerikli bir html sitesinin menusunde bir degisiklik icin bu yüz sayfayıda editlemek yerine , menu ,logo kısmını tek bir dosyada yine html olarak hazırlayıp header.php olarak kaydediyoruz.

Yine aynı sekilde sitemizin alt kısmında copyright yada arama motoru yada kendi istediginiz linkleri eklediginiz kısımı da yüzlerce sayfada tek tek editlemekten kurtulmak icin bu alt kısmıda html ile hazırlayıp footer.php olarak kaydediyoruz.

Daha sonra orta kısım icin dinamik bir sayfa hazırlamak kalıyor geriye. Buna da middle-main.php ismini veriyoruz. Yani anasayfamızın olmasını istedigimiz tasarımı yine html ile hazırlayıp bunu da middle-main.php olarak kaydediyoruz.

Sıra geldi bu üçünü tek sayfada göstermeye. Bu gösterecegimiz tek sayfaya index.php adını verecegiz.

Sıra geldi index.php dosyasını olusturmaya, index.php kodlaması :


php include(”header.php”);
php include(”middle-main.php”);
php include(”footer.php”);

index.php yi üstteki gibi kodlarsak ve kaydedersek ,ardından bu olusturdugumuz 4 dosyayı web servera atarsak, sitemizin gayet duzgun calıstıgını goreceksiniz. Php sayfalarını normal bilgisayardan browserdan denemeyin cunku calısmaz ve not defterinde acılırlar. Localhost a atarsanız site yamuk yumuk gozukur, bu yuzden en saglıklısı web servera atıp calıstırmak.

Simdi bu ustteki kodlamada yapmamız gereken butun diger sayfalarda sadece middle-main.php yerine olmasını istedigimiz sayfayı yazacagız. Bu sekilde ust yada alt kısımda edit yapmak istedigimiz zaman yüzlerce sayfa yerine sadece header.php ile footer.php dosyalarını editlememiz yetecek. Degisiklikler otomatik olarak diger sayfalarda da olacaktır.

Örnek olarak ikinci dinamik sayfamız middle-about.php sayfasının kodlamasını gösterelim :


php include(”header.php”);
php include(”middle-main-about.php”);
php include(”footer.php”);

Üstteki kodlama icin yapmamız gereken middle-main-about.php dosyasını hazırladıktan sonra ustteki kodlamayı yeni bir sayfa acıp middle-main.php olarak kaydetmek.

Dİger coklu sayfalarıda aynı mantıkla kodlamak gerekiyor.

Soru veya sorunları paylasalım, ek olarak eklenmesi gerekenleri de…
 

Üst