Neler yeni

İOS 7 ile İOS 8 Arasındaki Farklar

ELFDaily 

#code
Yönetici
Alışveriş
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,925
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Krediler
0
Dün Türkiye saatiyle akşam 20:00’da Apple yeni iOS 8’i kullanıcılarına sundu. Hem güvenlik açısından hem de tasarımsal açıdan yeniliklere sahip olan iOS kurulum için cihazlarınıda neredeyse 4gb kadar bir boş alan istiyor. Hemen bir eleştiri yapıştırayim. 16 Gb’lık bir iPhone’un zaten sistem 2-3 Gb’ını kullanıyor, hiç mi özel dosyan uygulaman veya videoların olmayacak arkadaş? NAsıl açsın insanlar telefonlarında onca gigabaytı? Ehm neyse konuya dönelim. Ben açtım
simple-smile.png
ve başarılı bir biçimde yeni iOS’u yükledim yeni iOS’u.

İŞTE FARKLAR ASLINDA PEK FARK YOK AMA ELFDAİLY SİZİN İÇİN BULDU :)

ios.jpg

ios2.jpg


Kontrol merkezi iPhone menü ekranında ekranın en altından üste doğru sürüklediğiniz zaman çıkan ve hızlı kontrolleri uygulayabildiğiniz bölümdür. Bu bölümde göreceğiniz üzere tasarımda ufak tefek dokunuşlar olmuş. Ama bir ekleme çıkartma yok.

ios3.jpg


HOME tuşuna iki defa tıkladığınızda açık uygulamalarını kapatmanıza yarayan bu bölümde yeni eklenen bir detay bulunuyor. Artık son aramalarınızı resimleri ile birlikte bu bölümde görebilirsiniz. Hızlı bir biçimde arama yapabilir veya mesaj yollayabilirsiniz. Ekranın üst tarafında görebilirsiniz.

ios4.jpg


Bu ekrana eklenmiş oldukça faydalı bulduğum bir özellik mevcut. Tuş kilidi ekranında sol alt tarafta bulunan Acil Arama bölümüne yeni eklenen sağlık uygulaması yardımıyla dilediğiniz acil numarayı atayabiliyorsunuz. Örneğin bir hastanenin acil numarası gibi.

ios5.jpg


iOS 7’de herhangi bir mailin üzerinde sağdan sola kaydırırsanız daha fazla ve çöpe gönder tuşları belirirdi. Yeni eklenen flag düğmesi ile istediğiniz postayı işaretleyebilir ve okunmamış olarak gösterebilirsiniz.

ios6.jpg


iOS 8 ile klavyeye kelime tamamlama ve tahmin özellikleri gelmiş. Fakat ben nasıl çalıştığını henğz kestiremedim
simple-smile.png


ios7.jpg


Fotoğraf paylaşım ekranına artık iCloud fotoğraf paylaşımı ikonu da eklendi.
ios8.jpg


iOS kullanıcılarının hemen hemen hepsi iMessage özelliğini kullanıyordur. Bu sistem ile şebeke mesajınızdan eksilmeden Apple üzerinden internet aracılığı ile ücretsiz mesajlaşabiliyoruz. Tamam bu bir yenilik değil fakat artık bu mesajlara ses kaydı da ekleyip gönderebiliyorsunuz.

ios9.jpgios10.jpg


KAMERA

ios11.jpg


Selfie severler unutulmamış iOS8’de. Kamera ekranının üst tarafına eklenen zamanlayıcı ikonu sayesinde artık kötü selfie çekimine bir son diyor iOS8. Zamanlayıcıyı ayarlayıp 3 sn veya 10 sn gibi bir zamanı otomatik sayıyor ve parmağınızla debelenmenize gerek kalmıyor
simple-smile.png
Eveeet aşağı yukarı yeni iOS bunları getiriyor. Tabii ki tonla güvenlik geliştirmeleri de yapıldı. Fakat bizi ilgilendiren en önemli kısımları bunlardı. Artık karar sizin telefonum güncel olsun iOS 8 kurayim diyorsanız ne duruyorsunuz?Bu arada iOS 8 sadece iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPod touch 5th generation, iPad 2, iPad Retina display, iPad Air, iPad mini ve iPad mini Retina display cihazlarda yükseltebilirsiniz. APPLE PAY sayesinde sadece iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlarda geçerli olacak ödeme sistemi ile telefonlarınızdan alışveriş ödemelerinizi yapabileceksiniz. Tabii ki bu özellik henüz ülkemizde aktif olmayacak.
 

Üst