Neler Yeni

iPhone İle Daha İyi Fotoğraf Çekmek ve Düzenlemek İçin İpuçları

NurşenAy

Çaylak
Kullanıcı
Gelişen iPhone kameraları, eskiye oranla çok daha iyi fotoğraflar çekebiliyor. Ancak minik ipuçlarını kullanarak iPhone’lardaki kameralarla çok daha iyi sonuçlar elde edebilir ve ek düzenleme seçenekleriyle ortaya çok daha iyi görüntüler çıkarabilirsiniz.

Son yıllarda gelişen iPhone kameralarıyla harika fotoğraflar çekebilmek mümkün. Ancak bu konu her zaman gelişime açık. iOS’un kendi kamera uygulamasında ufak ayarlarla fotoğraflar çok daha etkileyici hale getirilebiliyor. Örneğin, pozlamayı kontrol edebilir, deklanşöre basmadan önce ortama göre diğer ayarlamaları kendiniz yapabilirsiniz.

iPhone’larda kamerayı açmak için iOS kilit ekranının sağ alt köşesindeki kısayolu kullanabilirsiniz. Ya üzerine sertçe dokunun ya da yukarı doğru kaydırma hareketiyle kamerayı açın. Ayrıca kamerayı Kontrol Merkezi’nden açabilir ya da Siri’ye kamera açılması komutunu verebilirsiniz.

Temel Kamera DetaylarıKamerayı açtığınızda ekranın üstünde tüm detayları bu şekilde görebilirsiniz. Temel detayları da aktarmak adına soldan sağa bunların flaş, live photo, zamanlayıcı ve filtre seçenekleri olduğunu ekleyelim. Şimdi kapsamı biraz daha genişletebiliriz.
◾Flaş: Otomatik, Açık ya da Kapalı arasında seçim yapılabiliyor. Aşırı karanlık olmadığı sürece bu seçeneği her zaman ikinci plana atın.
◾Live Photo: Bu özellik, sıradan fotoğrafları biraz daha eğlenceli hale getiriyor. Zira fotoğraflar üzerine tıklandığında çekim anının birkaç saniye öncesi ve sonrasının görüntüsü ve sesli yakalanmış oluyor.
◾Zamanlayıcı: 3 ya da 10 saniye seçeneğini kullanabilir, telefonu belirli bir yere ya da tripod üzerine sabitledikten sonra kamera karşısına geçip fotoğraf çekilebilirsiniz.
◾Filtreler: Filtre konusunda da epey fazla seçenek var. Burada canlı, canlı sıcak, canlı soğuk ya da mono gibi tercihler yapabilirsiniz.Ekranın altında çekim yapabileceğiniz çeşitli modlar yer alıyor. Menüler arasında fotoğraf, video, time-lapse, slow-motion, portre, kare ve panorama yer alıyor. Yine detaylara inelim.
◾Fotoğraflar: Aktif ederseniz Live Photo destekli fotoğraflar çekebilirsiniz.
◾Video: Kamera ayarlarında belirtilen kalite ve çözünürlükte video çekebilirsiniz.
◾Time-Lapse: Hızlandırılmış videolar oluşturmak için hareketsiz görüntüleri dinamik aralıklarla çekerek bir araya getirir.
◾Slow-Motion: Ağır Çekim videosunu Kamera ayarlarında belirtilen kalitede kaydedebilirsiniz.
◾Portre: Birden fazla kameralı iPhone’larda arka planı saydamlaştırmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Alan derinliği oluşturma konusunda epey başarılı.
◾Kare: Fotoğrafları kare şekilde çekebilirsiniz.
◾Panorama: Son olarak telefonunuzla çok geniş bir fotoğraf çekmek için bu modu tercih edebilirsiniz.

Ekranın altında deklanşör düğmesini görüyorsunuz. Fotoğraflar için beyaz, videolar için kırmızı yanan bu düğmenin solundan çekilen fotoğrafları görebilir, sağındaki simgeyle de ön / arka kamera arasında geçiş yapabilirsiniz.Video kalitesine ilişkin ayarları değiştirmek istiyorsanız Ayarlar / Kamera yolunu izleyin. Temel bilgileri aktardığımıza göre şimdi ipuçlarına geçebiliriz.


Yeni Başlayanlar İçin iPhone Kamera İpuçlarıOdak Ve Pozlamayı AyarlayınKamera uygulamasında odağı ve pozlamayı aynı anda yapmak için ekranda belirli bir noktaya dokunmanız yeterli. Ayarı kilitlemek için üstteki ‘AE / AF Kilidi’ seçeneğini görene kadar fotoğraf önizleme ekranına dokunun ve basılı tutun. Bu seçenek, kompozisyonu ayarlamayı ve mevcut odak / pozlamayı korumayı sağlıyor.

Ayarları yapıp daha sonra pozlamayı ve odağı kilitlemek için ekrana dokunup basılı tutun ve pozlamayı değiştirmek için parmağınızı yukarı ya da aşağı kaydırın.

Yakınlaştırma YapınYakınlaştırma için akıllı telefonlardaki büyütme hareketini kullanabilirsiniz. Parmaklarınızı fotoğrafla fotoğrafları büyütmek için yaptığınız hareketi kamera uygulamasında yaptığınızda objeyi yakınlaştırıp fotoğraflayabilirsiniz.

Izgarayı AçınGerçekten iyi fotoğrafların en önemli kurallarından biri oran-orantı. Bu yüzden doğru hizalama için Ayarlar / Kamera üzerinden iPhone kameralarındaki ızgarayı aktif edebilirsiniz.

Seri Çekim Modunu KullanınDans, konser ya da futbol maçında fotoğraf çekerken hareketli görüntüleri kusursuz şekilde yakalamak için Seri Çekim modundan yararlanabilirsiniz. Aslında buna ek olarak az önce detaylarından bahsettiğimiz Live Photo’yu da kullanabilirsiniz.Seri Çekim modunu kullanmak için deklanşöre basılı tutmanız yeterli. Cihazınız bu süre zarfında sürekli olarak fotoğraf çeker. Seri Çekim yapılırken Live Photo aktif olmaz. Bunun yerine bir dizi yüksek kalitedeki görüntü Fotoğraflar’a kaydedilir.

Görüntüyü Fotoğraflar uygulamasında açtığınızda ekranın altından Seç düğmesini kullanarak saklamak istediğiniz fotoğrafları belirleyebilirsiniz. İsterseniz tamamını koruyabilir ya da sadece sık kullanılanları seçebilirsiniz.Canlı Fotoğraflar ile çektiğiniz fotoğraflar arasında en iyi görüntüyü seçmek için Düzenle düğmesine tıkladığınızda alttaki bölümden seçim gerçekleştirebilir ‘Anahtar Fotoğraf Yap’ ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

Portre Modunu KullanınPortre modu, herhangi bir nesnenin sınırlarını belirlemek için derinlik algılama teknolojisini kullanıyor. Çift kameralı iPhone’ların tamamında yer alan Portre özelliği, yine az önce de bahsettiğimiz gibi arka plan ve konu arasının ayrılmasını sağlıyor. Yani böylece çekilecek obje, arka plandan bağımsız olarak önce gözüküyor. Geri kalan kısım ise çekim açısına, ışığa ve diğer ayrıntılara göre daha bulanık görünüyor. Bu da fotoğrafta odaklanılan objenin dikkat çekici hale gelmesini sağlıyor.

Eğer iPhone 11 ailesinden bir üyeye sahipseniz, bu modla çok daha fazlasını çekebilirsiniz. iPhone 11, evcil hayvanları ya da cansız nesneleri Portre fotoğraflamak için özel seçenekler barındırıyor.iPhone Xs ya da daha yeni bir iPhone’a sahipseniz alan derinliğinin gücünü değiştirmek için Derinlik Kontrolü’nü kullanabilirsiniz. Düzenle düğmesiyle ekrandaki derinlik kaydırıcısına erişebilir ve efektin etkisini artırıp azaltabilirsiniz.

Apple Watch İle Kamerayı Kontrol EdinApple ekosistemindeki hemen her ürün birbiriyle bağlanabiliyor. iPadOS ile iPad’lerin artık ikincil bir ekran olarak kullanılabiliyor olması buna en yakın örnek. iPhone ve Apple Watch’lar arasındaki bağlantı çok daha kuvvetli elbette.Eğer Apple Watch kullanırsanız iPhone’lardaki kamerayı tek tuşla saatten açabilirsiniz. Böylece telefonu sabitledikten sonra karşısına geçip fotoğraf çekerken saatten tuşa basabilirsiniz. Ayrıca burada yine zamanlayıcıyı da aktif edebilirsiniz. Zamanlayıcıyı kullandığınızda iPhone’lardaki LED yanıp sönerek size fotoğrafların ne zaman çekileceği konusunda bilgi verir.

Ses Düğmeleriyle Çekim YapınÇok basit ama etkili çözümlerden biri de ses düğmeleri. iPhone’larda yalnızca kameranın deklanşörüne atanan fiziksel bir tuş yok. Dolayısıyla ses açma ya da kısma düğmesini bunun için kullanabilirsiniz. Üstelik tuşlardan herhangi birine uzun basarsanız seri çekim için de kullanabilirsiniz.

Live Photo İle Uzun Poz Çekimler YapıniPhone’larda uzun pozlama sanıldığından çok daha kolay. Live Photo açıksa hemen her saniyeyi uzun pozlamaya dönüştürebilirsiniz. Telefonu elde sabit tutmak zor olacağı için tripod kullanırsanız bu modda çok daha çarpıcı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Live Photo’da çekilen fotoğrafları uzun pozlamaya dönüştürmek istediğiniz görüntüye dokunun ve daha sonra Efektler panelini açmak için ekranı yukarıya doğru kaydırın, ardından ‘Uzun Pozlama’ düğmesine dokunun ve bekleyin.

iPhonelar, uzun pozlamayı Live Photo’daki 45 kareden oluşan görüntüleri bir araya getirerek bunu sağlıyor.

Çekim Esnasında Filtre KullanıniPhone filtrelerini çekim sonrasında uygulayabileceğiniz gibi çekim sırasında da kullanabilirsiniz. Kamera uygulamasını açıp parmağınızı yukarı doğru kaydırdığınızda efektler açılır. Buradan seçim yaparak fotoğrafladığınız nesnenin hangi filtreyle daha iyi göründüğünü belirleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafı çektikten sonra isterseniz efektler arasında geçiş de yapabilirsiniz.

RAW Formatında Çekim YapınRAW çekim yaparsanız fotoğraflardan daha fazlasını elde edebilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda daha fazla depolama alanı gerektirir. RAW, verileri ham şekilde kaydeder ve düzenleme konusunda çok daha kapsamlı ayarlar sunar.

VSCO ve Adobe Lightroom, fotoğrafları RAW biçimindeyken düzenlemek için en başarılı seçeneklerden ikisi. VSCO, hafif olması sebebiyle daha iyi bir seçim. Üstelik fotoğrafları dışa aktarma konusunda çok fazla opsiyona sahip. Adobe Lightroom’u kullanmak için görüntüleri dışa aktarmak için Adobe Creative Cloud hesabına sahip olmanız şart.

Eğer ücretli seçeneklere de sıcak bakıyorsanız Manual ve ProCam’i deneyebilirsiniz. Her biri, diyafram ve enstantane hızı gibi kamera ayarları üzerinde tam kontrol sağlıyor.

Çekimden Sonra OdaklanınÇekimden sonra odağı değiştirmek için Focos uygulamasından yararlanabilirsiniz. Birden fazla kameraya sahip iPhone modellerinde kameralar olabildiğince fazla derinlik ve detay yakalıyor. Focos’un deneme sürümüyle netliği çekimden sonra da değiştirebilirsiniz. Pro aboneliği aylık 0.99 dolar. Ancak deneme sürümünden faydalanabilirsiniz.

iOS 13 İle Gelen Yenilikleri DeneyinKamera ve Fotoğraflar uygulamaları, iOS 13 ile yeteneklerini önemli oranda artırdı. Fotoğraf sekmeler arasındaki geçişleri çok daha hoş bir görüntüyle gerçekleştiren Fotoğraflar uygulaması, Live Photo ve videoları da birkaç saniyeliğine önizleme şeklinde oynatmaya başlıyor.

Önizlemeden Değişiklikleri GörüniOS 13’ün Fotoğraflar’daki en yeni düzenleme araçları, efekt düzenlemelerinin sonuçlarını anlık olarak gösteriyor. Yani bir efekti uyguladığınızda, aracın etrafında yarım daire görünüyor ve yoğunluğu buraya bakıp artırıp azaltmak mümkün hale geliyor.

Efektlerin Fotoğrafları Nasıl Değiştirdiğini Görün

Fotoğraflarınızın, efektler eklemeden önce ve sonra nasıl göründüğüne detaylı bakmak istiyorsanız iOS 13’teki bu özellikten yararlanabilirsiniz. Her bir efekti uyguladıktan sonra geçişe dokunarak aradaki farka bakabilirsiniz.

Yoğunlukları Detaylıca Kontrol Edin
Filtreler, iOS 13’teki Fotoğraflar uygulamasında ek kontroller içeriyor. Yoğunlukları artık çok daha detaylıca kontrol edebilirsiniz.

Beyaz Dengesini Ayarlayın

Doğru beyaz ayarı, fotoğrafların çok daha ilgi çekici hale gelmesini sağlıyor. Bunu da yine fotoğraf üzerinde değiştirip önizleme yaparak görebilirsiniz.

Yeni Keskinleştirme Aracını DeneyinFotoğraflardaki keskinliği artırmak için iOS 13’ün yeni aracından faydalanabilirsiniz. Değeri artırıp azaltarak ideal seviyeyi bulup fotoğrafı bu şekilde kaydetmeniz kâfi.

Gürültü Azaltma Aracından FaydalanınFotoğraflarınız grenli görünüyorsa, bu durum çok fazla gürültü olduğu anlamı taşıyor. Gürültü azaltma aracıyla bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Fotoğraf Kenarlarına Gölge Ekleyin

Eskiden Instagram’da en fazla kullanılan seçeneklerden biri fotoğrafların kenar gölgeleriydi. Artık pek tercih edilmese de bazı fotoğraflarda gerçekten iyi duruyor. Dolayısıyla yeni gölge aracını da test edebilirsiniz.

İnce Ayar YapınBir fotoğrafı düzenliyor ancak detaylara yakından bakmak istiyorsanız iOS 13 ile fotoğraflara düzenleme yaparken yakınlaşabilirsiniz.

Portre Aydınlatma Yoğunluğunu AyarlayınYine yeni bir özellik olarak portre fotoğrafların aydınlatmasındaki yoğunluğu artırıp azaltabilirsiniz. Böylece aslında stüdyo ışığına benzer bir etki oluşturabilirsiniz.

Otomatik Orantılamayı Dikkate AlınEğik – bükük fotoğrafları düzeltmek için iOS 13’ün otomatik düzeltme sisteminden yararlanabilirsiniz. Bu sayede göze çok daha hoş görünen fotoğraflar oluşturmak mümkün.

High-Key Mono Özelliğini DeneyinPortre ışıklandırmaya dahil edilen son ayarlardan biri ise High-Key Mono. Bu efektin etkisi ancak aradaki fark görüldüğünde anlaşılabiliyor. Siyah-beyaz fotoğrafları sevenlerin denemesinde yarar var.

Son iPhone’ların kamera tarafında en dikkat çekici ayrıntılarından bir diğeri de Apple Deep Fusion. Bu teknoloji aslında ‘detay’ konusunda ek seçenekler sunuyor. Birkaç hafta önce tüm ayrıntılarını anlatmıştık.

Elbette bunlar haricinde de kamera tarafında çeşitli ayarlar ve teknikler mevcut. Ancak genel olarak bu ayarları hükmedip iPhone kameralarıyla çarpıcı fotoğraflar çekebilmek mümkün.

 

Üst