Neler yeni

K2 vitamini Parkinson hastasına umut olabilir

ELFDaily 

#code
Yönetici
Alışveriş
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,925
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Krediler
0
parkinson.jpg


[h=2]K2 vitamininin, Parkinson hastalığına neden olduğu sanılan genetik mutasyonlardan birini tersine çevirebileceği belirlendi.[/h]
ABD'nin Northern Illinois Üniversitesi'nden bilim adamları, meyve sinekleri üzerinde yaptıkları araştırmanın Parkinson hastalığının tedavisine ışık tutabileceğini belirtti.
Bilim adamları 2 haftada bir yumurtlayabilen dişi meyve sineklerinin genlerini değiştirerek bazı genler ve proteinlerin rolünü inceledi.
Patrik Verstreken ve ekibi, genetik değişikler yardımıyla PINK1 veya Parkin genlerinde mutasyon olan sinekler elde etti.
Genlerinde mutasyon olan sineklerin, hücre içinde uçmak için gerekli enerjiye sahip olmaması nedeniyle uçma yetisini kaybettiği görüldü.
Ayrıca bu sineklerin, hücrenin en önemli enerji üreticisi olan mitokondrilerinin Parkinson hastalarındaki gibi hasarlı olduğu belirlendi.

Enerji üretiminde önemli rol oynayan K2 vitamini verilen sineklerin uçma yetisini yeniden kazandığını vurgulayan bilim adamları, konuyla ilgili başka araştırmaların yapılması gerektiğini bu sonuçların Parkinson tedavisinde K2 vitamininin umut olabileceğini gösterdiğini belirtti.
 

Üst