Neler yeni

Kalay Nedir? - Nerelerde Kullanılır?

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
kalay.jpg
[FONT=&amp]

[/FONT]

Kimyasal simgesi Sn olan kalay tabiatta oldukça nadir olarak bulunur. Serbest olarak yani salt kalay olarak hemen hemen hiç rastlanmaz. En önemli kalay minerali kassiterit (Sn02)’tir. Eski Yunanca ‘da Kalay anlamına gelen Kassiteros rengi sarı İle esmer, hatta siyaha kadar değişen kassiterit mineraline adını verir.
En zengin Kassiterit yataklarına Malaya Birliği, Çin ve Bolivya’da rastlanır.
Kalay aynı zamanda eşyayı asitlere karşı etkilenmekten de korur. Kalay incecik yapraklar durumunda çekilebilir. Kalay yapraklarıyla eşyanın etrafı iyice sarıldığı zaman içeri hava geçmez. Bu özelliği yüzünden açık havada kaldıkları zaman kolayca bozulabilen besin maddeleriyle kokulu maddelerin ambalajlanmasında geniş ölçüde kullanılır.
Kalay bileşiklerinden de geniş çapta yararlanılır. Belli başlı bileşikler şunlardır;
Kalay Klorür (SnCI2). Bu maddeden elde edilen sıvılar tekstil boyalarını sabit kılmakta kullanılır.
Kalay sülfür (SnS2) ise pul gibi levhacıklar veya toz durumunda kullanılır. Bu altın sarısı renkli maddeden kutuları, tablo çerçevelerini altın yaldızlamakta yararlanılır.
Kalay cıva ile karıştırıldığı zaman ayna gibi yansıtma özelliği olan bir madde elde edilir. Buna kalaylı amalgam adı verilir.

[FONT=&amp]Kalay metalinin mineralinde kurşun, gümüş, bakır, arsenik, tantal, demir, kükürt, tunsten ve nikel vardır. Bunlardan arındırmak için önce öğütülüp suyla yıkanır ve manyetik kısmı ayrılır. Kavurma yöntemiyle arsenik ve kükürtten ayrılır ve asitle yıkanılarak sentezlenip fırınlardan indirgeme tamamlanır. Hurda tenekelerden de kalay elde edilebilmektedir.

[/FONT]

[FONT=&amp]Kalay hangi alanlarda kullanılır?[/FONT]
[FONT=&amp]Bilinen bazı önemli kalay alaşımları ise babit metali, döküm kabı alaşımı, fosfor bronzu, bronz, beyaz metal ve yumuşak lehimdir.[/FONT]
 
Son düzenleme:

Üst