Neler yeni

Linux Nedir? - Ne İşe Yarar? - Ne Yapılır?

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Özgürdür
Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.
Hızlı kurulur
Sisteminize göre + – 10 dakika değişir ama genellikle 30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.
Tamdır
Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD’si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse…
Kolay kullanılır
Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.
Özelleştirilebilir
Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.
Virüslere geçit vermez
İnternet’ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.
Şeffaftır
Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.
Şeffaftır ile ne demek istedim açayım
Linux’da şu kavramları ( crack , protokol numarası , aktivasyon , orjinal yazılım , sahte yazılım ) bunları unutun linux kullandığınız için kimseye para vermezsiniz hatta ( office programına , cd yazma programına , rar zip , web tasarım programına , yani hiçbir programa para vermezsiniz . İstediğiniz programı bedavaya kurar kullanırsınız.
Ve kimse size aman birden başka makinaya kurma valan demez istediğin kadar makinaya kurasın hatta sevdiklerine hediye edersin hatta satabilirsin.
Yada işi biliyorsundur bir linux dağıtımını taban alır kendi işletim sistemini çıkarırsın buna en iyi örnek ubuntu’dur ubuntu debian tabanlı bir işletim sistemidir.
Linux’da sınır vardır oda sizin bizim hayal gücümüz ve bilgimiz becerimidir.
Linux kullanmak bilişim bilginizi arttırır. Program nedir yazılım nedir mantığını anlarız. Ben hep hayıflanmışımdır neden ülkemizden bir google , facebook , twitter , youtube , yahoo çıkmıyor diye cevabı burada bize sadece kullanma yani tüketme izni veriliyor aman elleme haa sonra cıs yaparım demeleridir size abartılı gelebilir ama benim kanım budur ülkemizde uygulanan siyaset budur siz silah yapmayın biz size satarız , siz araba yapmayın biz size satarız , siz uçak yapmayın biz size satarız siz onu yapmayın bunu yapmayın biz size satarız ne gerek var siz yazılım işine hiç bulaşmayın işletim sistemini elleme kotlarını görme programları elleme kotlarını görme sen kullan yaz oku facebook gir eğlen youtube gir video izle tamammı tamam siz bu dayatmaya tamam abi emrin olur diyorsanız kullanmayın. Yok kardeşim bana kimse yassak kardeşim diyemez diyorsanız buyrun Özgürlüğe buyrun linux kullanmaya.
Size antivirüs programı hakkında şunu söyleyeyim ClamAV var antivirüs programı o da bedava ama bu sizi korumak için değil bu program internetten size bulaşan ama size zara veremeyen virüslerin sizden başkasına bulaşmasındiye siz virüsün ne olduğunu Unutacaksınız emin olun internette deli gibi özgürce gezmenin tadına varacaksınız ve internette gezerken gördüğünüz virüs ve antivirüs hakkında yazıları yorumları görünce güleceksiniz ve ben bu terimleri bir yerden hatırlıyorum ama deyip güleceksiniz.


Benim sorun şu debian ve ubuntu eğer linux tabanlı işletim sistemi ise linux saf sade işletim sistemi mi oluyor. linux işletim sisteminin de çok versiyonu var mint mesela. Bunların hangisinin kullanımı daha kolay hangi versiyonu nasıl seçeceğim. Bir sürü şey okudum. Bir sürü çeşit var. çıkamadım işin içinden. Hangisi stabil sorunsuz çalışır bana uyar. İnternete girip photoshop programında kullanmak için resim indiriyorum ve film izlemek için film indiriyorum internet download manager ile buna benzer bir şey bulamadım. Birde flaş bellek ile format atılır mi
kendi işletim sistemini oluştura bileceği yazmışsınız. Ne kadar güvenli. Peki bu linux tabanını kullanıp windowstaki solucan truva atı gibi virüs gibi bir kurulum bir eklenti yada nasıl ifade edeceğim emin değilim ama bir yapı. Bizim bilgilerimizi alma amacıyla. Buna uygun bir program. Buna benzer şeyler windows da çok biliyorsunuzdur. kredi kartı ile alışveriş yapıyoruz. Sonuçta. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Yanlış bir ifade kullandım ise kusura bakmayın. Umarım linux tabanlı işletim sistemleri hususunda kaygıları mi anlatmışımdır.


Sorulan sorulara ve gelen cevaplara bakınca bir şeyler karalama gereği hissettim. Umarım denk gelip göz atanlara yararlı olur. Biraz uzun olabilir ama GNU/Linux a yeni başlamak isteyenlere faydalı olacaktır.
Evet.. GNU/Linux. Kısaca Linux diye tabir edilen göz önünde bulunan çoğu kişinin Linux diye adlandırdığı ve kullanabildiği sistem GNU/Linux tur. Linux işletim sistemi değil işletim sistemine can veren donanımla kullanıcı arasında köprü görevi gören sistem çekirdeğidir. “Çok mu önemli bu kavramlar, ha Linux ha GNU/Linux. Hala orda mı takıldın…” diyen arkadaşlar olacaktır. Onlar da kendilerince haklılar. İstedikleri gibi seslendirmekte ÖZGÜRler. Ben prensip olarak GNU/Linux olarak bahsedeceğim.
Gelelim GNU/Linux a… GNU/Linux tamamen özgür bir çekirdek üzerine çoğu özgür olarak bulunan(evet özgür olmayan yazılımlar da linux sistemlere kurulabilmektedir. Vidyo ve ses çözücüler, bazı sahipli programlar vs..) ve sistemi kullanmayı kolaylaştıracak araçların çekirdeğe eklenmesiyle elde edilen Linux dağıtımlarıdır. Peki ne işe yarar bu dağıtımlar?…
Kısacası sen ne iş yapmak istiyorsan o işe yararlar. Müzik mi dinleyeceksin? Müzik dinlersin. İnternet mi? Tabi ki internette gezinebilirsin. Fim ve vidyo mu? Neden olmasın? Program mı yazmak istiyorsun? C, C++, Python, php,Qt(bunlar sadece benim uğraşmayı sevdiğim ve uğraşmak istediğim diller) ve daha bir çok programlama dili geliştirme imkanın mevcut. C#, Visual Studio, .Net demeyin bana çünki Microsoft felsefesine karşı olduğum için teknolojilerini de takip etmiyorum. Son zamanlarda belirli platformların kaynak kodunu kullanıcıya açtığını duydum ama çok ilgilenmedim.
“Peki ya ofis programları?” diyenler olacaktır. İlerde olacak mesleğim gereği sunumlara, sayfa sayfa yazılara, Exel veya benzeri programlara hazırlanmış grafiklere çok fazla ihtiyaç duymadığım için merak edip te kullanmaya tenezzül etmediğimden(Windows üzerinde sadece metin belgesi GNU/Linux üzerinde de vim, gedit vb programlardan ilerisini kullanmadım) herhangi bir ofis programı kurulu bile değil sistemimde. GNU/Linux üzerinde bulunan ofis uygulamalarının ne kadar Microsoft teknolojileriyle uyumlu olduğunu bilmiyorum. Ama tamamen benim önyargım olarak GNU/Linux üzerindeki programların kullanışsız bulunmasının önemli sebeplerinden biri Microsoft üzrinde kullanılan programların bire bir aynısının olacağını düşünmektir. GNU/Linux u kullanmak isteyenler şunu aklında bulundurmalıdır ki yeni bir sistem kendine ait özelliklerle gelir. Her ne kadar sistem kolay olsa da alışmak zaman isteyecektir. Bir şeye alışmanın zaman gerektirmesi o sistemin zor olduğu analmına gelmez.(Fareye ilk dokunduğunuz zamanı aklınıza getirin. Kaç gün uğraştınız fare imlecini istediğiniz yere rahatlıkla getirebilmek için?..)
Evet.. Gelelim oyunculara… Bu konu hakkında söyleyebileceğim tek şey “Oyun şirketlerinin GNU/Linux a verdiği destekle sınırlısınız.” olacaktır. Evet.. Bu kadar. Tartışma platformlarında sözlüklerde bununla alakalı sayfalarca konu zaten mevcut. Ama işin güzel tarafı Steam in GNU/Linux için destek vermeye başlaması. Kısa sürede olmasa da ileride GNU/Linux un oyuncular için de ideal bir platform olacağını umut ediyorum. Evet wine ve benzeri uygulamalar(çoğu kişi emulator olarak tabir ediyor ama katılmıyorum. Bunu wine uygulamasının açılımına bakarak rahatlıkla söyleyebilirim.wine(Wine Is Not (an) Emulator)).
Tabi ki wine diye bir uygulama var ve Windows için yazılmış uygulamalrı GNU/Linux üzerinde çalıştırmayı vaad ediyor. Büyük oranda başarıyorlarda. Şu an vine üzerinde çalışabilen yüzlerce belki binlerce uygulama mevcut. Aranızdan “Son çıkan oyunlar ne olacak..??” diyenler çıkacaktır. Evet var böyleleri. Peki bunu soran arkadaşa şunu sorsam… “Sen tersine mühendislik nedir bilir misin? Nasıl uğraitırıcı birşey olduğunu? Onaltılık kodlar arasında sürünmenin ne demek olduğunu? Tek bir “mov” komutunun insana kafaları yedirebileceğini bilir misin e son kullanıcı..!!” Kimse zorunda değilken günlerini gecelerini harcamış ve sırf sen kullanabil diye bir platformda kullanılan bir uygulamayı hiç alakasız başka bir platformda çalıştırabilecek bir uygulama yazmış. Sen hala nasıl buna saygı duymazsın… Ha bunun üstüne de “Abi ben son kullanıcıyım kurup oynarım oyunumu uğraşamam wine falan.” dersen zaten gerek te yok GNU/Linux kullanmana. İstediğni yapmakta ÖZGÜRsün.

Ha.. Bi de donanım desteği var. Oyun paltformuyla aynı yorumu yapabilirim. Donanım geliştiricilerinin GNU/Linux a verdiği destekle sınırlısın. Tabi ki çok çok geniş bir donanım yelpazesinde geçerli değil bu söylediğim. USB sürücülerinden eternet kartlarına wifi alıcılarından kameralara çoğu donanımın sürücüsü hali hazırda çekirdeğe geliştiriciler tarafından eklenmiş durumda. AMD NVidia gibi ekran kartı üreticilerin desteği olsa da Windows a verdikleri destek kadar değil. Tabi ki bu kartlar için ÖZGÜR sürücüler mevcut ama bu sürücülerden de beklediğiniz performans hayal kırıklığına uğratabilir. Bu da oyuncuların akıllarında bulunması gereken bir konu.
Bir de cat programları var. Sadece Windows için veya sadece Mac Os için veya sadece Windows ve Mac Os için üretilmiş programlar var. Adobe ürünleri veya cat uygulamaları. Ne yazık ki GNU/Linux tarafında alternatifleri olsa da illa bunlar gerekiyor diyen kullanıcılar için yapılabilecek çok birşey yok. Kullandığı sistemden tam performans bekliyorsa hangi platform için yazılmış ise program orda kalmaları tavsiye olunur.
Sonuç olarak…
GNU/Linux un ne olduğuna, ne olmadığına, ne yapabildiğine ve ne yapamadığına dair biraz fikir aşılayabilmişimdir umarım. Kimse istemediği birşeyi yapmak zorunda değildir. Her ne kadar GNU felsefesinin fanatiği olsam da kimseyi işine yaramayan bir şeyi yaptırmaya zorlayamam. Karar ve araştırma kısmı size kalmış. İşinize yaradığını düşünüyorsanız GNU/Linux dünyasına adım atarsınız. Diğer türlü istediğinizi yapmakta ÖZGÜRsünüz.(Her ne kadar özgürlüğünüzden feragat ediyor olsanız da.)
Saygılar…
 

Üst