Neler yeni

LPG'li Şahin'i Uzaktan Çalıştırdılar

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mehmet Yalçın Dönmez ve İbrahim Akar, TÜBİTAK sergisi için hazırladıkları projede tüplü Şahin’i uzaktan çalıştırmayı başardı.


ahin.jpg


Okuldaki iki öğretmen danışmanlığında yürütülen projede öğrenciler ilk olarak okul öğretmenlerinden birine ait olan 1998 model otomobilinelektrik devresine Bluetooth aygıtı monte etti.
Genç mucitler daha sonra ise aracın sistemine uzaktan müdahale etmek için bir Android uygulaması geliştirdi. Telefona yüklenen yazılım sayesinde otomobile, uzaktan anahtarsız çalışma, farların açılıp kapanması, kornanın çalması özellikleri eklendi.

Projenin koordinatör öğretmenlerinden Yavuz Toprak "Şahin'e Bağlan"adını verdikleri projeyi öğrencilerle üç haftada tamamladıklarını belirtti.

"Şahin'e Bağlan" Projesi 3 Haftada Tamamlandı

Şahin; Öğrencilerimizle TÜBİTAK sergimiz için kablosuz teknolojilerin otomobillere entegre edilmesiyle ilgili bir çalışma hazırladık. 4 kişilik ekibimizle 3 hafta boyunca çalıştık.
Kablosuz teknolojiler ve mobil uygulamalarla desteklediğimiz projede, özellikle sevilen bir model olması dolayısıyla Şahin modelini seçtik." açıklamalarında bulundu.


akilli-sahin.jpgProjenin bir diğer koordinatör öğretmeni Serdar Ankaralı ise projelerinin yoğun ilgi gördüğünü ifade ederken; projede daha özellikli ve otomatik vites bir otomobil kullanılması durumunda, "sürücüsüz araç" teknolojisinin de uygulanabileceğini belirtti.
Ankaralı ayrıca Şahin otomobilin elektronik sisteminin daha az karmaşık olması nedeniyle günümüz otomobillerinde işimizi biraz daha kolaylaştırdı. Daha geniş imkanlar elde edebilirsek sürücüsüz otomobil için de çalışacağız." değerlendirmelerinde bulundu.


Meslek liseli öğrencilerin projesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bi yorumunuzu alırız :)
 

Üst