Neler yeni

Mayoz bölünmenin işlevi nedir?

  • Konbuyu başlatan Emir
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:07
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Emir

Stajyer
VIP Üye
Katılım
25 Ara 2015
Mesajlar
269
Puanları
61
Credits
0
Mayoz Bölünmenin İşlevi ve Önemi

  • Mayoz bölünmenin en önemli işlevi parça değişimini (genetik çeşitlilik) sağlamasıdır. Mayoz ile 2n kromozomlu hücreden n kromozomlu yavru hücreler oluşur ve kromozom sayısı ilgili bölünmeyle sabitlenir!


Türlerin kromozom sayısının kuşaktan kuşağa sabit kalmasını sağlar.
Anne ve babadan gelen kromozomların gametlere rastgele dağılmasını sağlar.
Crossing over evresinde anne ve babaya ait kromozomlar arasında segment değişimi olur. Böylece her bir kromozomda anne ve babanın genleri birbirine karışır.

BAŞKA ALTERNATİF

Kromozom sayılarının nesiller boyu sabit tutulması mayoz bölünme ile sağlanır. Mayoz özel bir hücre bölünmesidir. Bu bölünme ile diploit hücrelerden haploit hücreler meydana gelmektedir. Oluşan haploit hücrelere gamet denir.Mayoz bölünmenin amacı, kromozom sayısının yarıya inmesini sağlamaktır.

Mayoz bölünme sonucu oluşan n kromozomlu gamet hücrelerinin döllenmesi sonucunda oluşan zigotun kromozom sayısı 2n olur. Dolayısıyla mayoz bölünme ile kromozom sayısının nesiller boyunca sabit kalması sağlanmış olur. Zigotun oluşması ile yeni birey ana ve babasının kromozomlarından birer tane taşır. Böylece ana ve babanın özellikleri yeni nesillere aktarılır. Mayoz bölünme ile ayrıca tür içi çeşitlilik de ortaya çıkar. Bazı bitki ve tek hücreli canlılar, haploit (n) kromozomlu oldukları için yaşamları boyunca mayoz bölünme geçirmezler.

Mayoz bölünme birbirini takip eden mayoz l ve mayoz ll olmak üzere iki bölümden oluşur. Her iki bölümde de mitoz bölünmede oldugu gibi profaz, metafaz, anafaz, telofaz evreleri görülür. Üreme ana hücresi mayoz bölünmeye başlamadan önce bir hazırlık evresi geçirir. Bu hazırlık evresine interfaz evresi denir. 

Üst