Neler yeni

Mercedes, Bentley ve Porsche satan 'noter onaylı' otomobil şebekesi çökertildi

ELFDaily 

#code
Yönetici
Kredi
14
EJGxtszXkAABoKy

Mercedes, Bentley ve Porsche satan 'noter onaylı' otomobil şebekesi çökertildi

Lüks otomobilleri yurtdışından ucuza temin edip Türkiye’ye sokan çoğu galerici 22 şahıs gözaltına alındı. Milyonluk araçları Düzmece şasi numarasıyla vergisiz yerlileştiren şebekenin Laleli’deki bir notere rüşvet verdiği sav ediliyor.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, İstanbul Etiler, Florya, Fulya ve Şişli’de bulunan çok sayıda lüks oto galerisine yönelik önceki sabah operasyon yapıldı. İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonda gözaltına alınan 22 şahıs, gümrük kaçakçılığı ile suçlanıyor. Soruşturma kapsamında yakalanan 20 lüks otomobile ise Önlem konuldu.

Şüpheli ifadelerine göre, bir müddettir teknik takip altında olan şebeke üyelerinin faaliyeti ise şu şekilde işledi: Yurtdışında bulunan, Mercedes, Bentley, Porsche Cayenne, Land Rover ve Volvo gibi lüks marka otomobiller normal yolla Türkiye’ye getirildi. Gümrük kapısından geçen otomobilin 6 ay Türkiye’de kalma hakkı Mevcut. esna de bu aşamadan sonra başlatıldı. Galericiler, öncelikle, aracın devrini yapacakları kişileri buldu. Bulunan kişilerin tamamı ya işsiz veya Muhtelif borçları yer alıyor. sonrasın da aracın tescil işlemleri, Laleli’de bulunan anlaşmalı noterden yapıldı. Yabancı plakalı aracın şasi numarası da değiştirilerek ikinci el vasıta olarak tescil işlemi yapıldı. henüz düşük segmentli vasıta olarak tescili yapılan otomobil, üçüncü kişilere satıldı. Böylece, yüksek vergi ödenmediği için, piyasada satılan araçlara kıyasla çok henüz düşük bir fiyata mal edilen otomobiller 100-200 bin lira henüz düşük fiyata üçüncü kişilere satıldı.

İşsiz kişilerin üzerine geçirilen otomobilleri piyasadan ucuza satan şebekenin oyunu, bir kişinin itiraflarıyla ortaya çıktı.

vasıta başına 5 bin lira

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve faal pişmanlık hükümlerinden istifade etmek isteyen M. K. yerine 4 otomobil tescil edilmiş. Bir fasıla taksicilik yapan M. K., işsiz olduğu bir dönemde kahvehanede otururken, gözaltına alınan galeri sahiplerinden birinin kendisini bulduğunu söyledi.

İfadesinde sistemin işleyişi konusunda Ayrıntılı profil veren M. K. şunları söyledi: “Galeri sahibi Ç. P. ile bağlantı kurdum. Bana galeri işi yaptığını ve üzerinde haciz olduğu için alım satımlarda problem yaşandığını, şayet kabul edersem benim üzerimden vasıta alım satımı yapacağını bu işten de vasıta başına 5 bin lira Nakit alacağımı söyledi. Ben de, Kanun dışı bir ameliye olup olmadığını sordum. Ç. P. de bana ‘bu işleri noter huzurunda yapıyoruz’ diye konuştu. Ben de, rastgele bir sıkıntı olmayacağını düşünerek kabul ettim. Ben kabul ettikten sonra Ç. P. ile beraber, Laleli’deki notere gittik. Volvo marka bir vasıta ile Mercedes marka bir aracı üzerime kaydettiler. ”

'Notere rüşveti asansörde verdim'
M. K. ifadesinin devamında ise, notere kendi rüşvet verdiğini belirterek şunları anlattı:

"Tam tarihini hatırlamıyorum fakat bir gün, Ç. P. beni aradı. Elime tescil işlemi için artex kağıdı ve 10 bin lira verdi. ‘Notere git, parayı kimsenin görmeyeceği bir yerde kendisine ver’ diye konuştu. Ben notere asansörde parayı verdim. Parayı verdiğim şahıs R. K. isimli noterdi. Parayı yalnızca noter değil, kafa katibi Ç. de alıyordu.”

5. araçta polisler geldi
A. Ö. ise ifadesinde “Ben, oto alım satım işi yapan B. G. ve M. Ö.’yü tanıyorum. Bu şahıslar vasıta başına 2-3 bin lira vereceklerini söyledi Üzerime 4 otomobil kaydedildi. 5’inci aracın işlemi yapılırken polis geldi ve beni emniyete götürdü. İşsiz olduğunu belirten A. Ö. yerine 4.5 milyon liralık bir Mercedes Benz, 2 Land Rover ile bir Porsche tescil edildi. Bar çalışanı U. C. A. da yerine, Porsche Cayenne marka vasıta tescili yapılan bir başka isim" diye konuştu.

henüz düşük fiyata piyasada satışı yapılan otomobillerden 20’sine yönelik Önlem kararı verildi. Anılan otomobiller Gümrük’e değin otoparka çekildi.

Konuya yakın bir kaynak, Laf konusu araçları Meydan kişilerin de Mesele yaşayabileceğini söyledi. özdeş kaynak “Bu araçlar, 100-200 bin lira henüz düşük fiyata satılıyor. Meydan kişilerin de henüz dikkatli olması beklenir. Vergilerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda ücret farkının bu düzeyde olması şüpheli görülmeli” diye konuştu.

El konulan otomobillerden ikisinin hava taksi işi yapan bir holdinge değin olduğu öğrenildi.

fazla sayıda galerici gözaltında
GÖZALTINA alınan galeri firması sahiplerinin birçoğu sektörün malum isimleri. Florya, Fulya, Etiler ve Şişli’de bulunan galeri sahiplerinden göz altına alınanlar arasında G. İ., M. E., E. A., A. P., N. A., S. A. H., Ç. P., B. G., Ü. D., R. E., L. A. ve B. A. gibi isimler yer alıyor. Emniyetteki sorgu işlemleri bir gün önce bitmesi beklenen şüphelilerin bugün adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.