Neler yeni

Mevsim Hastalıklarında Antibiyotik Uyarısı

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Hava sıcaklığının düşmesi, nem değişikliği gibi etkenlerden dolayı mevsim değişikliklerinde en sık görülen hastalıklar soğuk algınlığı ve grip.

Bu enfeksiyonların kişiden kişiye solunum ve damlacık yollarıyla (öksürük, aksırık) kolay bulaşan hastalıklar olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman, ''Soğuk algınlığı ile grip birbirine karıştırılan hastalıklardır. Her ikisi de virüs hastalığıdır. Ancak farklı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardır'' dedi.

Burun akıntısı, nezle şeklinde kendisini gösteren soğuk algınlığı belirtisinin gripte öksürük, balgam, ateş, kusma gibi belirtiler baş gösterdiğini anlatan Erayman, mevsim değişikliklerinin yaşandığı bu günlerde soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklarda gelişigüzel antibiyotiklerin yeni enfeksiyonları tetiklediğine dikkati çekti ve şunları söyledi:

''Mevsimsel hastalıklarda bilinçsiz tüketilen antibiyotikler, çok ciddi enfeksiyonlara yolaçmaktadır. Doktor kontrolü dışında tüketilen antibiyotikler, bakterilerde direnç oluşturur. Dirençli mikroorganizmalar toplum içinde yayılarak tehlike arz eder. Antibiyotik kullanımını, hem kişinin bakterilere karşı vücut direncini düşürmesi açısından hem de yeni hastalıklara davetiye çıkarması açısından doktorun bilgisi dışında kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.''

RİSK GRUBUNDAKİLER DAHA DİKKATLİ OLMALI

Risk grubunda bulunan hastaların, bu tür hastalıklara karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunan Erayman, şöyle devam etti: ''Kanser, astım, şeker, böbrek yetmezliği gibi risk grubunda bulunan hastalarla 60 yaş üstü yaşlılar ve çocuklarda görülebilecek mevsimsel hastalıklar, ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Risk grubundaki hastalarda soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ciddiye alınmalı. Zira menenjit, zatürre, kulak iltihabı gibi daha ileri enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu tür hastalar, zor da kalmadıkça dışarıya çıkmamalı.''

Mevsimsel hastalıklarına önlem olarak grip aşısını öneren Erayman, bunun dışında maske kullanmanın, vitamin destekli meyve sebze tüketiminin, el yıkama gibi hijyen kurallarına uymanın ve istirahat etmenin alternatif tedbirler olduğunu dile getirdi. Erayman, her hastalıkta olduğu gibi soğuk algınlığı ve gripte de erken tanının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 

Üst