Neler yeni

Nokia N1'i, Nokia Üretmeyecek!

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
n1tablet.jpg

Nokia’nın sürpriz bir şekilde dün tanıttığı Android tableti Nokia N1 kısa sürede tüm dünyada yankı uyandırdı. Şirketi Microsoft’a satılmayan bölümü tarafından tanıtılan tablet şu an için sadece Çin’de satılacak gibi gözükse de, eski Nokia’yı geri getirebilme ihtimali sebebi ile tüm dünyada merakla karşılandı.


Bu zamana kadar çoğu ürününü kendi fabrikalarında üreten Nokia, yeni tableti N1’i Foxconn’a ürettirecek.
Apple ve Samsung başta olmak üzere bir çok üreticinin telefon ve tabletlerini Çin’deki fabrikalarında üreten Foxconn, Nokia N1’in üretim lisansını da aldı. Ancak dahası var.GSM Arena’ya göre Nokia N1 aslındaNokia tarafından hazırlanan bir cihaz değil. Foxconn N1’i Nokia markası ile satmak için Nokia ile anlaştı. Tablet, Nokia mühendislerinin katkısı ileFoxconn tarafından tasarlandı ve yine Nokia markası altında Foxconntarafından satılacak.
tablet.jpgİsim lisanslama sistemi uzun yıllardır Kodak ve Polaroid gibi geçmişte halkın güvenini kazanmayı başarmış şirketler tarafından uygulanmakta.
Halk tarafından fazla tanınmayan bir üretici tablet, telefon, fotoğraf makinesi ya da herhangi bir cihaz üretiyor. Bu cihazı daha kolay satabilmek için büyük şirketlerden isim haklarını alıyor ve o şirketin adı altında cihaz satışı yapıyor. Ancak Nokia N1’de durum biraz daha farklı.

Nokia kalitesi korunacak
Nokia dünya çapında dayanıklılık ve kaliteli ile özdeşleşmeyi başaran markalardan birisi. Şirketin 2000’li yılların başlarında ürettiği 3310 gibi telefonların dayanıklığı hala daha konuşuluyor. Sağlamlığı ile halkın güvenini kazanmış bir firmanın isim haklarını satarken de bu güveni sarsmaması gerekiyor. Bu sebepten dolayı Nokia bazı önlemler almış.
N1 ve bundan sonra aynı sistem ile üretilecek her bir cihazın tasarım aşamasında Nokia yetkilileri de bulunacak. Üretim de Nokia yetkilileri tarafından kontrol edilecek.
 

Üst