Neler yeni

Okratoksin nedir?

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
[h=1]Okratoksin nedir?[/h][h=1]Okratoksin, aspergillus achreceus veya Penicilium viridatum mantarları tarafından üretilen bir grup mantar zehridir.
Bu toksinlerin en etkili olanı okratoksin A'dır ve bu bileşiğin tüm hayvanlardaki ÖD50 değeri 0.2-30mg/kg arasındadır.
Okratoksinler de aflatoksinler gibi gıdalarımıza topraktan bulaşmaktadır. Toprak üzerinde kurutulan, depolanan, uygun şartlarda depolanmayan gıdalara çoğunlukla okratoksin bulaşabilmektedir.


Okratoksin vücudumuzda özellikle böbreklere nüfuz ederek bu organa zarar verir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki okratoksin böbrek kanserine neden olan kanserojenik bir toksindir.


Okratoksinleri de aflatoksinler gibi gıdalardan uzaklaştırabilmemiz veya yok edebilmemiz çok mümkün değildir. Isıya dayanıklı olan bu toksin maddeye maruz kalmamak için kontamine olmuş gıdalardan uzak durmak gerekir.
Okratoksin bulunması muhtemel olan gıdalar; Tahıl ve tahıl ürünleri, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve kurutulmuş diğer meyveler, İsot, pul biber ve bunlar gibi toprak üzerinde kurutulan diğer tüm baharatlar ve gıdalardır.
[/h][h=1]Okratoksin - A[/h][h=1]Bazı küflerin tahıllar, baharatlar, kahve, kuru incir ve kuru üzüm gibi ürünlerde oluşturduğu toksik bir maddedir.


Değerli ziyaretçimiz, içeriği görebilmeniz için lütfen Giriş yap veya ücretsiz Kayıt ol teşekkürler.Bu toksik bileşik, bağışıklığı baskılayıcılık, böbreklerde fonksiyonel ve yapısal bozukluklar, kanser oluşumu, sinir sistemini bozma gibi başta insan sağlığı için son derece ciddi yan etkilere sahip bir mikotoksindir.


Bir gıda maddesinde “Okratoksin - A” oluşması için ilk koşul, bu toksini yapan küfün sporlarının gıda maddesine bulaşması; daha önemli ikinci koşul ise, gıdanın kendisinin ve bulunduğu ortamın, bu küf sporlarının çimlenerek çoğalmasını sağlayacak şartlara sahip olmasıdır.


Küflerin gelişebildiği her gıda maddesinde okratoksin veya benzeri başka bir zehirli maddenin meydana gelmesi ihtimali bulunmaktadır. “Okratoksin - A” yı oluşturan küflerin ana kaynağı toprak olması nedeniyle, topraktaki küflerin üzüm tanelerine bulaşmasını azaltmak temel gerekliliktir.


Mikotoksinler, küflerin salgıladığı ikincil metabolitler olup, insan ve hayvanlarda patolojik veya istenmeyen fizyolojik değişikliklere neden olurlar. Çeşitli bitkisel ve hayvansal orjinli gıdalarda yaygın olarak bulunmakta ve bitkisel ürünlerde hasat öncesinde olduğu gibi hasat sonrasında da oluşabilmektedir.


Süt ve süt ürünleri, et, yumurta gibi hayvansal ürünlerin mikotoksinlerle kontaminasyonu ise çoğunlukla mikotoksinlerle kontamine olmuş hayvan yemlerinin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır.


Günümüzde yaklaşık 300 civarında mikotoksin bilinmektedir ve bu mikotoksinlerden biri olan okratoksin özellikle hububatlar, kuru baklagiller, tahıllar, çeşitli hayvan yemleri ve hayvan dokuları başta olmak üzere dünyada pek çok üründe yaygın olarak saptanmaktadır.
Okratoksin-A (OT-A) ve daha az toksik dekloro analoğu olan okratoksin-B başta Aspergillus ochraceus ve Penicillium viridicatum olmak üzere çeşitli Aspergillus ve Penicillium türleri tarafından sentezlenmektedir.
[/h]
 

batuhanefe

Kullanıcı
Katılım
11 Ağu 2016
Mesajlar
24
Puanları
1
Credits
0
Küflü gıdalar insanda karaciğer rahatsızlıklarına, kuş gibi hayvanlarda ise körlüğe sebep olabilmektedir.
 
Kişi Yorumladı

Üst