Neler Yeni

Programları Belirli İşlemci Çekirdekleriyle Çalıştırmak

NurşenAy

Çaylak
Kullanıcı
Windows uygulamalarını belirli sayıda işlemci çekirdeği kullanarak nasıl çalıştırabileceğinizi bu yazımızda anlatıyoruz.

Windows üzerinde kaynakları verimli kullanmak için ya da bazı özel sebeplerden dolayı uygulamaları belirli sayıda işlemci çekirdeğini kullanacak şekilde çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz iki yöntem mevcut.

Sistem Genelinde Uygulamalar Tarafından Kullanılacak İşlemci Çekirdeğini Sınırlamak

Bunun için Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır‘ı açın ve msconfig.exe yazarak çalıştırın. Önyükleme sekmesine tıklayın. Ardından işletim sistemini seçerek Gelişmiş seçenekler‘e tıklayın. Açılacak pencerede işlemci sayısı kısmını işaretleyin ve Windows uygulamalarının kullanımına sunulacak işlemci sayısını seçin. Daha sonra değişiklikleri uygulayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.Bir Uygulamayı Belirli Sayıda İşlemci Çekirdeğini Kullanacak Şekilde Çalıştırmak

Bunun için Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır‘ı açın ve cmd. yazarak Komut İstemi‘ni açın.
◾cd Uygulama_konumu komutunu girin. Örneğin : cd c:\program files (x86)\internet explorer
◾start /affinity X uygulama.exe komutunu girin. Buradaki X değeri aşağıdaki tabloda yer alan onaltılık değere denk geliyor. Örneğin : start /affinity F iexplore.exe

CPU ID İlişkili Değer (n) Formül (2n-1) Benzeşme Değeri (X)
CPU0 1 1 1
CPU1 2 3 3
CPU2 4 7 7
CPU3 8 15 F
CPU4 16 31 1F
CPU5 32 63 3F
CPU6 64 127 7F
CPU7 128 255 FF

Örneğin 1F değerini kullanacak olursanız uygulama, CPU4, CPU3, CPU2, CPU1 ve CPU0 çekirdeklerini kullanacaktır.

Görev Yöneticisini Kullanmak

Çalışan bir uygulamanın belirli CPU çekirdeklerini kullanmasını sağlamak istiyorsanız Görev Yöneticisi‘ni açın. Ayrıntılar sekmesine tıklayın. Ardından belirlediğiniz uygulamayı seçip “Benzeşmeyi ayarla” seçeneğine tıklayın.Karşınıza gelen pencerede kullanmak istediğiniz işlemci çekirdeklerini seçin.

 

Üst Alt