Neler yeni

Provir 400 Mg 25 Tablet

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

- Herpes genitali: Bağışıklık sorunu olan ve olmayan kişilerde ilk vetekrarlayan enfeksiyonlarının,tedavi ve profilaksisi.- Herpeks simpleks (mukotütasöz): Bağışıklık sorunu olan kişilerde mukökütanöz enfeksiyonlarının tedavi ve profilaksisi.- Herpeks Zoster (Zona): Varicellazoster virüsünün neden olduğu nefeksiyonların tedavi ve profilaksisi. Varicella (su çiçeği): bağışıklık sorunu olan ya da enfeksiyon ve komplikasyonları açısından risk altında bulunan çocukların Varicella zoster enfeksiyonu tedavisi.- Not : Asiklovir'in sağlıklı çocukların Varicella enfeksiyonunda kullanımı tavsiye edilmez. Uygulama, döküntülerin ortaya çıkmasını takiben ilk 24 saat içinde yapılmalıdır. döküntüler ortaya çıkmasdan kullanımı doğal kalıcı bağışıklığın gelişmesi ihtimalini ortaya çıkartır.
Kontrendikasyonları:

Asiklovire karşı aşırı hassasiyet gösteren hastalarda kontrendikedir.Uyarılar/Önlemler:

Gebelikte süt veren annelerde, doktor tarafından fayda-zarar durumu göz önüne alınarak tedbirli verilmelidir. Önerilen doz ve kullanma süresinin aiılmamasına dikkat edilmelidir.
Asiklovir virüsidal olmadığı için tekrarlayan Herpeslabialis enfeksiyonlarında ilaç kesildiğinde enfeksiyonun tekrarlma ihtimali devam eder.
Tedavi sırasında yeterli hidrasyon sağlanmalıdır. Asiklovir dializ edilebilir
. Böbrek yetmezliğinde doz azaltılmalıdır.Yan etkiler/Advers etkiler:

Asiklovir genellikle iyi tolere edilir. Oral kullanımında en sık rastlanan yan etkiler mide bulantısı ve/veya kusmadır. daha aza rastlanan yan etkilet ise diyare baş dönmesi, iştahsızlık, yorgunluk ödem, deri kızarıklıkları, baş ağrısı, bacak kasık bölgesinde adenopati ve boğaz ağrısıdır.
İlaç etkileşimleri:

Probenasid'in asiklovir'in yarı ömrü ve plazma konsantrasyon eğrisi altında kalan alanı arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca böbrek fizyolojisini etkileyen diğer ilaçlarında asiklovirin farmakokinetiğini etkileyebileceği göz önüne alınmalıdır.Kullanım şekli ve dozu:

- Genital herpes enfeksiyonu:
İlk tedavi; Günde 5 kez (4 saat arayla) 200 mg verilir. tedaviye 10 gün devam edilir. Tekrarlayan enfeksiyon tedavisi:
Günde 5 kez ( 4 saat arayla) 200 mg verilir. Tedavi 5 gün sürdürülür. Kronik supresyon tedavisi: Günde 2 kez ( 12 saat arayla) 400 mg verilir. Tedaviye
12 aya kadar devam edilir.
-Herpes simplex makokütanöz:
Tedavi: Günde 5 kez (4 saat arayla) 200-400 mg verilir. Tedaviye 10 gün süre ile devam edilir. Profilaksi: Günde 2 kez 12 saat arayla 400 mg verilir. Profilaksi süresi risk süresine bağlıdır.
-Herpes zoster(zona):
Günde 5 kez (4saat arayla) 800 mg verilir. Tedaviye 7-10 gün devam edilir.
-Varicella (su çiçeği):
2 yaş üzeri çocuklar: Günde 4 kez (6 saat arayla) 20 mg / kg (80 mg / kg / gün) dozda verilir. Tedaviye 5 gün devam edilir. 40 kg üzeri çocuklar ve yetişkinler: Günde 4 kez (6 saat arayla) 800 mg dozda verilir. Tedaviye 5 gün devam edilebilir.
 

Üst