Neler yeni

Rio Karnavalının Tarihi 2017

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Ersin

Çaylak
Kullanıcı
Katılım
18 Ocak 2016
Mesajlar
98
Puanları
36
Credits
0
Rio Karnavalının Tarihi.

Rio Karnavalı’nın tarihteki kayıtları 1723’ü gösteriyor. Portekiz adalarından ve Cabo Verde Acores Madeira’dan hakemler Entrudo’yu tanıttılar. Fikir genel olarak herkesin sırılsıklam ıslanmasıydı. İnsanlar ellerinde su dolu kovalarla sokağa fırlayacak ve karşılarına çıkan herkesi olası kurban seçeceklerdi. Bu eğlence aktivitesine imparatorlar bile katılmıştı. 1855 yılında elindeki suyu I. Dom Pedro’nun korumalarına attığı için tutuklanan bir kadının kayıtları mevcut. Bir çok otorite Entrudo’yu kısıtlayamayınca kaşlarını çattılar ve sonunda bu eğlence faaliyeti yasaklandı.

Ze Pereira da Rio Karnavalı’nın tarihine ilişkin önemli bir katkıda bulunuyor. 19. yüzyılın ortalarında Jose Nogueira de Azevedo adında Portekizli bir ayakkabıcı varmış. Her karnaval pazartesinde Jose düdük tava tamborin ve davul çalan arkadaşlarıyla birlikte sokakları gezermiş. Bu eğlenceye isteyen herkes katılabilirmiş. Bir diğeri de Grandes sociedades veya diğer adıyla Great societies iyi organize edilmiş bir geçit törenini yönetiyorlardı ilk kez 1855’te kralın kendisinin de katılımıyla göz önüne çıktılar. Bu 80 aristokrattan oluşan maskeli bir grubun çiçekler müzik lüks kostümlerle birlikte geçit töreni yapmasından oluşuyordu. Kesinlikle büyük bir kazanımdı. Tenentes do Diabo Fenianos ve Democraticos en önemli üç gruptu.

Rio Karnavalı’nın tarihinde ilginç ve eğlenceli başka bir faaliyet de Cordao Carnavalesco’dur. Bu olayın icadı 1870’te başladı. Dansçılar köylüler cadılar krallar ve kraliçeler başlıca karakterlerdi ve giydikleri kıyafetlere göre gösteri yapıyorlardı. Ayrıca Cordoes de Velhos adında katılımcıların büyük kağıttan maskeler giyip yaşlı adamlar yürüyüşüne katıldıkları başka bir faaliyet de var.

Rio Karnavalı’nın tarihindeki bu eğlenceli faaliyetler insanların günlük yaşamlarındaki sıkıntıları ve acıları unutmalarına yardımcı oluyordu. Bu kültürler değişen boyutlarda insan arzularını serbest bırakma üzerine kuruludur. Toplumlardan bazıları bunu bastırır bazıları kontrol altında tutar ve bazıları da saf kutlama için bunu basitçe serbest bırakır. 3. gruptaki sınırsız ve katıksız kutlama yapanlara dahil olan Brezilyalılar futbol samba veya karnaval deyin; her zaman gülmeye hazırlıklıdırlar.
 

Üst