Neler Yeni

Ruşeym Yağı Faydaları Nelerdir?

ELFDaily

Bilgili
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,665
Kaynaklar
16
Beğeniler
166
Puanları
131
Yaş
21
Konum
Bursa
#1Ruşeym Yağı Faydaları Nelerdir?

Buğday tanesinin üstünde bulunan canlı kısma ruşeym denir. O kısımda bulunan çekirdeklerin yağı ruşeym yağıdır. Buğdayın öz kısmından embriyosundan elde edilir. Çok değerlidir. Çünkü buğday una dönüştürülürken bir ton işlenmiş buğdaydan sadece bir kg ruşeym yağı elde edilir. Az miktarda elde edilmesi ile birlikte bol miktarda omega yağ asitleri, vitamin ve mineral maddeler içerir.

 • Kalp sağlığını korur. İçeriğindeki omega 3 sayesinde kolesterolü dengeler. Kan dolaşımını iyileştirir. Bu sayede kalp krizi yada inme geçirme riskini azaltır. Ayrıca kan dolaşımının düzenli olması büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.
 • Obezite oluşumunu önler. Metabolizmayı yağ yakmaya teşvik eder. Kalori yakmayı arttırır. Bu şekilde kilo almamayı sağlar.
 • Doğurganlığı arttırır. Erkeklerde sperm sağlığını koruyarak sperm hareketliliğini arttırdığı için iktidarsızlığa iyi gelir. Aynı zamanda testesteron miktarını yükselterek sperm sayısını arttırır. Kadınlarda hamile kalma ihtimalini arttırır.
 • Beyne yarar sağlar. İçeriğindeki A, E vitaminleri ve antioksidanlar sayesinde hafızayı güçlendirir. Konsantrasyonu arttırır. Dikkat dağınıklığına iyi gelmesi ruşeym yağının faydaları arasındadır.
 • Kan şekerini düzenler. Magnezyum kan şekerini dengede tutmaya yardım eden bir mineraldir. Bu sayede kan düzeyleri ve glikoz miktarları dengede tutulur. Şeker hastalığına fayda sağlar.
 • Enerji verir. Kaslarda bulunan omega 3 yağ asitlerini kullanılabilir enerjiye dönüştürür. Egzersiz sırasında oksijen alımını kolaylaştırarak enerji verdiği için sporculara önerilir.
 • Mineral madde ve vitaminler açısından zengindir. A, B, B6, E vitaminlerinin yanı sıra folik asit, fosfor, magnezyum ve potasyum içerir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini bulundurur.
 • Sinir sistemini düzenler. Ruh halini olumlu etkiler. Depresyonu yok eder. B vitamini ve omega 3 yağ asidi sayesinde stresi azaltır.
 
Genel Sohbet Odası
Yardım Kullanıcılar
Foruma kayıt olmadan sohbet etmek için /nick burayaisim yazın kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra sohbete başlayabilirsiniz.
 • Şu an sohbet eden bulunmuyor.
  K ELF BOT: Kitana, "[ELFDaily ÖZEL ] 1453 MELANOR DATABASE FULL" dizesindeki bir yeni yanıt yayınladı. +1
  Üst