Neler Yeni

Sadece Mersin Üniversitelilerin Anlayabileceği 5 Şey

ELFDaily 

#code
Yönetici

Benim için Mersin’in hikayesi bir başkadır. Kolay değil, 6 senemizi gömdük Mersin’e. Şimdilik tıp mı okudum yoksa okulu mu uzattım mevzuatına girmeyeceğim. Kesin olan tek şey 18-24 yaş arasını bu şehrin topraklarına gömdüğüm. Gömülen topraklarında birçok şey kurutsa da, baya bir şey de filizlendirdi içimde Mersin Üniversitesi. Pek nedir Mersin Üniversitesi’ni kendine has yapan? Buyrun efendim;
1-) Çiftlikköy Kampüsünü Çekememe Hissiyatı

Evet, biz Yenişehir Kampüsü çocuklarındandık. Uzun uzun yazmaya gerek yok Yenişehir’i. Küçük, fiziki imkanları kısıtlı, ”Şöyle ağız tadıyla bir yürüyeyim yeaa” diye niyetlendiğinizde tüm kampüsü 2.45 dakikada bitirebileceğiniz bir alan en neticede Yenişehir. Üstelik başkaları kampüsünüzü sordukları zaman ”Off, Yenişehir süper olum, denize sıfır, istediğimiz zaman sahile gidebiliyoruz, keyfimiz çok yerinde yeaa bizim” diye kendinizi avutuyorsunuz. Hayır, Mersin’de denize ulaşacağımız tek yer bizim kampüs olsa neyse. Şehrin her yeri deniz yahu. Kimi kandırıyoruz ki biz?

Efendim tahmin edeceğiniz üzere burası pek sevgili devasa Çiftlikköy Kampüsümüz
Oysa Çiftlikköy öyle mi efendim. İnanır mısınız gezmekle bitmiyor. Düşünün kampüsün içinde ücretsiz servis var. Şaşırmayın, bu size göre normal olabilir ama tüm kampüsü 2.45 dakikada paytak paytak dolaşan biri için inanılmaz bir şey. Birkaç kere işiniz düşerse oradaki insanları görüp ”Oha lan, bunlar liseli değil sanırım” psikolojisine giriyorsunuz. Olsun bizim kampüsümüz denize sıfır

Efendim bu da güzide Yenişehir Kampsümüzün girişi. Sıradan bir kebapçı dükkanı girişinde bir büyüklüğü var farkettiyseniz. Tüm kampüsü gösterecek resim paylaşmak isterdim ama Google bile sallamıyor ne yazık ki bu konuda bizim kampüsü :(
2-) Ne Yiyeceğim Sorunsalının Hiç Varolmaması

Dün, bugün ve gelecekte Mersin Üniversiteli öğrencilerin her türlü sorununu dile getirebilirsiniz. Hepsini de sonuna kadar destekleme potansiyeline sahibimdir. Ancak Mersin Üniversitesi öğrencilerinin farkında olmadan beyinlerinden sildikleri koskoca bir problem var; ”Ne yiyeceğim düşüncesi”. Efendim eğer Mersin’de yaşayan bir üniversite öğrencisiyseniz asla ve kat’a ne yiyeceğim diye bir sorunla karşılaşmazsınız. Zira hemen her öğün yediğiniz, yiyor olduğunuz ve gelecekte yiyeceğiniz o mucizevi yemek pek tabi ki ”Tantuni”dir.
Acıkanlar ve özleyenlerden özür dileyerek merak edenler adına tantuni görselini paylaşmak zorundayım :(
Evet, gün değişir, zaman değişir, mekan değişir ancak yiyeceğiniz yemek değişmez. Kafaya takılan tek şey ”Nerede yesek?” sorunudur. Bunun aslında temelde iki nedeni var. Birincisi tantuninin cidden lezzetli bir yiyecek olup Türkiye’de en iyi Mersin’de yapılması. İkincisi ise, pek tabi ki tantuniciler dışında doğru dürüst yemek yiyecek mekan olmaması. Ha olur da bana sorarsanız şikayetçi miydin diye cevabım kesinlikle hayır olurdu. Şu an Mersin’e dair özlediğim en büyük şeylerden biri o güzelim tantunileri.
3-) Tece Kampüsünün Aslında Var Olmaması

Bilirsiniz efendim. Yıllardır Bilecik diye bir yerin aslında olmaması gibi bir geyik döner sosyal medya mecralarında. Sosyal medya için Bilecik neyse benim gibi birçok Mersin Üniversitesi öğrencisi için Tece kampüsü de odur, aynı statüdedir. Yıllar yılı bana Tece’yi hatırlatan tek bir şey varsa o da Tece minibüsleridir. Ha bir de Tece’de oturan birkaç arkadaş. Onun dışında Bilecik ile aynı kaderdedir Tece benim için.
Görselinden Google vasıtası ile haberdar olduğum Tece Kampüsü. Umarım ki görselde olan Brüksel’de bir yer değildir.​
4-) Mersin’in 52 Katlı Gökdeleni

Mersin deyince hemen hemen çoğu kişinin aklına 52 katlı meşhur Merit Gökdeleni gelecektir. İstanbul’da yer alan gökdelenler hariç halen Türkiye’nin en yüksek yapıtı olma özelliğini koruyan Merit’e karşı Mersin Üniversiteli gençlerin ayrı bir hayranlığı mevcut. Yani biz Mersin Üniversiteliler olarak ara ara Merit’i ziyaret etmediğimiz zaman bünyemizde bir boşluk yaşıyor gibi oluruz. Hele hele göremediğimiz aralar uzar ise tıpkı vatan hasreti gibi koyar adama. Öyle bir an gelir ki rüyalarımızda silüet eder.

Ey güzel gökdelenim.. Sen yokken resimlerinle avunuyorum..!
Ey Mersin Üniversiteliler hiç sordunuz mu kendinize, puanınız başka üniversitelere yetmesine rağmen neden Mersin’i yazdınız diye? Emin olun bilinç altınızda bu gökdelenin yeri de mevcuttur. Ne desek boş. O yan taraflarından rüzgarının esişi, en üst tepeyi görmek için boynunuza giren ağrılar.. Anlayamazsınız..!
5-) Dünyanın En Büyük Sorununa Sahip Olmak

Eğer Mersin Üniversite öğrencisi iseniz ve Pozcu tarafında takılıp kafe-bar tarzı mekanlarda vakit öldürenlerden biriyseniz aynı zamanda dünyanın en büyük sorunlarından birine sahipsiniz demektir. Ben 2010 mezunuyum. Yoğun iş hayatım nedeniyle de bir daha uğrayamadım Mersin’e. Ancak benim zamanımda Pozcu’nun göbeğinde Tantunici Hasan Usta ve Mert Tantuni arasında yürüyerek 50 adımdan kısa bir mesafe vardı. İşte takıldığınız arkadaş grubundaki x sayıda kişinin hangi tantunicide yemek yiyeceğine dair o kadar büyük tartışmalar olurdu ki kafayı yiyecek duruma gelirdiniz.
Buraya güzide iş yerlerimizin reklamı olmasın diye mecbur yine tantuni resmi koyuyoruz.
Lütfen yemek deyip küçümsemeyin. Bu yolda zayi olan kaç tane arkadaşlık, biten sevgililik müessesesi, kaç tane kurulan hain plan var anlatamam size. Muhabbette hep aynı;-Olum geçen hafta da Hasan Usta’da yedik, bu sefer Mert’e gidelim.-İyi de ondan önce de 2 hafta üst üste Mert’e gitmiştik.-Ya Hasan Usta’nın tantunisi güzel de eti fazla pişiriyorlar, sert oluyor.-Ya saçmalama. Mert’te de çok fazla maydanoz koyuyorlar.-İyi de hep senin dediğin oluyor. Bu sefer benim istediğim olsun.-Tamam o zaman ayrı yiyelim. Sonra da eve gideceğim zaten ben.-İyi keyfine bak. Bence artık hep ayrı yiyelim.-….Şu muhabbete ve türevlerine takılıp kalan o kadar fazla insan var ki anlatamam size. Her seferinde de bir sonraki gidişte söz verilip tutulmaz üstelik bu konuda.Evet efendim. Mersin Üniversiteli iseniz en büyük sorununuz genelde bu olur. Zira Mersin güzeldir, Mersin Üniversitesi de güzeldir. 6 senemi geçirdiğim yer ama bir 66 sene daha geçirirdim inanın. Kim bilir, bakarsınız kader tekrar bir araya getirir bizi. Güzel üniversitemiz ile ilgili ayrıntılı bilgilere wikipedia
Değerli ziyaretçimiz, içeriği görebilmeniz için lütfen Giriş Yap veya ücretsiz Kayıt Ol teşekkürler.
sayfasından ulaşabilirsiniz. Son olarak;

Son düzenleme:

Üst Alt