Neler yeni

Samsun'da Gezilecek Yerler Nerelerdir

  • Konbuyu başlatan Emir
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 7:50

Emir

Stajyer
VIP Üye
Katılım
25 Ara 2015
Mesajlar
269
Puanları
61
Credits
0
SAMSUN'DA GEZİLECEK YERLER


Samsun'da Doğupark ve Batıpark konumları adres ve yol tariflerinde çok kullanılır. Bilmeniz iyi olur. Samsun'un merkezinin doğusundaki sahil şeridine Doğupark, Samsun'un mezkezinin batısındaki sahil şeridine Batıpark denir.

maxresdefault.jpg


Doğupark: Bandırma Vapuru ve Hayvanat Bahçesi Doğupark'tadır.

Batıpark: Amisos Tepesi, Amisos Kafe, Amozon heykeli, Amazon Kafe, Fayton gezisi, çocuklar için oyun parkı Batıpark'tadır.BANDIRMA VAPURU
Bandırma Vapuru Samsun'da mutlaka görülmesi gereken bir vapurdur. Bandırma Vapuru'nu gezebilir, hemen yanındaki Hayvanat Bahçesinde vakit geçirebilir ve Doğupark sahilinde yolboyu yapabilirsiniz.

NDcwNDMyMD-samsun-arkeoloji-ve-etnografya-muzesi-calismalari-suruyor.jpg


SAMSUN ARKEOLOJİ ve ETNOĞRAFYA MÜZESİ
Üniversite ile Atakum arasındaysanız yani Batıparktaysanız raylı sisteme binip Meydan durağında inebilirsiniz. Meydanda Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi'ni ve Gazi Müzesi'ni gezebilirsiniz.

gazimuzesi-gece.jpg


GAZİ MÜZESİ
Üniversite ile Atakum arasındaysanız yani Batıparktaysanız raylı sisteme binip Meydan durağında inebilirsiniz. Meydanda Gazi Müzesi'ni ve Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi'ni gezebilirsiniz.

fft261_mf4581022.Jpeg


AMİSOS TEPESİ ve TÜMÜLÜSLER
Amisos Tepesi'ne kesinlikle gitmelisiniz. Tümülüs, kral ya da kral ailesi için yapılan mezardır. Buradaki tümülüsler ve harika Samsun manzarası sizi tümülüslerin yapıldığı zamanlara götürebilir. Saat 17:00'den önce tümülüsleri gezmişa olmanız gerekiyor. Teleferikle buraya çıkmanızı öneririz. Amisos Kafe çok iyidir. Burada yöresel Samsun pidesi yiyebilirsiniz. Amisos Kafeye özel Amisos Pideyi ve ardından fırında sütlacı tatmanızı tavsiye ederiz. Burası defalarca gitmek isteyeceğiniz bir yerdir.

Amazon%2BAdas%C4%B1%2BHeykel.jpg


AMAZON HEYKELİ ve AMAZON KÖYÜ
Amazon Heykeli, Amazon kadınını temsil eder. Amazon Köyünde Amazonların yaşantılarını görebilirsiniz. Mutlaka gezmelisiniz.


Derbent Baraj Göleti çevresinde balık yemek, Bafra - Samsun(Bafra, Samsun ilinin bir ilçesidir. Bafra Samsun arası 50 km'dir.)

11d50145-4358-402b-8665-3711ec9d44e2.jpg


HAVZA'da HAMAM ve KAPLICALAR
Ancere Thermal Otel Tel: +90 362 714 77 00


02.jpgAMİSOS TEPESİ, Baruthane Mevkii - Samsun Atakum arasında

Samsun tarihinden kısa bir kesit görebilirsiniz. Amisos adı verilen tepede Samsun Müzesi ve İstanbul Üniversitesi’nin birlikte yaptığı kazılarda iki ayrı mezar bulunmuş.Baruthane Tümülüslerinin ( Kral ve Aileleri için yapıla mezar ) Hellenistik dönemde yapılmış. Tümülüslerin olduğu tepe ve tepede adını Samsun’un eski adı olan Amisos’tan almış bir restoran da bulunmaktadır. Burada yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Amisos tepesine sahilde bineceğiniz teleferikle veya varsa özel arabanızla asfalt yolu kullanarak ulaşabilirisiniz.Amisos Tepesi, Samsun (Harita)
Amisos_Tepesi_Samsun_Samsunda_gezilecek_yerlerAmisos Tepesi, Samsun (Harita)
Fotoğrafta sağda(tümsek şeklinde ve üzerinde bayrak olan yerde) tümülüslerden bir tanesi görülmektedir.
Amisos_Tepesi_Samsun_Samsunda_gezilecek_yerler
Fotoğraf: Nilgün ÇolakAmisos Tepesi, Samsun
Amisos_Tepesi_Samsun_Samsunda_gezilecek_yerler
Fotoğraf: Nilgün ÇolakÇAKIRLAR KORUSU
Samsun merkeze 15 km. mesafede Samsun - Bafra karayolunda bulunan Çakırlar korusu ailenizle piknik yapabileceğiniz nefis bir yerdir. Su basar ormanlarında ahşap yürüyüş yolunda yürüyüp doğayla başbaşa vakit geçirebilirsiniz.YAKAKENT(Samsun'un bir ilçesidir.) - Denize Batan Güneş

Yakakent Samsun ilinin bir ilçesidir ve Samsun merkezine 84 km. mesafededir. Bu küçük ilçede özellikle denizin üzerine güneşin batışını izlemek harikadır. Sadece bu manzara için dahi gitmeye değer. Sahilde balık lokantaları ve balıkçı barınağı vardır. Enfes fotoğraflar çekebilirsiniz. Balık lokantalarında taze balıklar vardır, belki yöresel mısır ekmeği ya da diğer yemekler daha iyi olabilir ancak bu manzarada taze balık yemek dahi harikadır. Buraya çok yakın mesafede Çamgölü ormanlık alanı vardır. Şimdilerde tesisi ve beton piknik masalari bakımsız görünen Çamgölü ormanlık alanı o kadar güzeldir ki buranın ormanı ve deniz manzarası kesinlikle görülmelidir. Gün batımı izlemek için Çamgölü nefistir.
Samsun'un Yakakent ilçesinin en ünlü yöresel yemeği içli mantıdır.


Yakakent'te limandan gün batımına bakış, Yakakent - Samsun (Yakakent, Samsun ilinin bir ilçesidir.)
Yakakent_Limanindan_gun_batimi_Yakakent_Samsunda_g ezilecek_yerler
Fotoğraf: Türkiye Gezgini Gönüllü EkibiKIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİ (Samsun'un Bafra ilçesinin Doğanca beldesindedir.)

(Yol tarifi, Yol tarifi Doğanca beldesini göstermektedir. Siz buradaki son noktadan ilerleyerek gözlem evini görecek ve oraya gideceksiniz.)

Samsun ile Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti arası 64 km.'dir. Samsun’a 50 km uzaklıktaki Bafra ilçesine 14 km mesafedeki Doğanca beldesinde bulunan 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, eğer doğayı ve keşfetmeyi seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Kuşlar genellikle kış aylarında çok olur ve rüzgarlı havalarda az sayıda ortaya çıkabilir. Yine de mevsim ve hava şartları ne olursa olsun kesinlikle görülmeye değer. Herhangi bir zamanda da leylekleri ve diğer kuş türlerini görebilirsiniz. Kızılırmak Deltası üzerinde çok değişik bitkiler keşfedebilirsiniz. Birçok göl vardır. Sazlık alanlar ve subasar ormanları, çayırları diye anılan oluşumlar dünyada ender görülür. Esas kuş mevsimi kıştır ve bu dönemde 100 bin kuş barınır. Tespit edilen kuş türü 325'tir. Sadece Kızılırmak Deltası'nda görebileceğiniz ve nesli tükenmekte olan kuşlarla karşılaşabilirsiniz.

Gözlem evi aşağıdaki haritadaki fotoğrafta görüldüğü gibidir. Gözlem evinde bir kafeterya vardır. İzleme salonunda oturup çevrede belli yerlere yerleştirilmiş kameraların görüntülerini seyredebilirsiniz. Buradan sonra ilerdeki gözetleme kulesine geçebilirsiniz.

YOL TARİFİ:
Samsun - Sinop yolunu takip ederek Bafra ilçesine gelirsiniz. Buradan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Tabelalarını takip ederek gözlem evine ulaşırsınız. Bafra merkezınde tabelalar sizi biraz şaşırtabilir. Sakin ve dikkatli olun. Yol tarifi Doğanca beldesini göstermektedir. Siz buradaki son noktadan ilerleyerek gözlem evini görecek ve oraya gideceksiniz. Gözlem evi aşağıdaki haritadaki fotoğrafta görüldüğü gibidir. Yol tarifi için tıklayınız.Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Kuş Gözlem Evi, Bafra - Samsun
Kizilirmak_Deltasi_Kus_Cenneti_Kus_Gozlem_Evi_Bafr a_Samsunda_gezilecek_yerler
Fotoğraf: Türkiye Gezgini Gönüllü EkibiKızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Bafra - Samsun
Kizilirmak_Deltasi_Kus_Cenneti_Bafra_Samsunda_gezi lecek_yerler
Fotoğraf: Türkiye Gezgini Gönüllü Ekibi
SAMSUN GEZİ PLANI

SAMSUN'da BİR GÜNLÜK GEZİ PLANI

Samsun'da bir gününüzü ayırarak sabah Doğupark, daha sonra da Batıpark'ı aşağıdaki şekilde gezebilirsiniz. Gezi planınıza göre Doğupark için yol durumunuza göre 2-3 saat yeterli olurken, Batıpark için tüm öğleden sonranızı ayırabilirsiniz.


Doğupark'ta(Samsun'un merkezinin doğusunda kalan sahil şeridine Doğupark denir)

Samsun'da Doğupark'ta Bandırma Vapurunu gezebilir ve Bandırma Vapuru'nun hemen yanındaki Hayvanat Bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Kapanış saatlerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.


Batıpark'ta(Samsun'un merkezinin batısında kalan sahil şeridine Batıpark denir)

Samsun'da Batıpark'a geldiğiniz anda teleferiğin hemen yanında park yerleri vardır. Buraya park edip Amisos Tepesine çıkabilirsiniz. Amisos Kafe'de yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir ve kapanmadan önce tümülüsleri gezebilirsiniz.

Sonra teleferikle tekrar Batıpark Sahiline inip harika Amazon Kadını heykelini ve Amazon Köyünü görebilir, Fayton gezisi yapabilir, çocuklar için çizgi film karakterlerinin büyük maketlerinin ve oyun parkının olduğu alanı görebilir (Faytonla tur atarken de bunları görüyorsunuz yine de faytoncuya sorunuz), tepe üzerindeki enfes manzaralı Amazon Kafe'de oturabilirsiniz.


SAMSUN'da İKİNCİ GÜN GEZİ PLANI

Kızılırmak Deltası'nı gezmeniz için bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz. Kızılırmak Deltası'ndan sonra Yakakent ilçesini görüp balık yemenizi ve Çamgölü ormanlık alanına uğramanızı öneririz. Yukarıda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Hatta imkanınız varsa buradan Sinop ili yakın olduğu için Sinop gezisiyle bu günü birleştirmenizi tavsiye ederiz. Sinop'a gidecekseniz Samsun Kızılırmak Deltası'nı ve Yakakent ilçesini gezdikten sonra Sinop'a geçebilirsiniz.
 

Üst