Neler yeni

SEO Uyumlu Makale Yazmak

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

Ersin

Çaylak
Kullanıcı
Katılım
18 Ocak 2016
Mesajlar
98
Puanları
36
Credits
0
Makale ne demek? Makale; bir konu veya görüşün yazıya aktarılması olayıdır. Makalenin seo uyumlu olması demek makalede kullanılacak olan anahtar kelimelerin başlıklarda ve konularda doğru bir biçimde kullanmak demektir.
SEO uyumlu makale yazmanın faydaları nelerdir?

- Sitenize veya bloğunuza trafik çekebilirsiniz.
- Sitenizden veya bloğunuzdan yüksek oranda satış yapabilirsiniz.
- Arama motorlarında ilk sayfada çıkarsınız.
- Markalaşabilirsiniz.
- Para kazanabilirsiniz.

SEO uyumlu makale yazmanın püf noktaları nelerdir?

- Özgün İçerikler oluşturun. SEO uyumlu makale yazmanın en önemli püt noktasını özgün yazılar oluşturmaktadır. Sadece yazdığınız yazının içeriği değil aynı zamanda title, description, yazıya eklenen etiketler(tagler) ve resimlerinde özgün olması seo açısından çok önemlidir.

- Doğru bir başlık ve düzgün bir anlatım kullanın. Makalenizin arama motorların yükseklerde çıkması için doğru bir başlık ve başlığınıza uygun düzgün bir anlatımla makalenizi yazmanız gerekir. Mesela para kazanmaktan bahsedeceksiniz diyelim, o zaman başlıklarınızı da para kazanmak yerine internetten para kazanmanın yolları gibi bir başlık seçebilir ve bu başlığa göre de güzel bir anlatımla makalenizi yazabilirsiniz.

- Mutlaka imla kurallarına uyun. Makaleniz ne kadar güzel olursa olsun eğer imla kurallarına uymazsanız okuyucularınız için hiçbir şey ifade etmez ve o makale de okunmaz. Üstelik imla işaretlerini yanlış kullanmanız Google vb. arama motorlarını da olumsuz etkileyecektir. Makale yazarken mutlaka yanınızda bir imla klavuzu bulundurun.

- Başlıklarda ve konu anlatımlarında head tagleri kullanın. Diyelim ki başlığınızda internette para kazanmanın yolları adlı bir makale yazacaksınız o zaman başlığınızı internette para kazanmanın yolları

h1 tagini kullanarak yazarsanız başlığınız arama motorları tarafından dikkat çeker. Arama motorları önce h1 tagi ile yazılmış başlıklara bakarlar. Alt taglerinizi de h2 ve h3 kullanarak alt başlıklarınızda örnekteki h1 tagini kullanma şekliyle kullanabilirsiniz.

- Anlatımlarınızda sade ve açıklayıcı olun. Makalelerinizde bir konuyu anlatırken mümkün olduğunca sade ve açıklayıcı olun. Unutmayın ki sizin makalelerinizi sadece konuyu bilenler değil hiç bilmeyenler de okuyacaktır. Bu yüzden makalelerinizi herkesin anlayabileceği bir dilde anlatmanız okuyucularınızın da ilgisini çekecektir.

- Makalelerinizde anahtar kelimeler kullanın. Makale yazarken dikkat edilecek konulardan biri de makalelerinizde kulanacağınız anahtar kelimelerinin yoğunluğunun %3 düzeyin olmasıdır. Diyelim ki 500 kelimelik bir makaleyi 5 paragraf şeklinde yazdınız o zaman en fazla 15 tane anahtar kelimeyi her paragrafta 3 anahtar kelime olacak şekilde kullanmanız daha iyi olacaktır.

- Site içi seo işlemlerini uygulayın. Makalelerinizi yazarken mutlaka site içi seo uygulayın.
Title(Başlık): Title(başlık) etiketi, arama motorlarına makalenizin konusunun ne olduğunu gösterir. SEO açısından ilgi çekici ve h1 tagi ile yazılmış bir başlık arama motorları için çok önemlidir. Başlığınız 60 karakterden fazla olmamalıdır.
Description(Tanım): Sitenizin konusunu birkaç cümle ile özet şeklinde açıklamanız seo açısından çok önemlidir. Uzunluğu 160 karakteri geçmemelidir.
Keywords(Anahtar Kelimeler): Makalelerinizde kullanacağınız anahtar kelime sayısı 10 adetten fazla olmamalıdır.

- Site dışı seo uygulayın. Makalelerinize ziyaretçi çekebilmek için backlink almalısınız. Backlink almak için makalelerinizi ilgili forum sitelerine, makale sitelerine ekleyerek yine makalelerinizin konusuyla ilgili bloglarda yorumlar yapıp makalelerinizin bulunduğu sayfalara bağlantı vererek sağlam bir şekilde backlink kazanmış olursunuz. Backlink alırken dikkat edilecek en önemli nokta bloğunuz veya siteniz yeni ise birkaç ay geçmeden backlink çalışmaları yapmamanız daha iyi olur.


Yukarıda saydıklarımı düzgün bir şekilde uygularsanız sizin de yazılarınız arama motorların üst sıralarda çıkar ve bu sayede hem sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilir hem de sitenizden satış yapabilirsiniz. 

Üst