Neler Yeni

Sony Xperia Modellerine Format Atma & Yazılım Yükleme & Güncelleme

İstanbulGaming.Online

LunaGaming.net
ELFMASTER
Katılım
20 Şub 2018
Mesajlar
62
Beğeniler
22
Puanları
16
Yaş
26
#1

SONY ve Sony Ericsson ‘Xperia’ serisi telefonunuzda donma, ağır çalışma, kasılma, uygulama ya da açılma hataları gibi yazılımsal problemler varsa veya ekran kilit desenini bloke ettiyseniz-unuttuysanız, bunların önüne geçmek için formatlama yolunu izleyebilirsiniz. Format işlemi Sony Xperia modellerinde donanımdan yapılamadığı için ya menü üzerinden işlem yapılmalı ya da yazılım yükleme seçeneği kullanılmalıdır!

NOT: Aşağıda aktarılan yöntemler Sony ve Sony Ericsson Xperia serileri için genel bir anlatımdır ! Direk telefon modelinize özgü makaleyi bulabilmek için sağ taraftaki arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

Telefonunuz normal şekilde çalışıyorsa, sadece yazılım güncelleştirmesi yapmanız yeterli olacaktır. Sony PC Companion programını açın ve telefonunuzu açık olarak Usb kablo ile bilgisayara bağlayın. Program eğer güncellemeniz varsa sizi yönlendirecektir. Bu işlem telefonunuzdan bir şey silmeyecek, sadece yazılım güncellemesi yapacaktır.

Formatlama-sıfırlama işlemi için izlenebilecek ilk yol Menü> Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay vermektir. Onay sırasında dahili hafızayı ya da hafıza kartını da seçmeniz durumunda, telefona sonradan yüklenen tüm veri ve uygulamalar silinerek, temizlenir.

Telefonunuz açılmıyorsa, açılıp sürekli reset atarak kapanıyorsa, açılırken şifre, kilit, model, desen istiyorsa yazılım güncellemesi ile beraber komple yazılım yüklemesi yapılması gerekmektedir. Bu işlem telefonunuzu aynı zamanda formatlayacaktır.Telefonunuzun normal çalışmadığını yani açılmadığını varsayarak yazılım yükleme işlemini anlatacağız. Öncelikle Sony PC Companion programını
Linki görebilmek için lütfen Giriş yap veya Üye ol.
tıklayıp, indirin ve bilgisayarınıza kurun. Programı açtığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Yazılım Onarımı bölümüne tıklayın.
İkinci aşamada karşınıza çıkacak olan ekranda Bir Xperia telefon veya tablet onarmak için buraya tıklayınmesajını göreceksiniz. Aşağıdaki resimde işaretlenmiş olan buraya bağlantısına tıklayın.
Üçüncü aşamada bilgilendirme mesajı gözükecektir. Telefon şarjı ve diğer uyarıları dikkate alın.Örneğin pil düzeyinizin en az %80 olmasını isteyecektir. Bataryanızın yeterli seviyede olduğundan eminseniz sağ alt taraftaki Sonraki butonuna tıklayarak ilerleyin.
Diğer aşamada program sizi Google hesabı ile ilgili bilgilendirecekti. Android 5.1.1 ile hayatımıza giren OEM kilidi nedeniyle cihaza dışarıdan yapılan müdaheleler sonunda cihaz sizden en son kullandığınız google hesabını ve şifresini girmenizi isteyecektir. Menüye erişebiliyorsanız Geliştirici Seçeneklerinden OEM kilidine bakın. Burada OEM kilidi varsa kilidi açın. Menüye ulaşamıyorsanız işlem sonunda sizden google hesabı istenebileceğini unutmayın. Eğer isterse ve siz hesabı giremezseniz telefonu kullanamazsınız. Hesabımı biliyorum seçeneğini işaretleyip sağ alttaki Sonraki butonu ile ilerleyin.Bu aşamada program yükleme için hazırlık yapacaktır.Biraz sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.Bu ekranda telefonu hangi şartlar bilgisayara bağlamanız gerektiği belirtilmiştir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri dikkatlice okuyun. Farklı bir tuş belirtilmemişse cihaz kapalıyken ses kısma tuşuna basılı tutun ve USB kablosunu cihaza takın.

Sürücüler yüklenip program cihazı gördüğünde aşağıdaki ekranı göreceksiniz.Bu aşamada cihaz hafızasındaki tüm kişisel bilgi ve verilerin silineceği mesajını göreceksiniz. Silinmesini onaylıyorsanız seçeneği işaretleyip Sonraki butonu ile ilerleyin.Son kez program sizi uyaracaktır, eminseniz Sonraki butonuna tıklayıp ilerleyin.Artık son aşamaya geldik. Program telefon modelini otomatik tanıyacak ve gerekli yazılım dosyalarını internetten indirip yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem internet ve bilgisayar hızına bağlı olarak 10-15 dakika kadar sürebilir. Lütfen bu esnada telefon bağlantısını kesmeyin. Bağlantı kesilirse en baştan başlamanız gerekebilir. Bazen de cihazda ciddi yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.Yükleme işlemi bittikten sonra program sizden Usb kablosunu telefondan çıkarmanızı isteyecektir. Kabloyu çıkarıp telefonun açılmasını bekliyoruz. Eğer telefon otomatik açılmazsa lütfen açma-kapama tuşuna basarak telefonu açın. Yükleme sonrası ilk açılış biraz gecikmeli olabilir. Lütfen sabırlı olun; 5 dakikaya kadartelefon açılmış olacaktır. Program penceresini ilerleyip kapatabilirsiniz. Telefonunuz açıldığında son sürüm yazılım yüklü olarak açılacak ve tüm yazılımsal sorunlar çözülmüş olacaktır.
YAKINDA YOUTUBE KANALINDA ANLATIM YAPILACAKTIR...
 

Üst