Neler yeni

Tekil ve Çoğul Ziyaretçi

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,921
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Sayaç sistemlerinde hep merak etmişsinizdir veya zaten biliyorsunuz ama bilmeyenler için bir açıklama niteliğinde anlatım yaptım. Tekil ve çoğul ziyaretçi ne demek ve ne için kullanılırlar?


Tekil ziyaretci:
Sitenizi ziyaret eden kişilerin IP'leri sayaçlarınız tarafından alınır ve saklanır. Bu saklama süresi sayaçlara göre değişmektedir. Örneğin bir sayaç aynı IP'yi bir gün boyunca saklarken başkasının kullandığı başka bir sayaç sistemi IP' yi bir hafta da saklayabilir ama bunun standardı bir gün olarak bilinir. İşte bu zaman aralığında ilkez sitenize giriş yapan bir kullanıcı tekil ziyaretçi oluyor.

Çoğul ziyaretçi:
Bu ziyaretçi tipi ise tekil ziyaretçilerin IP' lerinin saklandığı süre içinde aynı ziyaretçinin sitenize tekrar dönmesi sonucu artar. Yani Mehmet adlı kullanıcı sitenize sabahleyin gelmiştir ve öğlenleyin tekrar gelmiştir. Bu aslında IP' si alındığı için tekil olmaktadır ama kişi siteyi ikinci kez ziyaret etmektedir. Peki ikinci kez sitenizi aynı kişi ziyaret ederse ziyaretçi sayılmasın mı? Bu soru da çoğul ziyaretçi kavramını ortaya çıkarmıştır. Sizin anlayacağınız IP'si bir kere alınan ziyaretçi IP yenileme süresi dolmadan siteye tekrar giriş yaparsa çoğul ziyaretçi oluyor.

Peki Bunların Önemi Nedir?
Tekil ziyaretçi sayısı sitenize günlük kaç kişinin geldiğini gösterir ve sitenize başka kullanıcılar tarafından ne kadar talep aldığını gösterir. Çoğul olan ziyaretçi sayısı ise sitenizin içeriğinin tutucu olduğunu gösterir. Yani tekil ziyaretçi sayınız 20 ama çoğul ziyaretçi sayınız 1200 ise bu sizin sitenize gelen kişilerin memnun olduğunu ve sitenizin içeriğinin kullanıcıları tarafından takip edildiğini gösterir. Bu da sizin sitenizin değerini belirler. İşte Alexa sistemi sizin sitenizin çoğul ziyaretçi niteliğinizi inceler ve Alexa değerinizi ona göre verir.
 

Üst