Neler yeni

Topuklu Ayakkabıların Zararları

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Topuklu Ayakkabıların Zararları


Yüksek topuklu ayakkabılar baldırda, dizde ve ayak parmaklarında büyük hasara yol açabiliyor.

İngiltere'de Ayak Bakımı ve Ayak Hastalıkları Derneği'nin araştırmasına göre, topuklu ayakkabıların baldırda, dizde ve ayak parmaklarında baskıyı artırarak hasara yol açtığı belirtildi.

Dernekten Mike O'Neill, "Topuklu ayakkabılar vücut dengesini öne itiyor. İnsanın vücut dengesini değiştirmesi, omuriliklerine ve sinirlerine çok önemli hasarlar verebilir" diye konuştu.

O'Neill, 3 ya da 4 santim topuğun uygun olduğunu, 7.5 santimden daha yüksek topukların ise zarar verdiğini vurguladı.

Ailesinde kemik çıkığı problemi bulunan kişilerin yaklaşık %60'ı aynı sorunla karşılaşabiliyor. Genetik faktörlerin yanı sıra, ayağa uygun olmayan ayakkabı kullanımları sonucunda da ayak başparmaklarında kemik çıkığı görülebiliyor. Doğuştan ya da genç yaşlarda da görülebilen bu problem Türkiye'de en yoğun olarak 40 yaş üzeri kişileri ilgilendiriyor.

Kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha fazla görülüyor. Yoğun olarak tercih edilen yüksek topuklu ve öne doğru sivrilen ayakkabı modelleri ayak yapısına uyumsuz oluşları nedeni ile çıkık oluşumuna neden oluyor.

En önemli nokta olarak yüksek topuklu, dar kalıplı ve sivri burunlu ayakkabılar yerine ayak yapısına uygun geniş kalıplı ayakkabılar kullanmak gerekir. Parmak arasına yerleştirilen silikon makaralar parmağı rahatlatarak ağrıların azalmasını sağlayabiliyor. Özel olarak üretilen tabanlıkların kullanımı da başparmakta meydana gelen deformasyondan kaynaklanan yanlış basmaların önüne geçilerek denge yakalanmasını sağlıyor. Böylece belirli bölgelerde biriken baskı ortadan kalkarak ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.

Ayak başparmağı kemiklerinde oluşabilecek çıkıkların ve ağrıların önüne geçebilmek için neler yapmak gerekir:

- Ayağın genişliğine uygun, öne doğru sivrilmeyen ayakkabılar tercih edilmeli.

- Ayakkabının bitiş noktası kemiğin orta kısmına gelmemeli.

- Toka, fiyonk gibi detaylar kemiğin üzerine gelmemeli.

- Astarında dikiş olmayan, yumuşak derili ürünler tercih edilmeli.

- Yüksek topuklu ayakkabılar kısa sürelerle kullanılmalı.
 
Son düzenleme:

Üst