Neler yeni

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygun Bir Ameliyattır?

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish

ELFDaily 

#code
Yönetici
Ticaret
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,917
Çözümler
1
Puanları
216
Konum
Bursa
Credits
0
Tüp mide ameliyatı kimler için uygundur?


Tüp mide operasyonu VKİ 35’ten fazla olan, şeker hastalığı yani diyabeti bulunmayan, miktar olarak çok ve katı besinlerle ve özellikle ağırlıklı olarak hamur işi ve et ile beslenen, şekerli besinlerle, alkole ya da asitli içeceklere bağımlılıkları bulunmayan hastalar için daha uygun bir operasyondur. Bunun haricinde süper obez denilen (VKİ> 55) kişiler için de ilk aşama ameliyatı olarak uygulanır.

Vücut kitle indeksi 40’tan büyük olan kişiler,

Vücut kitle indeksi 35’ten büyük olab ve yandaş hastalığa sahip olanlar,

1 senelik rejim, ilaç tedavi ve düzenli spora karşın kilo kaybı yaşayamayanlar.

Kilo fazlalığı bellirli sınırların üzerine çıktığı zaman "hastalık derecesinde şişmanlık" (morbid obezite) söz konusu olur. Bu tür hastalar için diyet ve egzersiz tedavileri ile kalıcı zayıflama sağlama şansı çok düşüktür. Bu nedenle hastalık derecesinde obezite olan kişilerde geçerli ve etkin tedavi seçeneği ameliyattır.

En kestirme yoldan ifade etmek gerekirse ameliyata aday olabilecek boy-kilo örnekleri şöyledir;

Boy 160 cm için 90 kilodan fazla olmak Boy 165 cm için 95 kilodan Boy 170 cm için 102 kilodan fazla olmak Boy 175 cm için 107 kilodan Boy 180 cm için 114 kilodan fazla olmak Tıbben ameliyata karar verebilmek için öncelikle Vücut Kitle İndeksi hesaplanır. Vücut Kitle İndeksi (VKİ): Kilogram cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesi sonucu ortaya çıkan rakamdır.

- Vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan hastalar (III. Derece Obezite) doğrudan obezite ameliyatına aday kabul edilir. -Vücut kitle indeksi 35-40 arasında (II. Derece Obezite) olup şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kan yağları yüksekliği, uykuda geçici solunum durması, eklem hasarı, depresyon, cinsel fonksiyon bozukluğu gibi obezite ile ilişkili ek sorunları olan kişilere de zayıflama ameliyatı yapılması uygundur. -Obezite nedeninin aşırı kalori alımından ibaret olduğu, hormonal hastalık gibi obeziteye yol açan ve farklı tedaviler gerektiren sorunların bulunmadığı ortaya konulmuş olmalıdır. -Ameliyat için kesin bir yaş sınırı belirlenmemiş olmakla birlikte ameliyata kabul edilen hastalar g
enellikle 20-50 yaş arasındadır. -Ameliyat seçeneği düşünülmeden önce hastalar için tıbbi gözetim altında uygulanmış diyet ve egzersiz tedavilerinin başarısız olduğu görülmüş olmalıdır.

 
Son düzenleme:

Üst