Neler Yeni

Yeme bozukluğu nasıl düzelir

ELFDaily

Bilgili
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
1,663
Kaynaklar
16
Beğeniler
164
Puanları
131
Yaş
21
Konum
Bursa
#1Yeme bozukluğu nasıl düzelir

Yeme bozukluğu nasıl düzelir ile ilgili başlıkta her gün farklı kaynaklardan nasıl göründüğümüzle ilgili olarak hissettiklerimizi etkileyen farklı mesajlarla çevriliyiz. Bazıları için, zayıf vücut imajı ciddi bir sorunun işaretidir: yeme bozukluğu. Yeme bozuklukları sadece yemekle ilgili değildir. Sık sık zor problemlerle başa çıkmak ya da kontrol duygusunu yeniden kazanmak için bir yoldur. Kişinin kimlik, değer ve özsaygı duygularını etkileyen karmaşık hastalıklardır.


Birisi bir yeme bozukluğuna sahip olduğunda, ağırlıkları yaşamlarının ana odak noktasıdır. Kalorileri, yağları, egzersizleri ve kiloları ile tüm tüketen meşguliyetleri, problemin kalbinde yer alan acı verici duyguları veya durumları yerinden etmelerine ve kontrol altında olmalarına dair yanlış bir duyguya sahip olmalarını sağlar. Aşağıdaki Yeme Bozuklukları detayları ve türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.


Yeme bozuklukları nelerdir?

Üç ana yeme bozukluğu türü vardır: anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ve binge yeme bozukluğu.
Bir yeme bozukluğunun belirtileri, genellikle bir kişinin rahatsız görünmesinden önce başlar, bu yüzden kilo asla tek dikkate alınmamalıdır.


Anoreksiya nervoza

Anoreksiya nervoza yaşayan bir kişi, yedikleri yiyecek miktarını kısıtlayarak veya normalden çok daha fazla egzersiz yaparak vücut ağırlığını normal bir kiloda tutmayı reddedebilir. Gerçek ağırlıklarından bağımsız olarak aşırı kilolu olabilirler. Vücut ağırlığını sıklıkla düşünebilirler ve kendi değerlerini ölçmek için kullanabilirler.

Yiyecekleri kısıtlamak bir kişinin tüm vücudunu etkileyebilir. Anoreksiya nervoza, kadınlarda kalp ve böbrek problemlerine, düşük kan basıncına, kemik kaybına, sindirim sorunlarına, düşük kalp hızına, düşük tansiyona ve doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Anoreksiye yakalananların% 10'u, sağlık sorunları veya intihar sonucu ölmektedir.

Bulimia nervoza

Bulimia nervoza, kontrol edilemeyen tıkınırcasına yeme sürelerini içerir ve bunu takiben arındırma (kusma ya da laksatifler gibi gıdaların elimine edilmesi). Bulimia nervoza yaşayan kişiler gerçek ağırlıklarına bakılmaksızın aşırı kilolu hissedebilirler. Vücut ağırlığını sıklıkla düşünebilirler ve kendi değerlerini ölçmek için kullanabilirler.
Bulimia nervoza'nın neden olduğu sağlık sorunları arasında böbrek problemleri, dehidratasyon ve sindirim problemleri olabilir. Kusma genellikle bir kişinin dişlerine, ağzına ve boğazına zarar verebilir.


Binge yeme bozukluğu

Binge yeme bozukluğu aşırı yeme dönemlerini içerir. Tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşayan insanlar, ne kadar yediklerini kontrol edemediklerini, sıkıntı yaşadıktan sonra sıkıntı, depresyon ya da suçluluk duyduklarını hissedebilirler. Birçok insan bir sır tutmaya çalışıyor. Aşırı yeme, rahatlıkla baş etmenin veya rahatlamanın bir yolu olabilir ve bazen diyet sonrasında da gelişebilir. Bazı insanlar tıkınırcasına yeme dönemlerinden sonra oruç tutabilir (bir süre yemek yiyemez) veya diyet yapabilir.
Aşırı yeme bozukluğu, Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya kilo kaygı riskini artırabilir.
Kim etkiliyor?
Yeme bozuklukları herkesi etkileyebilir, ancak bazı insanlar daha yüksek risk altında olabilir. Düşük benlik saygısı ya da zayıf vücut imajı, mükemmeliyetçilik ya da stresle başa çıkmakta zorluk çeken kişiler yeme bozukluğu yaşama ihtimalleri daha yüksek olabilir. Olumlu sosyal desteklerin ve diğer önemli bağlantıların eksikliği de büyük rol oynayabilir. Bazı durumlarda yeme bozuklukları diğer akıl hastalıkları ile birlikte gidebilir.
Vücut imajı hakkındaki inançlarımız da önemlidir. Medya genellikle inceliği ideal vücut tipi olarak gösterebilirken, bu tek başına yeme bozukluğuna neden olmaz. Bu mesajlar hakkında ne düşündüğümüz ve onları hayatlarımıza nasıl uygulayacağımız, özsaygımızı ve kendimize olan değerini etkiler.


Bu konuda ne yapabilirim?

Yardım bulma konusunda çok fazla zor duyularınız olabilir - almak her zaman kolay bir adım değildir. Bir yeme bozukluğu yaşayan birçok insan, kilo almaları gerektiğine inandıkları için tedaviye girmek için korkarlar. Birçoğu da hastalıklarının etrafında çok fazla utanç ya da suçluluk hissediyor, bu yüzden çok kişisel deneyimler hakkında konuşma düşüncesi ezici görünebilir. Bazı insanlar yeme davranışlarında rahat bulurlar ve baş etmenin yeni yollarını bulmaktan korkarlar. Yiyecekleri kısıtlamak, tıkamak ve temizlemek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, ancak yeme bozuklukları tedavi edilebilir ve iyileşebilirsiniz. İyi bir destek ekibi, iyileşme sürecinde size yardımcı olabilir ve ömür boyu sürecek önemli becerileri öğretebilir.

Bir yeme bozukluğunun tedavisi genellikle birkaç farklı sağlık çalışanını içerir. Bazı kişilerin fiziksel sağlık sorunlarını tedavi etmek için hastanede zaman geçirmesi gerekebilir.

Danışmanlık ve destek almak

Danışmanlık, insanların problemlerle çalışmasına yardımcı olur ve gelecekte sorunları yönetecek becerileri geliştirir. Bilişsel davranışçı terapi, diyalektik davranış terapisi ve kişilerarası terapi gibi farklı danışmanlık türleri vardır. Tüm aile, özellikle genç bir kişi bir yeme bozukluğu yaşadığında, danışmanlık hizmetlerine katılabilir.
Destek grupları ile bağlantı kurmak çok yararlı olabilir. Deneyim ve kurtarma stratejilerini paylaşma, destek bulma ve yaşadığınız şeyi anlayan insanlarla bağlantı kurma fırsatı. Sevilen kişinin yeme bozukluğundan etkilenen aile ve arkadaşlar için destek grupları da olabilir.
Evde denemek için birçok kendine yardım stratejisi var. Problem çözme, stres yönetimi ve gevşeme teknikleri gibi beceriler herkesin zorluklarla veya problemlerle sağlıklı bir şekilde baş etmesine yardımcı olabilir. Bu tür danışmanlık gibi pek çok farklı beceri bulacaksınız, ancak bunları kendi başınıza da yapabilirsiniz. Ve zevk aldığınız ve sevdiklerinizle bağlantı kurduğunuz etkinliklere zaman ayırmak her zaman önemlidir.
Diyetisyen veya beslenme uzmanı, beslenme hedeflerinizi destekleyen beslenme stratejileri ve beslenme alışkanlıklarını öğretebilir. Buna ayrıca 'beslenme danışmanlığı' denir.

İlaçlar

Özellikle yeme bozuklukları için herhangi bir ilaç bulunmamakla birlikte, ilaç genellikle yeme bozukluğu ile birlikte görülen duygudurum sorunlarına yardımcı olabilir.


Tıbbi bakım

Yeme bozuklukları, fiziksel sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle düzenli tıbbi bakım ve kontrollere ihtiyacınız olabilir.


Sevilen birine nasıl yardım edebilirim?

Yeme bozukluğu yaşayan sevilen birini desteklemek çok zor olabilir. Birçok insan sevdiklerinin inançları, davranışları ya da iyilik hali yüzünden kendilerini üzüyor ya da korkutuyor. Kontrol yerine destek ve anlayışa odaklanan bir yaklaşım en iyisidir. Sevdiklerinizi desteklemenize yardımcı olacak bazı ipuçları:
 • Yeme bozukluklarının çok daha büyük sorunların işareti olduğunu unutmayın. Yiyecek ya da yeme alışkanlıklarına odaklanmaktan kaçının.
 • Yiyecek ve vücut imajı etrafında kendi davranış ve davranışlarınızı dikkat edin.
 • Asla birilerini yeme alışkanlıklarını değiştirmeye veya birilerini değiştirmeye zorlamaya zorlamayın.
 • Sevdiğiniz kişinin vücut görüntülü konuşmasına tepki göstermekten kaçının veya sizin için gerçekçi olmayan ifadelerle akıl yürütmekten kaçının.
 • Sevdiğiniz kişi bir yetişkin ise, yardım aramayı desteklemenin kendi endişeleriniz ile gizlilik hakları arasında bir denge olduğunu unutmayın.
 • Sevdiğiniz birinin deneyimleri diğer aile üyelerini etkiliyorsa, aile danışmanlığı yardımcı olabilir
 • Sınırları kurmaktan ve kendiniz için destek aramaya korkmayın.
 
Genel Sohbet Odası
Yardım Kullanıcılar
Foruma kayıt olmadan sohbet etmek için /nick burayaisim yazın kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra sohbete başlayabilirsiniz.
  Bobert ELF BOT: Bobert, "1886 Sembol Reset , Clan Grade Reset , Db sıfırlama , Kral ekleme ,Gm Komutları"...
  Üst