Neler yeni

Zor Günlerde Uyuyabilmek için 7 Öneri

Emir

Stajyer
VIP Üye
Katılım
25 Ara 2015
Mesajlar
269
Puanları
61
Credits
0
Ne yazık ki her gün ülkemizden ve dünyamızdan terör ve şiddet haberleri alıyoruz. Seyahat eden ya da risk altındaki işlerde çalışan yakınlarımız varsa onlar için endişeleniyoruz. Öte yandan çocuklarımız için gelecek endişesi de taşıyoruz. Doktorlar bir travma sizin başınıza gelmese bile bu travmayla ilgili haberlere maruz kalmanın ruhsal ve fiziksel sağlığınızı etkileyebileceğini söylüyorlar, bu da stres ve uykusuzluğa yol açabiliyor. Bu gibi zamanlarda “yarınsızlık” hissi, çaresizlik ve anksiyete yaygınlaşıyor. Bu olumsuz duygulara karşı koymanın yollarından birisi kendinize dikkat etmek ve iyi uyuyabilmek.

8659_how_to_treat_insomnia-300x199.jpg

Stres vücutta kimyasal değişimlere yol açar ve rahatsız edici olaylara tanık olan vücut doğal bir tepki olarak uyumayı erteler. Stres hormonu vücut yorgun olsa bile beyni alarmda tutarak tehlikeye karşı uyanık kalmaya zorlar. Uykusuzlukla ilk ortaya çıktığı erken aşamalarda başa çıkılamazsa kronik ruh sağlığı sorunlarına bile yol açabilir.

Bu karanlık ve zor zamanlarda güçlü durabilmek için sağlığımıza dikkat etmek zorundayız. Bu kadar endişe, kaygı, keder hatta bazen yas içerisinde nasıl rahatlayabilir, kendimizi uykuya nasıl bırakabiliriz? İşte endişe ile başa çıkabilmek ve daha iyi uyuyabilmek için 7 öneri:

1. Sizi rahatsız eden şey hakkında konuşun

Bir trajedi ile başa çıkmanın en büyük kısmı duygularınızı ifade etmektir. Eğer üzgünseniz ağlamaktan çekinmeyin. Heyecanlı ve endişeliyseniz bunu çevrenize ifade edin. Arkadaşlarınızın ve ailenizin nasıl hissettiğinizi bilmesine izin verin.

2. Sizi rahatlatacak şeyler yapmaya çalışın

Sakinleşme ve meditasyon teknikleri stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu teknikler özellikle yatağa gitmeden önce uykuya hazırlık aşamasında uygulanabilir. Meditasyon olmasa bile sizi neyin sakinleştirdiğini kendiniz keşfedip yatağa gitmeden önce o eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ılık bir duş ya da bir süre kitap okumak da olabilir.

3. Uyku rutininizi değiştirmeyin

Sağlıklı uyku alışkanlıkları edinin, gündüz uykusu yerine gece uykusunu tercih edin. Her gün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya çalışın. Uyku ilacı kullanmamaya çalışın, bu ilaçlar zamanla bağımlılık yapabilir. Ayrıca günlük uyku rutininiz dışındaki saatlerde kısa şekerlemeler yapmayın, bunlar uyku düzeninizi bozacaktır.

4. Gece haber izlemeyin ve okumayın

Uykuya gitmeden en az 45 dakika önce haber okumayı ya da izlemeyi bırakın. Böylece kendinize rahatlamak için zaman tanımış olursunuz. Elbette herkes gündemi takip etmek ister ancak medyadaki şiddet haberlerine mümkün olduğunca az zaman ayırmak yararınıza olacaktır.

5. Uyku hijyenine dikkat edin

Uykuyu olumsuz etkileyen şeylerden uzak durmayı uyku hijyeni olarak tanımlayabiliriz. Gündüzleri egzersiz yapmak, uyku saatine yakın egzersizi bırakmış olmak, gündüz yeterince güneş almak, geceleri ise fazla parlak ışıklar kullanmamak uyku hijyeni için etkili önlemlerdir. Uyuduğunuz odada sade bir dekorasyon tercih etmek, zihni rahatlatan bir ortam oluşturmak da önemlidir. Mümkünse yatak odasında uykuyla ilgili olmayan eşyalar tutmayın. Eviniz uygunsa çamaşır, ütü, giyinme, makyaj gibi işler için ayrı bir oda ayırmayı düşünebilirsiniz.

6. Kendinize zaman tanıyın

Uyku sorununuz hemen çözülmeyebilir, bu konuda sabırlı olmalısınız. Uykusuzluk nedeniyle endişeye kapılmak yerine alabileceğiniz önlemleri alıp akışına bırakın. Unutmayın, kendinizi rahatlatmaya ve iyi davranmaya çalışıyorsunuz. Uykusuzluk yüzünden kendinize kızmanın gereği yok.

7. Profesyonel yardım alın

Aile ve arkadaşlarla konuşmak yeterli gelmiyorsa psikologlardan ya da doktorlardan yardım istemekten çekinmeyin. Herkesin travmalara verdiği tepkiler ve travmayı atlatma süresi farklıdır. Profesyonel yardım alarak kendi travmayla başa çıkma yollarınızı uzmanınızla birlikte keşfetmeye çalışın. Günlük yaşantınızda uyku sorunu dışında yemek yemek, konsantrasyon ve başka konularda da sıkıntılarınız varsa mutlaka bir uzmana görünün.


 

Üst