Neler yeni

Ankara saldırısında hayatını kaybedenlerin hikayeleri

ELFDaily

#code
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
2,465
Çözümler
238
Puanları
216
Konum
Bursa
Kredi
14
160314141253_ankara_attack_victims_624x351_bbc_nocredit.jpg


1. sıra soldan sağa: Feyza Acısu, Elvin Buğra Arslan, Elif Gizem Akkaya, Berkay Baş 2. sıra soldan sağa: Kerim Sağlam, Nurettin Can Çalkınsın - Zeynep Başak Gülsoy, Taner Kılıç 3. sıra soldan sağa: Cemal Özdiker, Ozancan Akkuş, Zeynep Başak Gülsoy, Mehmet Alan

Ankara'nın merkezinde, Kızılay'da meydana gelen intihar saldırısında hayatını kaybeden 37 kişinin kimlikleri açıklanınca, hikayeleri de birer birer ortaya çıkmaya başladı.
Kızılay, Güvenpark'taki saldırıda hayatını kaybedenlerden birisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Fakültesi 1.sınıf öğrencisi Ozancan Akkuş'tu.


Ozancan, yakın arkadaşı Ali Deniz'i 10 Ekim 2015'te Ankara Tren Garı önünde gerçekleşen saldırıda yitirmiş ve arkadaşı için Twitter hesabından "Ankara'da okuyabilmekti en büyük hayali, nerden bilecekti ki" demişti.
Bugünse Ozancan'ın o tweeti kendisinin anısına 9 bin kez paylaşıldı.

160314122931_ozancan_akkus_tweet.jpg
160314123850_ozancan_akkus_ali_deniz_624x351_facebook_nocredit.jpg


13 Mart'ta Güvenpark'ta düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Ozancan Akkuş (solda), yakın arkadaşı Ali Deniz'i (sağda) kısa süre önce yine Ankara'da, Tren Garı'ndaki saldırıda yitirmişti.'Ciğerimi söküp gittin'

Doğan Haber Ajansı, saldırıda hayatını kaybedenlerden Kerim Sağlam'ın ise Sincan'da yaşayan ablasını ziyarete giderken saldırıya yakalandığını aktarıyor.
DHA haberinde Kerim Sağlam'ın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisi olduğu belirtiliyor.
Kerim Sağlam'ın ablası Pınar Sağlam, Facebook hesabından paylaştığı mesajlarda "Cigerimi sokup de gittin. O bombalar bana gelseydi ben oleydim gardasim" diyordu.
160314123033_kerim_saglam.jpg


Gazi Hukuk'tan iki sevgili

160314124208_nurettn_can_zeynep_basak_624x351_facebook_nocredit.jpg

Her ikisi de Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Nurettin Can ve Zeynep Başak, Ankara'da hayatını kaybedenler arasında.Nurettin Can Çalkınsın ve kız arkadaşı Zeynep Başak Gülsoy da Güvenpark'ta otobüs beklerken saldırıya kurban gidenler arasında.
Her ikisi de Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenciydi.
Gizem'i bulmak için sosyal medyada kampanya

160314124347_elif_gizem_akkaya_281x351_facebook_nocredit.jpg


Saldırıda hayatını kaybedenlerden bir diğer üniversite öğrencisi ise Giresunlu Elif Gizem Akkaya'ydı.
Radikal gazetesi, patlamanın ardından ailesi ve yakınlarının sosyal medyada büyük bir arama kampanyası başlattığı Elif Gizem'in kimliğinin, Adli Tıp'ta yapılan DNA testleri sonucunda belirlendiğini aktardı.
Gizem'in hayatını kaybettiği haberi de yine sosyal medya üzerinden duyulmuştu.
Akkaya'nın cenazesinin yarın Giresun'a götürülerek Keşap ilçesinde toprağa verileceği belirtildi.
'Hep iyi bir kul, insan olmaya çalıştı'


160314132912_cemal_ozdiker_281x351_twitter_nocredit.jpg


Pek çok kişi gibi otobüs durağında beklerken saldırıya yakalanan Cemal Özdiker'in hayatını kaybettiğini ise bir dönem RTÜK Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı da yapmış olan kardeşi Cengiz Özdiker duyurdu.
Cengiz Özdiker, 58 yaşında hayatını kaybeden ağabeyi için sosyal medyadan paylaştığı mesajda, "Bismillah, ey Allah'ın sevgili kulu, değerli dostlar ; "Dün akşam Ankara'yı yakan insanlık dışı suçu terörde canım ağbeyim Cemal Özdiker'i de otobüs durağında beklerken kaybettik. Evine gitmedi, tüm hastaneleri aradık ve Adli Tıp'da bulduk... Sabah ezanıyla ölü bedenine sarıldım. Allahu Ekber... Vallahi hep çok iyi bir kul, insan, baba, eş olmaya çalıştı. Bu Allah'ın takdiri ama alçak terör kader olabilir mi?" dedi.
'Anne otobüse bindim'


160314134040_elvin_bugra_arslan_624x460_facebook_nocredit.jpg


19 yaşındaki Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü 1. sınıf öğrencisi Elvin Buğra Arslan ise saldırıya otobüsün içindeyken yakalananlar arasında.
Fenerbahçe Spor Kulübü altyapısında basketbol, Gençlerbirliği Spor Kulübü altyapısında ise futbol oynayan Arslan'ın saldırıdan hemen önce annesiyle telefonda konuştuğu ifade ediliyor.
Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre Arslan annesine "Otobüse bindim merak etme" dedi.
'İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı'


160314134352_berkay_bas.jpg
Saldırıda hayatını kaybeden bir diğer ODTÜ öğrencisi ise Metalurji Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Berkay Baş'tı.
DHA, cenazesi Polatlı'da toprağa verilen Berkay Baş'ın babası Rasim Baş'ın cenaze törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sarılıp, 'Terörü bitirin artık' dediğini aktardı.
Berkay Baş, Facebook hesabındaki son mesajlarından birisinde şair Orhan Veli'nin 'İstanbul'u dinliyorum' şiirinden dizeler paylaşmıştı.
Üniversiteye hazırlanan basketbolcu


160314153119_ankara_dorukhan_yusuf_ozdemir_624x351__nocredit.jpg


18 yaşında hayatını kaybeden Dorukhan Yusuf Özdemir ise Ankara'daki Altınel Spor Klübünde Genç Takım kaptanlığı yapıyordu.
BBC Türkçe'ye Özdemir'i anlatan klüp başkanı Zeki Kalkan, "Çok küçük yaştan beri buraya gelirdi. İnanılmaz çalışkandı. Hem üniversite sınavlarına hazırlanıyordu hem de maçlara geliyordu. Onun gibi böyle yapan pek yoktur. Çok üzgünüm. Kendi çocuğum ölmüş gibi üzgünüm" dedi.
 
Son düzenleme:
Üst