Neler yeni

Bugün Türk Uydusu ASELSAN'ın Modülleri Uzaya Gönderildi!

ELFDaily 

#code
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
2,429
Çözümler
216
Puanları
216
Konum
Bursa
Kredi
14
turk-teknoloji-devi-aselsan-in-modulleri-uzaya-gonderildi-1481739087.jpg


Ülkemizin savunma sanayi ve teknoloji alanında faaliyet gösteren önemli şirketlerinden ASELSAN, mikrodalga modüllerini uzaya gönderdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknoloji ve iletişim ihtiyaçları konusunda teknoloji alanında önemli çalışmalar yürüten ve Türk savunma sanayisinin en önemli şirketlerinden biri olan ASELSAN, bu çalışmalarıyla ilgili oldukça önemli bir adım attı.
Uzay ve uzay teknolojileri konusunda da faaliyet gösteren ve uyduyla haberleşme konusunda TSK'ya önemli katkıda bulunan ASELSAN, mikrodalga modüllerini uzaya gönderdi. AA'nın haberine göre ASELSAN Mikrodalga Modülleri, 9 Aralık tarihinde Japonya'dan Uluslararası Uzay İstasyonu'na yollandı. Bir yıl boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalarak uzay koşullarında bulunacak bu modüller 1 yıl sonra tekrar dünyaya geri getirilecek.
[h=3]Anlaşma 8 Ekim'de yapılmıştı[/h]Japonya'nın Uzay Politikalarından Sorumlu Devlet Bakanı Yosuke Tsuruho, 8 Ekim tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a bir ziyaret gerçekleştirmişti ve bu ziyarette iki ülke arasında gelecekte uzayla ilgili yapılacak çalışmalara yönelik bir iş birliği anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşma İstanbul Teknik Üniversitesi'nde geliştirilen küp uydunun Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan uzay yörüngesine konmasını da içeriyordu.
 

Üst