Neler yeni

Dünyanın en büyük vurgununu yapan 'Kripto Kraliçe'

  • Konuyu başlatan EK07
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:50

EK07

Kullanıcı
Katılım
28 Kas 2019
Mesajlar
18
Puanları
1
Konum
antalya
Kredi
0
dunyanin-en-buyuk-vurgununu-yapan-kripto-kralice-12663373_2507_m.jpg

İş kadını Ruja Ignatova kendine Kripto Kraliçe adını takmıştı. Yeni bir kripto para birimi geliştirdiğini söyleyerek insanların parasını çaldı. İki yıl sonra ise sırra kadem bastı. 'Kayıp Kripto Kraliçe' podcast yayınını hazırlayan Jamie Bartlett, Ignatova'nın bunu nasıl başardığını ve şimdi nerede saklanıyor olabileceğini araştırdı.

BİTCOİN'E RAKİP ONECOİN'İ ÇIKARDI
36 yaşındaki iş kadını Dr. Ruha Ignatova, Haziran 2016'da Wembley Arena'da binlerce hayranının heyecanlı bakışları altında sahneye çıktı. Her zamanki gibi üzerinde pahalı bir balo elbisesi, uzun elmas küpeler ve parlak kırmızı bir ruj vardı. Tezahürat yapan hayranlarına seslendi ve "herkesin her yerde ödeme yapabilmesini sağlayacak" OneCoin'in dünyanın en büyük kripto para birimi olma yolunda ilerlediğini açıkladı.

"KİMSE BİTCOİN'DEN BAHSETMEYECEK"
Bitcoin dünyanın ilk kripto para birimiydi ve hala en bilineni. Değeri başlangıçtaki birkaç centten, 2016 ortasında birkaç yüz dolara çıkmıştı ve yatırımcılara büyük bir heyecan vermişti. Kripto para birimi fikri ana akıma yeni giriyordu. Pek çok insan bu sıra dışı yeni fırsattan istifade etmek istiyordu. Dr. Ruja, Wembley'deki kitleye "OneCoin, Bitcoin'in sonunu getirecek" dedi ve ekledi: İki yıl içinde kimse Bitcoin'den bahsetmeyecek bile.

İNSANLAR 30 MİLYON EURO YATIRDI
Dünyanın dört bir yanından insanlar parasını OneCoin'e yatırarak "yeni devrimin" bir parçası olmayı umdu. BBC'ye sızdırılan belgelerde, İngiltere'de insanların, 2016'ın ilk yarısında OneCoin'e, 30 milyon euro yatırdığını, bunun 2 milyon eurosunun tek bir haftada gerçekleştiğini gösteriyor. Wembley Arena'daki etkinlikten sonra bu sayı daha da artmış olabilir. Ağustos 2014 ve Mart 2017 yılları arasında onlarca ülkeden 4 milyar euro OneCoin'e aktı. Pakistan'dan Brezilya'ya, Hong Hong'dan Norveç'e, Kanada'dan Yemen'e…. ve hatta Filistin'den bile para yatıranlar oldu.
 

Üst