Neler yeni

En popüler oyunlar belirlendi. İşte en çok satan oyunlar!

ELFDaily

#code
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
2,463
Çözümler
236
Puanları
216
Konum
Bursa
Kredi
14
Steam geçtiğimiz haftanın en çok satan oyunlar listesi belirlendi.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]10: Super Mario Bros. — 50 milyon (paket satışları dahil)[/BGCOLOR]​


NES için 1985’te piyasaya sürülen orijinal Super Mario Bros., 50 milyon kopya satıldığı bildirilen bu listedeki ilk oyundur . Bu, Mario’nun bir video oyununda ilk kez ortaya çıkışı değildi, ancak Super Mario Bros. sevilmeye devam ediyor ve büyük başarısı, Mario serisinin ilerlemesine yardımcı oldu. Seviyeler, müzik, düşmanlar – hepsi ikonik. En sonuncusu Ekim 2023’te Nintendo Switch için piyasaya sürülen Super Mario Bros. Wonder olmak üzere çok sayıda Mario oyunu takip edecek.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]9. The Witcher 3: Wild Hunt — 50 milyon[/BGCOLOR]​


CD Projekt Red’in The Witcher 3: Wild Hunt’ı, tüm platformlarda 50 milyon kopya satan en son sürümle seriyi yeni zirvelere taşıdı . 2015 yılında piyasaya sürülen The Witcher 3, kapıdan çıktıktan sonra bir hit oldu ve büyümeye, büyümeye ve büyümeye devam etti. Oyun düzenli olarak düşük, düşük fiyatlara indiriliyor, ancak bu, devasa satış rakamları ortaya koyduğu gerçeğinden hiçbir şey eksiltmiyor. Witcher 3 satışlarına yardımcı olan bir diğer şey de Netflix dizisinin çıkışıydı. Witcher serisinin tamamı 75 milyon adet sattı ve Witcher 3 bunun 50 milyonunu alarak grubun en büyüğü.

2020’de Netflix’te yayınlanan The Witcher’ın ardından Witcher 3 satışları %500 arttı. CD Projekt Red, daha sonra Cyberpunk 2077’yi piyasaya sürdü ve oyuncu kabulü açısından kötü bir başlangıç yapsa da, o zamandan beri işler tersine döndü ve oyun harika gidiyor. Witcher 4, ana Witcher serisinin bir sonraki oyunudur ve şu anda Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirilmektedir.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]8. Red Dead Redemption II — 50 milyon[/BGCOLOR]​


Rockstar’ın tüm zamanların en çok satan 10 oyunu listesinde iki oyunu var ve ilki 50 milyon kopya satan 2018 western Red Dead Redemption II . Hayranların neredeyse on yıldır beklediği 2010’daki Red Dead Redemption’ın öncesini anlatan Red Dead Redemption II, zamanda geriye gidiyor ve Red Dead Redemption’a giden bazı olayları açıklıyor. Oyun, 1899 Amerikan Batı’sında genişleyen bir açık dünyada geçiyor. Oyunun çevrimiçi modu Red Dead Online, GTA Online’ın yaptığı gibi yükselmedi, ancak oyun genel olarak yine de büyük sayılar getirmeyi başardı.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]7. The Elder Scrolls V: Skyrim — 60 milyon[/BGCOLOR]​


The Elder Scrolls V: Skyrim, 2011’de piyasaya sürüldü. Lansman sırasında Bethesda Game Studios’tan çok başarılı bir sürüm oldu ve takip eden yıllarda iyi satışlar yapmaya devam etti. Aslında, oyunun her yerde bulunması bir mem haline geldi. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her platforma taşındı ve oyun direktörü Todd Howard bunun nedenini açıkladı. Howard, 2018’de “Sürmeyi bırakmamızı istiyorsanız, satın almayı bırakın,” diye şaka yaptı. 2023’te verdiği bir röportajda Howard, oyunun 60 milyon kopya sattığını ve oyunun şimdiye kadarki en çok satan 10 oyundan biri olduğunu açıkladı. . Howard ve Bethesda için sırada yeni bir şey var: RPG Starfield. Ancak bundan sonra Howard ve ekibi The Elder Scrolls 6 ve Fallout 5’i yapacak.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]6. Mario Kart 8 + Deluxe — 62,25 milyon (paket satışları dahil)[/BGCOLOR]​


Mario Kart serisi, tüm oyunlarda en büyük ve en bilinen serilerden biridir ve Mario Kart 8, hepsinin en çok satanıdır. Oyun ilk olarak Wii U’da piyasaya sürüldü ve burada 8,46 milyon kopya sattı (Wii U’nun kendisinin yalnızca 13,5 milyon adet sattığı düşünülürse önemli bir sayı). Ancak oyun, Mario Kart 8 Deluxe aracılığıyla Switch’e geldiğinde satışlarda gerçekten bir sarsıntı yaşadı. Switch’te oyun 43.79 milyon kopya satarak toplam sayısını 62.25 milyona çıkardı. Mario Kart 8 Deluxe, Nintendo’nun yıllık Black Friday paketinde yer alıyor, bu nedenle elbette satış rakamları bir paket başlık olarak artırılıyor. Nintendo, oyuncuların Booster Pass aracılığıyla satın alabileceği düzinelerce DLC parçasıyla Mario Kart 8 Deluxe’ü genişletti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bildirildi. Mario Kart 9 şu anda yapım aşamasında.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]5. PUBG — 75 milyon[/BGCOLOR]​


PUBG: Battlegrounds veya orijinal adıyla PlayerUnknown’s Battlegrounds artık oynaması ücretsiz bir oyun. Ancak iş modelindeki değişiklikten önce oyun, PC ve konsolda satılan etkileyici bir 75 milyon kopyaya ulaştı. Bir Arma modunu temel alan oyun, 2017 yılında piyasaya sürüldü ve piyasadaki önde gelen battle royale oyunlarından biri olmaya devam ediyor. Artık mobil cihazlar için özel bir sürümü de mevcuttur. Bir noktada, The Callisto Protocol oyunuyla korku alanına çok geniş bir alana yayılacak PUBG bağlantılı bir evren yaratma planları vardı, ancak bu planlar küçültüldü.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]4. Wii Sports — 82,9 milyon[/BGCOLOR]​


Orijinal Wii Sports, Nintendo Wii için bir paket oyunuydu ve bu nedenle çok sayıda kopya sattı. Elbette, paket halinde olma durumu, başka türlü sahip olabileceğinden daha fazla satmasına yardımcı oldu. Kaç kopya sattı? Nintendo’nun son sayısına göre 82.9 milyon. Oyun, birçok kişinin Wii’nin yenilikçi hareket kontrolleriyle ilk tanışmasıydı. Wii Remote’u sallamak ve bu salıncağın ekranda bir tenis vuruşu veya sokakta bir bowling topu atmak için çevrildiğini görmek gerçekten inanılmazdı. Wii Sports Resort adlı bir devam filmi, 2009 yılında frizbi ve basketbol gibi daha fazla oyunla piyasaya sürüldü. Nintendo Switch için çok yaratıcı bir şekilde adlandırılmış Nintendo Switch Sports biçiminde bir halef izledi.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]3. GTA 5 — 180 milyon[/BGCOLOR]​


Grand Theft Auto V’in bu listede görünmesi an meselesiydi. Rockstar’ın ünlü açık dünya aksiyon oyunu 2013’te piyasaya sürüldü, ancak birkaç ayda bir milyonlarca kopya satarak toplam sayısını 180 milyondan fazlaya çıkardı ve artmaya devam ediyor. Oyun, Xbox One, PS4 ve PC’ye gelmeden önce orijinal olarak Xbox 360 ve PS3’te piyasaya sürüldü ve daha sonra PlayStation 5 ve Xbox Series X|S için güncellenmiş grafikler ve özelliklerle sunuldu. Oyun, yalnızca satışların ötesinde, çok popüler GTA Online çok oyunculu modundan para getiriyor. Ve 180 milyon, Xbox Game Pass’te mevcut olduğunda GTA 5’i oynamış olabilecek tüm insanları saymıyor bile. Dolar bazında tüm zamanların en başarılı eğlence ürünüdür. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Rockstar şimdi yeni bir GTA oyunu geliştiriyor. Bazı insanlar 2024’te başlayabileceğine inanıyor,

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]2. Minecraft — 238 milyon[/BGCOLOR]​


Elbette bu listede Minecraft da var. Tüm zamanların en çok satan 2. oyunu. Franchise sahibi Microsoft’a göre oyun, 2021 itibarıyla 238 milyon kopya satmıştı. Şirkete göre, oyunun bir kopyası Antarktika ve Vatikan dahil olmak üzere dünyadaki hemen hemen her ülke ve bölgede satıldı. Oyun, oyunu ve geliştirici Mojang’daki hissesini 2014 yılında Microsoft’a 2,5 milyar dolara satacak olan Markus “Notch” Persson tarafından yaratıldı. Microsoft hiçbir zaman bir Minecraft 2 yayınlamadı, ancak seriyi Minecraft Dungeons ve Minecraft Legends gibi diğer oyunlar şeklinde genişletti. Jason Momoa’nın başrolde olduğu bir film şu anda yapım aşamasında.

[BGCOLOR=rgba(0, 0, 0, 0)]1. Tetris — 520 milyon (paket satışları dahil)[/BGCOLOR]​


Resmi Tetris web sitesine göre , ikonik bulmaca oyunu, her yıl çevrimiçi olarak oynanan “milyarlarca” oturumla ömrü boyunca 520 milyonu aştı. 520 milyon, kesinlikle yılın yıllar boyunca piyasaya sürülen birçok farklı sürümünün birleşik satışlarını içerir.

Oyun kültürel bir fenomendir, çünkü belirli bir yaştaki hemen hemen herkes Tetris’ten bahsettiğinizde neden bahsettiğinizi bilir. Aynı zamanda, insanlar sığması zor görünebilecek pek çok öğeyle bir arabayı yüklerken genellikle “Tetris oynamaktan” söz edebileceklerinden, bir tür yaygın tabir haline geldi. Oyun, Sovyet Rusya’dan bir mühendis olan Alexey Pajitnov tarafından yaratıldı. Oyun tasarımcısı ve girişimci Henk Rogers, oyunu 1988’de bir Las Vegas ticaret fuarında keşfedene kadar, oyun gerçekten hız kazandı. Rogers, hakları Pajitnov’dan aldı ve oyunu, oyunu Nintendo Game Boy için bir paket olarak yayınlayan Nintendo’ya lisansladı. Bu, yalnızca Game Boy için 35 milyon kopyanın satılmasına yol açtı ve oyun o zamandan beri popülerliğini korudu ve neredeyse tüm platformlarda yayınlandı.


En popüler oyunlar belirlendi. İşte en çok satan oyunlar! yazısı ilk önce ELFDaily Blog üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 
Üst