Neler yeni

Kredi Kartları İnternet Alışverişine Kapatılıyor !

ELFDaily

#code
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
2,460
Çözümler
234
Puanları
216
Konum
Bursa
Kredi
14
BDDK'nın aldığı yeni kararlar doğrultusunda tüm bankaların internetten alışveriş yapmaları bir süreliğine kapatılacak !

Daha fazlası elfdaily yazımızda...

Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bugün türkiyenin internet alışverişiyle ilgili önemli bir karar ele aldı. Alınan kararlara göre BDDK tüm bankaların kredi kartlarını bir süreliğine internet alışverişine kapatacak. Bu yeni uygulamayla internet hırsızlarının ve kaçakçıların önleneceği düşünülüyor. Ayrıca bu sistem yeni veya eski hiç farketmezsizin tüm kartları kapsayacak.

İnternet alışverişini kullanan toplam 175 milyona yakın banka kartı bu sistemle birlikte kullanıcıların artık hırsızların takibe aldığı kişilerle yaptıkları oyunları bozacak ve kartları güvenli hale getirecek. Ayrıca çıkarılacak yeni kartlarda internet alışverişine kapalı olacaktır.

Bu sistem ne zaman sona erecek?

17 Ağustos 2017 tarihine kadar geçerli sayılacak olan bu sistem bu tarihe kadar kartlar normal devam edecek ancak bu tarihten sonra bankanıza gidip internet bankacılığı açtırmak istiyorum diyerek onay vermediğiniz taktirde kapalı kalacaktır. Güvenlik adına alınan bu tedbirin özellikle internetten alışveriş yapmadığı halde dolandırıcıların açık hedefi haline gelen kullanıcıları koruması hedefleniyor.

Tüm bankalar bu sistemi uygulayarak şimdiden kullanıcılarına e-mail veya SMS üzerinden bilgilendirmeye başladılar bile. Kabullerin sms veya e-posta gibi basite indirgenmiş yollarla yapılamayacağını ve yazılı veya sesli onay kaydının şart olduğu da belirtiliyor.
 
Son düzenleme:
Üst